Европейската година на уменията ще даде нов тласък на ученето през целия живот, като предостави на хората и предприятията възможност да допринасят за екологичния и цифровия преход, като подкрепя иновациите и конкурентоспособността.

Подкрепа за конкурентоспособността, участието и талантите
Наличието на работна сила с търсени умения допринася за устойчив растеж, води до повече иновации и до подобряване на конкурентоспособността на дружествата. Европейската година на уменията (2023 г.) ще помогне на предприятията, по-специално на малките и средните предприятия, да се справят с недостига на умения в ЕС. Тя ще насърчава нагласа за преквалификация и повишаване на квалификацията, като помага на хората да придобият подходящите умения за качествени работни места.
Екологичният и цифровият преход разкриват нови възможности за хората и икономиката на ЕС.
Квалифицираните работници ще се радват на по-добри възможности за работа и ще участват пълноценно в обществото. Това е от ключово значение, за да се гарантира, че икономическото възстановяване и екологичният и цифровият преход са социално справедливи и честни.

Ето защо трябва да инвестираме много повече в образованието и повишаването на квалификацията. Нуждаем се от по-добро сътрудничество с предприятията, защото те най-добре знаят от какво имат нужда. Трябва също така да съчетаем по-добре тези нужди с целите и желанията на самите търсещи работа лица по отношение на професионалното им развитие. Освен това искаме да привлечем по-целенасочено квалифицирани специалисти от чужбина, които да укрепят местните предприятия и растежа на Европа.
Нов тласък за ученето през целия живот
Европейската година на уменията ще даде нов тласък за постигане на социалните цели на ЕС за 2030 г. за ежегодно обучение на най-малко 60 % от възрастните и за най-малко 78 % заетост.
Инициативата също така ще спомогне за постигането на целите на Цифровия компас до 2030 г. за най-малко 80 % от възрастните с основни цифрови умения и 20 милиона заети специалисти в областта на ИКТ в ЕС.
Понастоящем повече от три четвърти от дружествата в ЕС заявяват, че срещат трудности при намирането на работници с необходимите умения, докато едва 37 % от възрастните редовно преминават обучение.
Индексът за навлизането на цифровите технологии в икономиката и обществото показва, че 4 от всеки 10 възрастни и всяко трето лице, което работи в Европа, не притежават основни цифрови умения. Жените са недостатъчно представени в професиите и образованието, свързани с технологиите, като едва 1 от 5 специалисти в областта на ИКТ и 1 от 3 завършили висше образование в областта на науките, технологиите, инженерството и математиката (НТИМ) са жени.
Как ще постигнем това
Предлагаме — в сътрудничество с Европейския парламент, държавите — членки на ЕС, социалните партньори, службите по заетостта, търговските и промишлените камари, доставчиците на образование и обучение, работниците и предприятията — да се ускори и насърчи развитието на умения по места.
Насърчаване на по-големи, по-ефективни и приобщаващи инвестиции в обучение и повишаване на квалификацията.
Гарантиране, че уменията отговарят на нуждите на пазара на труда, включително чрез сътрудничество със социалните партньори и предприятията.
Постигане на съответствие между стремежите и набора от умения на хората и възможностите на пазара на труда, особено за екологичния и цифровия преход и икономическото възстановяване.
Привличане на умения и таланти от трети държави, включително чрез укрепване на възможностите за учене и мобилност и улесняване на признаването на квалификациите.
Комисията ще наблегне на съответните инициативи и финансиране от ЕС, за да подкрепи тяхното възприемане, изпълнение и постигане на резултати по места. Ще бъдат организирани прояви и кампании за повишаване на осведомеността в подкрепа на взаимното обучение на партньорите в областта на повишаването на квалификацията и преквалификацията.
Специално внимание ще бъде отделено на активизирането на повече хора на пазара на труда, по-специално на жените и младите хора, особено тези, които не участват в никаква форма на образование, заетост или обучение.
Инициативи на ЕС в подкрепа на развитието на умения
За Европейската година на уменията ЕС ще се опре на много текущи инициативи, включително:
- Европейската програма за умения е рамката за сътрудничество в областта на политиката на ЕС в сферата на уменията и ще продължи да помага на гражданите и предприятията да развиват умения и да ги прилагат.
- Пактът за уменията: с 1000 членове и 14 широкомащабни партньорства в стратегически сектори, поети са ангажименти за подпомагане на повишаването на квалификацията на до 6 милиона души.
- Препоръките на Съвета относно индивидуалните сметки за обучение и микроквалификациите помагат на хората да актуализират или допълнят своите набори от умения по по-гъвкав и целенасочен начин.
- Коалицията на ЕС за умения и работни места в областта на цифровите технологии преодолява недостига на цифрови умения, като обединява всички съответни партньори с цел повишаване на осведомеността и насърчаване на обучението за повишаване на цифровите умения.
- Европейската платформа за цифрови умения и работни места, стартирана в рамките на Механизма за свързване на Европа, предлага информация и ресурси за цифровите умения, като например инструмент за самооценка.
- В рамките на структурирания диалог с държавите — членки на ЕС относно цифровото образование и умения се обсъждат начините за включване на новите цифрови технологии в образованието и за подпомагане на подобряването на цифровите умения.
- Новата европейска програма за иновации предлага водеща инициатива и набор от действия за създаване на подходящи рамкови условия за нашите таланти.
- Европейската стратегия за университетите предлага няколко действия за развиване на умения на високо равнище и ориентирани към бъдещето умения за широк кръг учащи се, включително учащи се през целия живот.
- Изграждането на резерв на ЕС от таланти и на партньорства в подкрепа на талантите с избрани трети партньори ще спомогне за постигането на съответствие между уменията на кандидатите за работа в Европа и нуждите на пазара на труда.
Финансиране от ЕС за умения
Налице е значително финансиране и техническа подкрепа от ЕС за инвестиции в повишаване на квалификацията и преквалификация:
- Европейският социален фонд плюс (ЕСФ+) с бюджет от над 99 милиарда евро за периода 2021—2027 г. е основният инструмент на ЕС за инвестиране в хората.
- Механизмът за възстановяване и устойчивост може да подкрепя реформите и инвестициите на държавите членки, включително в областта на уменията и работните места.
- По линия на програмата „Цифрова Европа“ в размер на 580 милиона евро се предоставя финансиране за развитието на задълбочени цифрови умения и се подкрепя развитието на резерв от таланти от експерти в областта на цифровите технологии.
- „Хоризонт Европа“ предоставя подкрепа за уменията на изследователите, предприемачите и иноваторите, по-специално чрез своите действия „Мария Склодовска-Кюри“, Европейския съвет по иновациите и Европейския технологичен институт.
- Програмата „Еразъм+“ с бюджет от 26,2 милиарда евро също така подкрепя личностното и професионалното развитие на учащите, персонала и институциите в областта на професионалното образование и обучение, а освен това финансира европейските университети.
Други програми, които могат да подпомогнат развитието на умения, са: програмата InvestEU, Европейският фонд за приспособяване към глобализацията за съкратени работници, Европейският фонд за регионално развитие, Фондът за справедлив преход, Механизмът за отпускане на заеми в публичния сектор в рамките на Механизма за справедлив преход, Европейският корпус за солидарност, Програмата за околната среда и действията по климата (LIFE), Модернизационният фонд, Инструментът за техническа подкрепа и Инструментът за съседство, сътрудничество за развитие и международно сътрудничество.

