Strateegiline dialoog põllumajanduse tuleviku üle ELis - Euroopa Komisjon
Põhisisu juurde
Euroopa Liidu ametlik veebisaitELi ametlik veebisait
Strateegiline dialoog põllumajanduse tuleviku üle ELis

Põllumajandustootjatel on ülioluline roll nii praegu kui ka tulevikus

Tänu Euroopa põllumajanduslikule toidutööstusele on 450 miljonil inimesel juurdepääs ohutule, tervislikule ja taskukohasele toidule. 

ELi põllumajandustootjad on Euroopa toidualase sõltumatuse selgroog ning oluline tõukejõud maapiirkondades töökohtade loomisel ja kestliku majanduskasvu saavutamisel. Neil on keskne roll meie kollektiivses rohepöördes. Samal ajal seisavad nad silmitsi selliste probleemidega nagu kliimamuutused ja konkurentsitihe üleilmne turg. Nad on näidanud üles märkimisväärset vastupanuvõimet pandeemia ja energiakriisi ajal, Venemaa Ukraina-vastase agressioonisõja tagajärgede kontekstis ja kõrge inflatsiooni ajal.

Portrait of Ursula von der Leyen, President of the European Commission

Me kõik tahame, et Euroopas oleks jõudsalt arenev toidu- ja põllumajandussektor, mis on kasulik meie põllumajandustootjatele, kodanikele ja väärtuslikule looduspärandile. Käesoleva aruande näol on meil väga tugev alus, et töötada välja uus visioon Euroopa toidutootmisest ja põllumajandusest.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen
Tootlikkus
on kliimamuutuste ja raskete ilmastikutingimuste tõttu tugeva surve all
Rohkem kui 17 miljonit inimest
töötab põllumajandussektoris
57 aastat
ELi põllumajandustootjate keskmine vanus

Strateegilise dialoogi järeldused

Mida teeb EL põllumajanduse valdkonnas?

Põllumajandustootjate murede lahendamiseks on komisjon teinud ettepanekud halduskoormuse vähendamiseks ning valmistab samuti ette meetmeid põllumajandustootjate positsiooni parandamiseks toiduahelas ning ebaausate kaubandustavade vastase võitluse parandamiseks. Samuti on komisjon käivitanud kaks uuringut: Esimese uuringu raames saavad toidutarneahelaga seotud põllumajandustootjad ja väiksemad tarnijad jagada oma kogemusi seoses ebaausate kaubandustavadega ning teise raames kogutakse põllumajandustootjate seisukohti seoses teatavate eeskirjade ja menetluste lihtsustamistega.

2025. aasta veebruaris esitas komisjon uue nägemuse ELi põllumajanduse ja toidutootmise tuleviku kohta, mis tugineb strateegilise dialoogi järeldustele. Selle eesmärk on luua tugevam ja uuenduslikum toidusüsteem, millest saavad kasu nii põllumajandustootjad kui ka tarbijad, ning luua atraktiivne, konkurentsivõimeline, vastupidav ja tulevikukindel sektor, milles väärtustatakse toitu ja inimesi.