Pāriet uz galveno saturu

Neto nulles emisiju industrijas akts

Tīru tehnoloģiju ražošana un zaļas darbvietas Eiropas Savienībā

Īsumā par neto nulles emisiju industrijas aktu

Akts arī vienkāršo tiesisko regulējumu šo tehnoloģiju ražošanai. Tas palīdzēs uzlabot neto nulles emisiju industrijas konkurētspēju Eiropā un ļaus arī ātrāk palielināt CO2 emisiju uzglabāšanas kapacitāti.

Neto nulles emisiju industrijas akts attiecas uz tehnoloģijām, kas būtiski veicinās dekarbonizāciju. Tas īpaši atbalsta stratēģiskās neto nulles emisiju tehnoloģijas, kas ir komerciāli pieejamas un kam ir labs potenciāls straujai izvēršanai. Šādas tehnoloģijas stiprina ES rūpniecības konkurētspēju un energosistēmas noturību, vienlaikus sekmējot pāreju uz tīru enerģiju.

Eiropas Parlaments un Padome 2024. gada 6. februārī panāca politisku vienošanos par neto nulles emisiju industrijas aktu. Kolīdz akts būs oficiāli pieņemts, tas stāsies spēkā. 

Svarīgākās tehnoloģijas

alt=""
Saules fotoelementi un saules siltumenerģija
alt=""
Elektrolīzeri un kurināmā elementi
alt=""
Sauszemes vēja un atkrastes atjaunīgie energoresursi
Biomethane icon
Ilgtspējīga biogāze/biometāns
alt=""
Akumulatori un uzglabāšana
alt=""
Oglekļa uztveršana un uzglabāšana
alt=""
Siltumsūkņi un ģeotermālā enerģija
Elecricity grid icon
Tīkla tehnoloģijas

Aktā paredzētie pasākumi atbalsta arī citus neto nulles emisiju tehnoloģiskos risinājumus, to starpā ilgtspējīgas alternatīvo degvielu tehnoloģijas, progresīvas tehnoloģijas no kodolprocesiem iegūstamas enerģijas ražošanai ar minimālu daudzumu degvielas cikla atkritumu, nelielus modulāros reaktorus un saistītās labākās degvielas.

Labvēlīgu apstākļu radīšana modernai ES tīro tehnoloģiju nozarei

600 mljrd. EUR gadā –
neto nulles emisiju tehnoloģiju globālā tirgus vērtība 2030. gadā
3 reizes lielāks
galveno masveidā ražoto neto nulles emisiju tehnoloģiju apjoms 2030. gadā
100 mljrd. EUR –
ES neto nulles emisiju ekosistēmas vērtība pēc divkāršošanās 2020.–2021. gadā

Līdz 2050. gadam

četrkārt lielāka
atjaunīgo energoresursu apguve
sešreiz vairāk
uzstādītu siltumsūkņu
15 reizes vairāk
saražotu elektrotransportlīdzekļu

Lai stimulētu investēšanu neto nulles emisiju tehnoloģijās, akts ierosina

  • neto nulles emisiju stratēģiskos projektus – par prioritāriem ir noteikti projekti, kas ir būtiski ES neto nulles emisiju industrijas noturības un konkurētspējas stiprināšanai;
  • samazināt birokrātiju un paātrināt atļauju piešķiršanu – atvieglot administratīvo slogu, lai veicinātu neto nulles emisiju ražošanas projektu izstrādi un vienkāršotu un paātrinātu atļauju piešķiršanas procedūras. Tas ir īpaši svarīgi stratēģiskiem projektiem, kuriem nepieciešama lielāka plānošanas un ieguldījumu noteiktība;
  • palielināt CO2 ievadīšanas jaudu – atbalstīt oglekļa uztveršanas un uzglabāšanas projektus, jo īpaši uzlabojot CO2 uzglabāšanas vietu pieejamību;
  • piesaistīt investīcijas, izmantojot Neto nulles emisiju Eiropas platformu un Eiropas Ūdeņraža banku;
  • atvieglot piekļuvi tirgiem – palielināt pieprasījumu pēc atjaunojamiem energoresursiem, ieviešot ilgtspējas un noturības kritērijus iepirkuma procedūrās un izsolēs;
  • atbalstīt inovāciju – izveidot “regulatīvās smilškastes”, kas palīdz izstrādāt un testēt inovatīvas neto nulles emisiju tehnoloģijas un rada vienlīdzīgus konkurences apstākļus inovācijai;
  • pilnveidot prasmes – ar īpašas Eiropas platformas palīdzību izveidot klimatneitrālas industrijas akadēmijas. Tās nodrošinās apmācību un izglītību neto nulles emisiju tehnoloģiju jomā un radīs kvalitatīvas darbvietas.

Neto nulles emisiju Eiropas platforma

Neto nulles emisiju Eiropas platforma palīdzēs pārraudzīt visus aktā paredzētos pasākumus. Eiropas Komisija un dalībvalstis to izmantos, lai koordinētu un apspriestu ierosinātās darbības. Platformā var aicināt piedalīties industrijas pārstāvjus un citus ekspertus.

Eiropas Ūdeņraža banka

2023. gada rudenī Inovāciju fonda paspārnē notiks pirmās izmēģinājuma izsoles par atjaunīgā ūdeņraža ražošanu. Tas ir skaidrs signāls, ka Eiropa ir vieta ūdeņraža ražošanai.

Konteksts

ES ir apņēmusies līdz 2050. gadam kļūt klimatneitrāla, taču patlaban tā importē dažādas neto nulles emisiju tehnoloģijas un komponentus, kas ir būtiski šā mērķa sasniegšanai. Tāpēc, lai nodrošinātu, ka stratēģiskā atkarība un trešām valstīm neapdraud zaļo pārkārtošanos, Komisija Zaļā kursa industriālā plāna ietvaros ir ierosinājusi neto nulles emisiju industrijas aktu. Šajā aktā noteiktais kopējais ražošanas jaudas mērķis 2030. gadam un vienkāršotais neto nulles emisiju tehnoloģiju tiesiskais regulējums palīdzēs ES kļūt par industrijas līderi šajā tirgū. Mācoties no Covid-19 pandēmijas un pašreizējās enerģētiskās krīzes kontekstā gūtās pieredzes, šis akts garantēs, ka piegādes ķēdes vairs nesaskaras ar traucējumiem un ka pāreja uz tīru enerģiju balstās uz iekšzemes ražošanas jaudu.

* Ikonas šai lapai veidotas, izmantojot stock.adobe.com

Dokumenti

2023. GADA 16. MARTS
A Net-Zero Industry Act
2023. GADA 16. MARTS
Factsheet on the Net-Zero Industry Act
2023. GADA 16. MARTS
Factsheet on the European Hydrogen Bank
2023. GADA 16. MARTS
Questions and Answers: The Net-Zero Industry Act and the European Hydrogen Bank