Finanszírozási programok
Az EU költségvetéséből európai polgárok és a világ más részein is sokan részesülnek közvetlenül vagy közvetve: a különböző programok diákok millióinak, kutatók ezreinek, valamint számos városnak, régiónak és nonprofit szervezetnek nyújtanak támogatást.
Uniós finanszírozásra minden uniós polgár pályázhat. Az EU-nak számos finanszírozási programja van, amelyekre Ön – vállalkozásának vagy projektjének jellegétől függően – pályázhat. Olyan programokon keresztül is kínálkoznak forráshoz jutási lehetőségek, amelyeket közvetlenül a tagállamok hajtanak végre, mint például a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz vagy a Méltányos Átállást Támogató Alap. A pályázás előtt mindig olvassa el a pályázati útmutatót, hogy megtudja, jogosult-e a támogatásra.
A konkrét kritériumok mindig az egyes finanszírozási programokban és felhívásokban vannak meghatározva. A vissza nem térítendő támogatásoknál – ha az Ön ajánlata elfogadható és támogatható – a kiválasztási folyamat általában független szakértőkkel kezdődik, akik értékelik az Ön pályázatát, és a kiválasztási és odaítélési kritériumok alapján pontozzák.
Az alábbiakban röviden ismertetjük az uniós finanszírozás terén kínálkozó lehetőségeket a fő pályázói kategóriák szerinti bontásban.
Fiatalok
Az EU költségvetése külön programokkal támogatja a fiatalok külföldi munkatapasztalat-szerzését vagy tanulmányait. Vannak a fiatal munkanélkülieket támogató programok is.
Általánosságban ezekre a programokra a következők pályázhatnak:
- 13–31 év közötti fiatalok,
- ifjúsági szervezetek és
- fiatalokkal foglalkozó más szervezetek vagy csoportosulások.
A részletes kritériumok az egyes finanszírozási felhívásokban találhatók.
Forráshoz jutási lehetőségek fiataloknak
Kutatók
A kutatás és az innováció fontos szerepet játszik az EU hosszú távú stratégiájában, ezért Európa-szerte speciális programok és egyéb támogatási források állnak a kutatók rendelkezésére.
Az EU fő kutatásfinanszírozási programja a Horizont Európa (a Horizont 2020 utódja), amely számos területen támogat szervezetek vagy magánszemélyek által végzett kutatási projekteket.
Finanszírozási programok és pályázati felhívások
Gazdálkodók
Mezőgazdasági termelőként vagy gazdálkodóként Ön valószínűleg jogosult a közös agrárpolitika (KAP) keretében közvetlen kifizetésekre.
A támogatásra való jogosultsághoz meg kell felelnie bizonyos követelményeknek a köz-, állat- és növényegészségügy, valamint a környezetvédelem és az állatjólét területén. A finanszírozás az Ön országának illetékes nemzeti hatóságain keresztül történik.
Forráshoz jutási lehetőségek mezőgazdasági termelőknek
Vállalkozások
Bármely ágazatban bármilyen méretű vállalkozás kaphat uniós finanszírozást, többek között vállalkozók, induló vállalkozások, mikro-, kis- és középvállalkozások és nagyobb vállalkozások is.
Az EU évente több mint 200 ezer vállalkozást támogat. Ön akkor pályázhat vissza nem térítendő támogatásra vagy vehet részt közbeszerzési eljárásban, ha olyan vállalkozást vagy kapcsolódó szervezetet (üzleti szövetséget, vállalkozástámogató szolgáltatót, tanácsadót stb.) működtet, amely az EU érdekeit előmozdító projekteket hajt végre, vagy ha hozzájárul egy uniós program vagy szakpolitika végrehajtásához.
A nagy ipari közbeszerzési szerződések iránt érdeklődő vállalatoknak az olyan programok lehetnek érdekesek, mint az ITER, a Kopernikusz vagy a Galileo.
Ezen túlmenően a vállalkozások a finanszírozás széles skáláját vehetik igénybe: vállalati kölcsönt, mikrofinanszírozást, garanciát és kockázati tőkét.
Az uniós programok kifejezetten támogatják a mikro-, kis- és középvállalkozásokat (kkv-k):
Mikrovállalkozás
- kevesebb mint 10 munkavállaló
- éves árbevétele vagy mérlege legfeljebb 2 millió EUR
Kisvállalkozás
- kevesebb mint 50 munkavállaló
- éves árbevétele vagy mérlege legfeljebb 10 millió EUR
Középvállalkozás
- kevesebb mint 250 munkavállaló
- éves árbevétele legfeljebb 50 millió EUR vagy éves mérlege legfeljebb 43 millió EUR
Megjegyzés: Ezek az adatok csak az egyes vállalatokra vonatkoznak. Előfordulhat, hogy egy kisvállalkozás nem jogosult kkv-státuszra, ha egy nagyobb vállalatcsoport része, és így jelentős többletforrással rendelkezik.
További részletek a kkv-k támogathatósági feltételeiről:
Felhasználói útmutató a kkv-k fogalommeghatározásához
Forráshoz jutási lehetőségek kisvállalkozások számára
Közigazgatás: városok és régiók
Közjogi szervezetek – legyenek bár helyi, regionális vagy országos szintűek – számos uniós finanszírozási lehetőséggel élhetnek. Pályázhatnak többek között intézményi kapacitást és hatékonyságot fejlesztő beruházásokra vagy helyi infrastrukturális projektekre is.
Forráshoz jutási lehetőségek közjogi szervezeteknek
Nem kormányzati szervezetek (NGO-k)
A nem kormányzati és civil társadalmi, nonprofit szervezetek is jogosultak uniós finanszírozásra, ha tevékenységi körük kapcsolódik valamelyik uniós szakpolitikai területhez.
Forráshoz jutási lehetőségek nem kormányzati szervezeteknek
Egyéb résztvevők
Csatlakozás az Európai Unióhoz
Az Előcsatlakozási Támogatási Eszköz (IPA II) az uniós tagjelölt országoknak és magának az EU-nak a jövőjébe fektet be azáltal, hogy a bővítési stratégiához kapcsolódó területeken támogat reformokat (például a demokrácia és a kormányzás, a jogállamiság, a növekedés és a versenyképesség terén).
A tagjelölt országok mezőgazdasági termelőit a vidékfejlesztést célzó előcsatlakozási támogatási eszköz (IPARD) segíti, amely szintén az IPA II része.
Gazdasági válság
Az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alap (EGAA) azokat támogatja, akik a világkereskedelemben bekövetkezett jelentős szerkezeti változások (globalizáció) – például egy nagyvállalat bezárása vagy a termelésnek az EU-n kívülre helyezése – vagy a globális gazdasági és pénzügyi válság következtében veszítik el állásukat.
Az EGAA olyan projektekhez nyújthat társfinanszírozást, amelyek segítenek az embereknek munkát találni, karrier-tanácsadást, oktatást, képzést és átképzést, mentorálást vagy coachingot biztosítanak, illetve a vállalkozóvá válást és a vállalkozásindítást ösztönzik. Szociális védelmi intézkedésekhez (pl. nyugdíj vagy munkanélküli segély) az EGAA nem ad társfinanszírozást.
Az EGAA támogatására kizárólag uniós tagállamok pályázhatnak. A létszámleépítések által érintett egyéneknek, érdekképviseleti szervezeteknek és munkáltatóknak az adott ország EGAA-kapcsolattartójához kell fordulniuk annak érdekében, hogy az elbocsátott munkavállalók részesülhessenek az EGAA-támogatásból.