Přejít na hlavní obsah

Akt o průmyslu pro čisté nulové emise

EU se má stát základnou výrobních odvětví, která využívají čisté technologie a „zelená“ pracovní místa

Akt o průmyslu pro čisté nulové emise – o co se jedná

Tento právní akt rovněž zjednodušuje regulační rámec pro výrobu těchto technologií. To pomůže zvýšit konkurenceschopnost evropského odvětví, které produkuje technologie s bilančně nulovými emisemi, a rovněž urychlit kapacitu pro ukládání emisí CO2.

Nové nařízení se zaměřuje na technologie, které významně přispějí ke snižování emisí uhlíku. Podporuje zejména strategické technologie s bilančně nulovými emisemi, které jsou komerčně dostupné a mají dobrý potenciál pro rychlé rozšíření. Tyto technologie posilují konkurenceschopnost průmyslu EU a odolnost energetického systému a zároveň umožňují přechod na čistou energii.

Evropský parlament a Rada dosáhly 6. února 2024 politické dohody o aktu pro čisté nulové emise. Jakmile bude akt formálně přijat, vstoupí v platnost. 

Klíčové technologie

alt=""
Solární fotovoltaická a solární tepelná zařízení
alt=""
Elektrolyzéry a palivové články
alt=""
Větrná energie na pevnině a obnovitelné zdroje energie na moři
Biomethane icon
Udržitelný bioplyn/biometan
alt=""
Baterie a ukládání energie
alt=""
Zachycování a ukládání uhlíku
alt=""
Tepelná čerpadla a geotermální energie
Elecricity grid icon
Technologie sítí

Opatření obsažená v aktu podporují i další technologie s nulovými čistými emisemi, včetně udržitelných technologií alternativních paliv, pokročilých technologií pro výrobu energie z jaderných procesů s minimálním odpadem z palivového cyklu, malých modulárních reaktorů a souvisejících nejlepších paliv ve své třídě.

Vytvoření podmínek pro odvětví čistých technologií v EU v souladu s celosvětovými trendy

600 miliard eur ročně
Hodnota celosvětového trhu s technologiemi s bilančně nulovými emisemi do roku 2030
3x
Očekávané navýšení počtu klíčových masově vyráběných technologií s bilančně nulovými emisemi do roku 2030
100 miliard eur
Hodnota unijního ekosystému bilančně nulových emisí po zdvojnásobení hodnoty v období 2020–2021

Do roku 2050

téměř 4násobný nárůst
při využívání obnovitelných zdrojů energie
6násobný nárůst
při zavádění tepelných čerpadel
15násobný nárůst
při celosvětové výrobě elektrických vozidel

Za účelem stimulace investic do technologií s bilančně nulovými emisemi se v aktu navrhuje následující:

  • Strategické projekty s nulovými emisemi: Identifikace prioritních projektů nezbytných pro posílení odolnosti a konkurenceschopnosti průmyslových odvětví EU s bilančně nulovými emisemi.
  • Omezení byrokracie a rychlejší udělování povolení: Snížení administrativní zátěže pro rozvoj projektů výroby s bilančně nulovými emisemi a jednodušší a rychlejší povolovací postupy. To platí zejména pro strategické projekty, které budou mít prospěch ze zrychleného povolování, s cílem zvýšit jistotu plánování a investic.
  • Ukládání CO2: Usnadnění projektů zachycování a ukládání uhlíku, zejména zlepšováním dostupnosti úložišť CO2.
  • Přilákání investic: Přilákání investic prostřednictvím Platformy pro Evropu s bilančně nulovými emisemi a Evropské vodíkové banky.
  • Usnadnění přístupu na trhy: Podpora poptávky po obnovitelných zdrojích energie zavedením kritérií udržitelnosti a odolnosti v zadávacích řízeních a aukcích.
  • Inovace: Zavedení „regulačních pískovišť“, která pomohou vyvíjet a testovat inovativní technologie s bilančně nulovými emisemi a vytvořit rovné podmínky pro inovace.
  • Zvyšování kvalifikace: Zřízení akademií průmyslu pro čisté nulové emise s podporou a dohledem Platformy pro Evropu s bilančně nulovými emisemi. Ty zajistí odbornou přípravu a vzdělávání v oblasti technologií s bilančně nulovými emisemi a povedou k vytváření kvalitních pracovních míst.

Platforma pro Evropu s bilančně nulovými emisemi

Platforma pro Evropu s bilančně nulovými emisemi pomůže dohlížet na všechna opatření prováděná a základě tohoto nového aktu. Spojí úsilí Evropské komise a členských států, aby se opatření koordinovala a projednávala. Do platformy mohou být přizváni zástupci příslušných odvětví a další odborníci.

Evropská vodíková banka

První pilotní aukce budou zahájeny v rámci Inovačního fondu na podzim roku 2023 na podporu výroby vodíku z obnovitelných zdrojů. Je to jasný signál, že Evropa je pro výrobu vodíku správným místem.

Souvislosti

EU se zavázala dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality, ale v současné době je u několika technologií s bilančně nulovými emisemi a komponent, které jsou k dosažení tohoto cíle naprosto nezbytné, čistým dovozcem. Komise proto jako součást průmyslového plánu Zelené dohody navrhla Akt o průmyslu pro čisté nulové emise s cílem zajistit, aby ekologická transformace nebyla ohrožena strategickými závislostmi. Stanovením cílové hodnoty pro celkovou výrobní kapacitu pro tento typ technologií do roku 2030 a zjednodušením příslušného regulačního rámce umožní akt Unii stát se na tomto trhu lídrem. Na základě poučení z pandemie covidu-19 a energetické krize akt zajistí, aby již nedocházelo k narušení dodavatelských řetězců a aby se přechod na čistou energii opíral o potřebnou domácí výrobní kapacitu.

*grafická podoba této stránky vznikla za pomoci stock.adobe.com

Dokumenty

16. BŘEZNA 2023
A Net-Zero Industry Act
16. BŘEZNA 2023
Factsheet on the Net-Zero Industry Act
16. BŘEZNA 2023
Factsheet on the European Hydrogen Bank
16. BŘEZNA 2023
Questions and Answers: The Net-Zero Industry Act and the European Hydrogen Bank