Хронология
- 7 март 2023 г.
Политическо споразумение между Европейския парламент и държавите — членки на ЕС
- 9 февруари 2023 г.
Европейският парламент приема доклад относно предложението за решение на Европейския парламент и на Съвета относно Европейска година на уменията (2023 г.)
- 8 декември 2022 г.
Министрите в рамките на Съвета по заетост, социална политика, здравеопазване и потребителски въпроси (EPSCO) постигат съгласие по позицията на Съвета относно предложението за решение за определяне на 2023 г. за Европейска година на уменията
- 12 октомври 2022 г.
Комисията приема предложението си за Европейската година на уменията (2023 г.)
- 14 септември 2022 г.
Председателят Фон дер Лайен предлага в речта си за състоянието на Съюза 2023 г. да бъде обявена за Европейска година на уменията
Новини
- Оптимално използване на талантите в Европа: нов стимул за регионите на ЕС
- Трудова миграция: Комисията и държавите членки засилват сътрудничеството за справяне с недостига на работна ръка на пазара на труда в ЕС
- Стажове: В оценка на Комисията се прави анализ на въздействието на европейската рамка за качество
- Съобщение за медиите: Комисията започва работа по Европейската година на уменията
- Съобщение за медиите: Пактът за умения отбелязва втората си годишнина, като броят на членовете му достигна 1000