Kmetje so ključni za našo sedanjost in prihodnost
Evropski agroživilski sektor zagotavlja 450 milijonom evropskim državljanom dostop do varne, zdrave in cenovno dostopne hrane.
Kmetje v EU so ključni za samooskrbo Evrope s hrano ter predstavljajo pomembno gonilo zaposlovanja in trajnostne rasti na podeželskih območjih. Močno si prizadevajo za naš skupni zeleni prehod, vendar se hkrati spopadajo z različnimi izzivi, kot so podnebne spremembe in konkurenca na globalnem trgu. V izjemno zahtevnih razmerah, kot so pandemija, energetska kriza, posledice ruske vojne agresije proti Ukrajini in visoka inflacija, so pokazali izjemno odpornost.

Vsi si želimo uspešen prehranski in kmetijski sektor v vsej Evropi, ki prinaša koristi našim kmetom, državljanom in naši dragoceni naravni dediščini. To poročilo predstavlja trden temelj za razvoj nove vizije za prehrano in kmetijstvo v Evropi.
Zaključek strateškega dialoga
Predsednica von der Leyen je septembra 2023 v svojem govoru o stanju v Uniji napovedala strateški dialog o prihodnosti kmetijstva EU, ki se je začel januarja 2024. V njem je sodelovalo 29 glavnih deležnikov iz evropskega agroživilskega sektorja, civilne družbe, podeželskih skupnosti in univerz, da bi dosegli skupno razumevanje ter vizijo za prihodnost kmetijskih in prehranskih sistemov EU.
Predsednica von der Leyen je 4. septembra 2024 prejela končno poročilo skupine za strateški dialog, ki ji ga je predal predsednik skupine profesor Peter Strohschneider. Poročilo z naslovom Skupna perspektiva za kmetijstvo in prehrano v Evropi vsebuje oceno izzivov in priložnosti, ki ji sledi vrsta priporočil.
Ukrepi EU na področju kmetijstva
Evropska komisija je leta 2023 vzpostavila petletni sistem podpore za kmete v obliki nove skupne kmetijske politike (SKP). V ta namen so bila poleg spodbud za pomoč kmetom pri uvajanju bolj trajnostnih in odpornejših praks dodeljena sredstva v višini 300 milijard evrov. Kmetje bodo prejeli dodatno podporo za svoj prispevek pri shranjevanju ogljika.
Države članice bodo v svojih strateških načrtih SKP namenile dodatno podporo tistim, ki jo najbolj potrebujejo. Tako bo denimo več kot 10 % neposrednih plačil EU, ki predstavljajo 4 milijarde evrov letno, prerazporejenih v korist malih kmetij. Povečali smo tudi nujno pomoč v primeru naravnih nesreč in cenovnih šokov.
Samo v letu 2023 je Evropa najbolj prizadetim kmetom zagotovila izredno pomoč v višini več kot 500 milijonov evrov.

Komisija je v odziv na pomisleke kmetov predstavila možnosti za zmanjšanje upravnega bremena za kmete v EU. V pripravi so tudi ukrepi za izboljšanje položaja kmetov v prehranski verigi in krepitev boja proti nepoštenim trgovinskim praksam. Pripravila je tudi dve anketi: v prvi lahko kmetje in manjši dobavitelji v celotni prehranski verigi izmenjajo stališča o svojih izkušnjah z nepoštenimi trgovinskimi praksami, z drugo pa želi Komisija zbrati mnenja kmetov o poenostavitvi nekaterih pravil in postopkov.
Komisija je februarja 2025 predstavila novo vizijo za prihodnost kmetijstva in proizvodnje hrane v EU, ki temelji na sklepih strateškega dialoga. Cilj vizije je vzpostaviti robustnejši in inovativnejši prehranski sistem, ki bo koristil tako kmetom kot potrošnikom. Prizadeva si tudi oblikovati privlačen, konkurenčen in odporen sektor, ki bo kos izzivom prihodnosti in ki bo pri tem upošteval pomen hrane in interese ljudi.