Przejdź do treści głównej

Europejski Rok Umiejętności 2023

Pobudzanie konkurencyjności i zaangażowania, rozwój kwalifikacji

Pracownicy posiadający umiejętności, na które jest zapotrzebowanie, przyczyniają się do zrównoważonego wzrostu gospodarczego oraz do poprawy innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw. Inicjatywa Europejski Rok Umiejętności 2023 pomoże przedsiębiorstwom, w szczególności małym i średnim, rozwiązać problem niedoboru wykwalifikowanej siły roboczej w UE. W ramach tego roku promowane będzie przekwalifikowanie i podnoszenie kwalifikacji, ponieważ te procesy pomagają kandydatom w zdobywaniu odpowiednich umiejętności na potrzeby wysokiej jakości miejsc pracy. 

Transformacja ekologiczna i cyfrowa otwiera nowe możliwości przed obywatelami i gospodarką UE.

Wykwalifikowani pracownicy będą mieli większe możliwości zatrudnienia i w pełni zaangażują się w życie społeczne. Będzie to szczególnie ważne dla zapewnienia sprawiedliwości społecznej przy odbudowie gospodarki oraz przy transformacji ekologicznej i cyfrowej.

UVD

Dlatego musimy o wiele bardziej inwestować w kształcenie i szkolenie. Należy położyć większy nacisk na współpracę z przedsiębiorstwami, ponieważ to one najlepiej znają swoje własne potrzeby. Trzeba doprowadzić do sytuacji, w której umiejętności kandydatów będą odpowiadać potrzebom firm. Musimy jednak również zachęcić do wejścia na europejski rynek pracy pracowników z innych kontynentów posiadających odpowiednie umiejętności, które są przydatne z punktu widzenia firm i ożywiają wzrost gospodarczy w Europie.

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej

Nowy impuls dla uczenia się przez całe życie

Europejski Rok Umiejętności da nowy impuls do realizacji celów społecznych UE na 2030 r., zgodnie z którymi co najmniej 60 proc. dorosłych powinno co roku uczestniczyć w szkoleniu, a co najmniej 78 proc. – mieć pracę. 

Ta inicjatywa przyczyni się również do realizacji celów cyfrowego kompasu na 2030 r., zgodnie z którymi co najmniej 80 proc. dorosłych powinno posiadać podstawowe umiejętności cyfrowe, a liczba zatrudnionych w UE specjalistów od ICT powinna osiągnąć 20 mln. 

Obecnie ponad trzy czwarte firm w UE twierdzi, że ma trudności ze znalezieniem pracowników posiadających niezbędne umiejętności, a w szkoleniach regularnie uczestniczy zaledwie 37 proc. dorosłych. 

Indeks gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego wskazuje, że 40 proc. dorosłych i 33 proc. pracowników w Europie nie posiada podstawowych umiejętności cyfrowych. Kobiety są niedostatecznie reprezentowane w zawodach i na kierunkach studiów związanych z technologiami: wśród specjalistów z branży ICT kobiety stanowią zaledwie 20 proc., a wśród absolwentów nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM) – 33 proc.

77%
firm z UE ma trudności ze znalezieniem pracowników posiadających niezbędne umiejętności
20 mln
specjalistów ICT powinno trafić na rynek pracy UE do 2030 r.
60%
dorosłych powinno do 2030 r. co roku uczestniczyć w szkoleniach

Jak tego dokonać?

Proponujemy intensywniejsze wspieranie rozwoju umiejętności w terenie – we współpracy z Parlamentem Europejskim, krajami UE, partnerami społecznymi, służbami zatrudnienia, izbami handlowymi i przemysłowymi, organizatorami kształcenia i szkolenia, pracownikami i przedsiębiorstwami.  

Vocational Education and Training School in Netherlands

Szerzej zakrojone, skuteczniejsze i sprzyjające włączeniu społecznemu inwestycje w szkolenia i podnoszenie kwalifikacji

Vocational Education and Training School in Netherlands

Dbanie o to, by umiejętności odpowiadały potrzebom rynku pracy, również poprzez współpracę z partnerami społecznymi i przedsiębiorstwami

Vehicle Emissions Laboratories of the Joint Research Centre (JRC)

Dopasowanie aspiracji i umiejętności poszczególnych osób do możliwości na rynku pracy, zwłaszcza z perspektywy transformacji ekologicznej i cyfrowej oraz ożywienia gospodarczego

research

Rekrutacja posiadających odpowiednie umiejętności specjalistów z państw trzecich dzięki szerszej ofercie pod względem nauki i mobilności oraz łatwiejszemu uznawaniu kwalifikacji

Komisja będzie promowała godne uwagi inicjatywy oraz możliwości pozyskania finansowania ze środków unijnych, aby je popularyzować oraz wspierać ich wdrażanie i realizację w terenie. Organizowane będą wydarzenia i kampanie informacyjne wspierające uczenie się od siebie w gronie partnerów w kwestiach dotyczących podnoszenia i zmiany kwalifikacji.

Szczególny nacisk zostanie położony na aktywizację większej liczby osób na rynku pracy, w szczególności kobiet i młodzieży – zwłaszcza tej, która się nie kształci, nie pracuje ani się nie szkoli.
 

Inicjatywy UE na rzecz wspierania rozwoju umiejętności

W Europejskim Roku Umiejętności podstawą dla działań UE są liczne bieżące inicjatywy:

Fundusze UE na rzecz umiejętności

Dostępne są znaczne środki finansowe UE i wsparcie techniczne na inwestycje w podnoszenie i zmianę kwalifikacji:

Kalendarium

  1. 7 marca 2023 r.

    Porozumienie polityczne Parlamentu Europejskiego i krajów UE

  2. 9 lutego 2023 r.

    Parlament Europejski przyjmuje sprawozdanie na temat wniosku dotyczącego decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie Europejskiego Roku Umiejętności 2023 

  3. 8 grudnia 2022 r.

    Ministrowie uczestniczący w posiedzeniu Rady ds. Zatrudnienia i Polityki Społecznej (EPSCO) uzgadniają stanowisko Rady w sprawie wniosku dotyczącego decyzji o ogłoszeniu roku 2023 Europejskim Rokiem Umiejętności

  4. 12 października 2022 r.

    Komisja przyjmuje wniosek dotyczący Europejskiego Roku Umiejętności 2023 

  5. 14 września 2022 r.

    W orędziu o stanie Unii przewodnicząca Ursula von der Leyen proponuje ogłoszenie roku 2023 Europejskim Rokiem Umiejętności 

Dokumenty

12 GRUDNIA 2022
Proposal for a decision of the European Parliament and of the Council on a European Year of Skills 2023