Nenahraditelná úloha zemědělců v současnosti i budoucnosti
Díky evropskému zemědělsko-potravinářskému odvětví má 450 milionů lidí přístup k bezpečným, zdravým a cenově dostupným potravinám.
Zemědělci v EU jsou páteří evropské potravinové soběstačnosti a ve venkovských oblastech zásadně přispívají k zaměstnanosti a udržitelnému růstu. Klíčovým způsobem se podílejí na ekologické transformaci, kterou společně procházíme. Zároveň čelí výzvám, jako jsou změna klimatu a zostřená konkurence na světovém trhu. Během pandemie, energetické krize, ruské agresivní války proti Ukrajině a období vysoké inflace prokázali pozoruhodnou odolnost.

Všichni chceme mít na celém kontinentu prosperující potravinářské a zemědělské odvětví, které by bylo přínosem pro naše zemědělce, občany i cenné přírodní dědictví. Díky této zprávě máme opravdu pevný základ pro vytvoření nové vize pro potraviny a zemědělství v Evropě.
Závěry strategického dialogu
Strategický dialog o budoucnosti zemědělství v EU oznámila předsedkyně von der Leyenová ve svém projevu o stavu Unie v září 2023 a jeho činnost zahájila v lednu 2024. Ve skupině se sešlo 29 významných zúčastněných stran z evropského zemědělsko-potravinářského průmyslu, občanské společnosti, venkovských komunit i akademické obce s cílem dosáhnout společného porozumění a vize budoucnosti zemědělských a potravinových systémů EU.
Předsedkyně von der Leyenová obdržela 4. září 2024 závěrečnou zprávu strategického dialogu, kterou jí předal předseda skupiny profesor Peter Strohschneider. Zpráva s názvem „Společná perspektiva pro zemědělství a potraviny v Evropě“ obsahuje posouzení výzev a příležitostí a dále soubor doporučení.
Více informací o dialogu, jeho účastnících a setkáních v jeho rámci
Co EU dělá v oblasti zemědělství
Evropská komise spustila v roce 2023 pětiletý systém podpory pro zemědělce v podobě nové společné zemědělské politiky (SZP). Ta má k dispozici finanční prostředky ve výši 300 mld. eur a zahrnuje více pobídek, které pomohou zemědělcům přejít na udržitelnější a odolnější postupy hospodaření. Zemědělci dostanou za svoje výnosy peníze navíc, pokud budou rovněž ukládat uhlík.
Členské státy poskytnou ve svých strategických plánech SZP větší podporu těm, kdo ji potřebují nejvíce. Například více než 10 % přímých plateb EU, což představuje 4 mld. eur ročně, se přerozdělí mezi menší zemědělské podniky. Také se zvýšila mimořádná podpora při přírodních pohromách a cenových šocích.
Jen v roce 2023 poskytla Evropa mimořádnou pomoc zemědělcům nejvíce postiženým krizí ve výši více než 500 mil. eur.

V reakci na obavy zemědělců představila Komise možnosti, jak snížit administrativní zátěž, která na ně v EU doléhá. Rovněž pracuje na opatřeních, jež zlepší jak postavení zemědělců v potravinovém řetězci, tak prosazování práva proti nekalým obchodním praktikám. Komise také zahájila dva průzkumy: v prvním se zemědělci a všichni menší dodavatelé v celém potravinovém řetězci mohou vyjádřit ke zkušenostem s nekalými obchodními praktikami a v druhém mohou zemědělci říct svůj názor na zjednodušení určitých pravidel a postupů.
V únoru 2025 Komise představila novou vizi budoucnosti zemědělství a produkce potravin v EU, která vychází ze závěrů strategického dialogu. Jejím cílem je vybudovat silnější a inovativnější potravinový systém, který bude přínosem pro zemědělce i spotřebitele, a vytvořit atraktivní, konkurenceschopné, odolné a perspektivní odvětví, které si váží lidí a potravin.