Pereiti prie pagrindinio turinio

Poveikio klimatui neutralizavimo pramonės aktas

Paskatos kurti Europoje švarias technologijas ir žaliąsias darbo vietas

Poveikio klimatui neutralizavimo pramonės aktas – kas tai?

Šiuo aktu taip pat supaprastinama tokių technologijų gamybos reglamentavimo sistema. Tai padės padidinti poveikio klimatui neutralizavimo technologijų pramonės konkurencingumą Europoje ir taip pat paspartinti išmetamo CO2 saugojimo pajėgumų kūrimą.

Šiuo aktu reglamentuojamos technologijos, kurios iš esmės padės sumažinti priklausomybę nuo iškastinio kuro. Visų pirma juo remiamos strateginės poveikio klimatui neutralizavimo technologijos, kurių galima įsigyti rinkoje ir kurios turi gerą spartaus diegimo dideliu mastu perspektyvą. Tokios technologijos didina ES pramonės konkurencingumą ir energetikos sistemos atsparumą ir kartu sudaro sąlygas pereiti prie švarios energijos.

2024 m. vasario 6 d. Europos Parlamentas ir Taryba pasiekė politinį susitarimą dėl Poveikio klimatui neutralizavimo pramonės akto. Šis aktas įsigalios, kai jis bus oficialiai priimtas. 

Pagrindinės technologijos

alt=""
Fotovoltinės saulės energijos ir saulės šiluminės energijos technologijos
alt=""
Elektrolizeriai ir kuro elementai
alt=""
Sausumos ir atviros jūros vėjo atsinaujinančiųjų išteklių energija
Biomethane icon
Tvarios biodujos / biometanas
alt=""
Baterijos ir saugyklos
alt=""
Anglies dioksido surinkimas ir saugojimas
alt=""
Šilumos siurbliai ir geoterminė energija
Elecricity grid icon
Elektros tinklo technologijos

Teisės akte nustatytomis priemonėmis taip pat remiamos ir kitos poveikio klimatui neutralizavimo technologijos, įskaitant tvarias alternatyviųjų degalų technologijas, pažangias technologijas energijai gaminti iš branduolinių procesų naudojant kuo mažiau kuro ciklo atliekų, mažus modulinius reaktorius ir susijusį aukščiausios klasės kuro naudojimą.

Sąlygų ES švarių technologijų sektoriui sudarymas neatsiliekant nuo pasaulinių tendencijų

600 mlrd. EUR per metus
poveikio klimatui neutralizavimo technologijų pasaulinės rinkos vertė iki 2030 m.
Tikimasi, kad iki 2030 m. masinėje gamyboje taikomų poveikio klimatui neutralizavimo technologijų padaugės 3 kartus
key mass-manufactured net-zero technologies expected by 2030
100 mlrd. EUR
ES poveikio klimatui neutralizavimo ekosistemos vertė, padvigubėjusi 2020–2021 m. laikotarpiu.

Iki 2050 m.

Beveik 4 kartus didesnis
atsinaujinančiųjų išteklių naudojimas
6 kartus didesnis
šilumos siurblių diegimo mastas
15 kartų didesnė
elektra varomų transporto priemonių gamyba pasauliniu mastu

Siekiant skatinti investicijas į poveikio klimatui neutralizavimo technologijas, aktu siūlomi šie veiksmai

  • Poveikio klimatui neutralizavimo strateginiai projektai – nustatyti prioritetinius projektus, būtinus ES poveikio klimatui neutralizavimo pramonės atsparumui ir konkurencingumui stiprinti.
  • Biurokratizmo mažinimas ir spartesnis leidimų išdavimas – mažinti poveikio klimatui neutralizavimo gamybinių projektų rengimo administracinę naštą ir supaprastinti bei paspartinti leidimų išdavimo procedūras. Tai ypač svarbu strateginiams projektams, kuriems itin pravers dar spartesnis leidimų išdavimas, siekiant užtikrinti didesnį planavimo ir investicijų tikrumą.
  • CO2 įleidimo pajėgumas: remti anglies dioksido surinkimo ir saugojimo projektus, visų pirma didinant galimybes naudotis CO2 saugyklomis.
  • Investicijų pritraukimas – pritraukti investicijų per Europinę poveikio klimatui neutralizavimo platformą ir Europos vandenilio banką.
  • Palankesnių sąlygų patekti į rinkas sudarymas – skatinti atsinaujinančiųjų energijos išteklių paklausą diegiant tvarumo ir atsparumo kriterijus viešųjų pirkimų procedūrose ir aukcionuose.
  • Inovacijos – įdiegti bandomąją reglamentavimo aplinką, padedančią kurti ir išbandyti novatoriškas poveikio klimatui neutralizavimo technologijas ir sukurti vienodas sąlygas inovacijoms.
  • Įgūdžių gerinimas – įsteigti poveikio klimatui neutralizavimo pramonės akademijas, remiamas ir prižiūrimas Europinės poveikio klimatui neutralizavimo platformos. Šios akademijos teiks parengimą ir mokymą poveikio klimatui neutralizavimo technologijų tema ir rengs dirvą būsimoms kokybiškoms darbo vietoms.

Europinė poveikio klimatui neutralizavimo platforma

Europinė poveikio klimatui neutralizavimo platforma padės prižiūrėti visų akte numatytų priemonių įgyvendinimą. Joje dalyvaus Europos Komisija ir valstybės narės, kad koordinuotų ir aptartų siūlomus veiksmus. Prisijungti prie platformos gali būti kviečiami pramonės atstovai ir kiti ekspertai.

Europos vandenilio bankas

Pirmieji bandomieji Inovacijų fondo aukcionai bus pradėti 2023 m. rudenį, jais bus remiama vandenilio iš atsinaujinančiųjų išteklių gamyba. Tai aiški žinia, kad Europa yra tinkama vieta vandeniliui gaminti.

Pagrindiniai faktai

ES įsipareigojo iki 2050 m. neutralizuoti poveikį klimatui, tačiau šiuo metu ji tik importuoja kelias poveikio klimatui neutralizavimo technologijas ir komponentus, būtinus šiam tikslui pasiekti. Todėl Komisija pasiūlė Poveikio klimatui neutralizavimo pramonės aktą, įtrauktą į Žaliojo kurso pramonės planą, siekdama užtikrinti, kad dėl strateginių priklausomybių nekiltų pavojus žaliajai pertvarkai. Šiuo aktu bus nustatytas bendras 2030 m. gamybos pajėgumų tikslas ir supaprastinta poveikio klimatui neutralizavimo technologijų reglamentavimo sistema, todėl ES galės tapti šios rinkos pramonės lydere. Remiantis per COVID-19 pandemiją ir energetikos krizę įgyta patirtimi, šiuo aktu bus užtikrinta, kad tiekimo grandinės nebepatirtų sutrikimų ir kad perėjimas prie švarios energijos būtų grindžiamas reikiamais vidaus gamybos pajėgumais.

*piktogramos šiame puslapyje parengtos naudojant stock.adobe.com

Dokumentai

2023 M. KOVO 16 D.
A Net-Zero Industry Act
2023 M. KOVO 16 D.
Factsheet on the Net-Zero Industry Act
2023 M. KOVO 16 D.
Factsheet on the European Hydrogen Bank
2023 M. KOVO 16 D.
Questions and Answers: The Net-Zero Industry Act and the European Hydrogen Bank