Pāriet uz galveno saturu

2022. gada ziņojums par tiesiskumu

2022. gada ziņojumā par tiesiskumu tiek aplūkotas būtiskas ar tiesiskumu saistītas norises visās dalībvalstīs.

Ziņojums un valstu sadaļas

2022. gada ziņojumā par tiesiskumu un tā 27 valstu sadaļās aplūkotas pozitīvās un negatīvās norises dalībvalstīs četrās galvenajās tiesiskuma jomās: tiesu sistēma, korupcijas apkarošanas satvars, mediju plurālisms un citi institucionāli jautājumi, kas saistīti ar līdzsvaru un savstarpēju kontroli. Aplūkojot šīs jomas, Komisija turpināja padziļināt novērtējumus un turpmākos pasākumus saistībā ar iepriekšējos divos ziņojumos apzinātajām problēmām un norisēm.

Ziņojumā pirmo reizi aplūkoti arī daži jauni temati, kas kļuvuši nozīmīgi tiesiskuma nodrošināšanai, piemēram, sabiedriskie mediji un pārskats par Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedumu īstenošanu. Šo tematu pievienošana atbilst arī Eiropas Parlamenta un ieinteresēto personu lūgumiem.

Valstu sadaļās, kuru pamatā ir Komisijas veikts kvalitatīvs novērtējums, tiek analizētas jaunākās norises kopš iepriekšējā ziņojuma un turpmākie pasākumi saistībā ar 2021. gada ziņojumā konstatētajām problēmām un norisēm.

Ziņojums ir daļa no plašākiem ES centieniem veicināt un aizstāvēt Savienības pamatvērtības. Šis darbs ietver Eiropas demokrātijas rīcības plānu un atjaunoto stratēģiju Pamattiesību hartas īstenošanai, kā arī mērķtiecīgas stratēģijas virzībai uz “Līdztiesības savienību”. Vēl viens saistīts aspekts ir ES tiesību aktu piemērošanas uzraudzība un pamattiesību aizsardzība saskaņā ar Hartu, tai skaitā izmantojot pārkāpumu procedūras.

Sākot ar šo gadu, ziņojums satur arī konkrētus ieteikumus visām dalībvalstīm. Ņemot vērā ziņojuma preventīvo raksturu, ieteikumu mērķis ir, pamatojoties uz pastāvīgu dialogu ar dalībvalstīm, palīdzēt tām virzīt uz priekšu reformas, veicināt pozitīvas pārmaiņas un noteikt, kur varētu būt vajadzīgi uzlabojumi vai turpmāki pasākumi saistībā ar nesenām izmaiņām vai reformām.

Komisija ir sagatavojusi šo ziņojumu, pamatojoties uz pastāvīgu dialogu ar dalībvalstīm, vienlaikus pilnībā saglabājot politisko atbildību par tā novērtējumu un sniegtajiem ieteikumiem. Nākamajā izdevumā tiks sekots līdzi norišu attīstībai un novērtēta ieteikumu īstenošana.

2022 Rule of law report - Communication and country chapters

Metodika

Novērtējums, kas ietverts 27 valstu sadaļās, ir sagatavots saskaņā ar metodiku, kas atjaunināta 2022. gadā, pēc apspriešanās ar dalībvalstīm un saistībā ar ieteikumu iekļaušanu ziņojumā. Valstu sadaļu nolūks nav sniegt izsmeļošu aprakstu par tiesiskuma situāciju dalībvalstīs, bet gan iepazīstināt ar svarīgākajām norisēm. Novērtējums attiecas uz ES tiesību aktu prasībām, tai skaitā tām, kas izriet no EST judikatūras. Turklāt Eiropas Padomes ieteikumi un atzinumi nodrošina noderīgu atsauces satvaru attiecībā uz standartiem un paraugpraksi.

Ziņojums par tiesiskumu ir sagatavots ciešā sadarbībā ar dalībvalstīm, un tajā izmantoti dažādi avoti. Visas dalībvalstis bija aicinātas rakstiski darīt zināmu savu nostāju un piedalīties īpašos valstu apmeklējumos, kas notika no marta līdz maijam. Saistībā ar šiem valstu apmeklējumiem Komisija organizēja vairāk nekā 500 tiešsaistes sanāksmes ar valstu iestādēm, neatkarīgām struktūrām un ieinteresētajām personām, ieskaitot pilsoniskās sabiedrības organizācijas. Turklāt tika aizvadīta mērķtiecīga apspriešanās ar ieinteresētajām personām, kas nodrošināja vērtīgu horizontālu un konkrētām valstīm specifisku informāciju. Eiropas Padome sniedza arī pārskatu par nesenajiem atzinumiem un ziņojumiem attiecībā uz ES dalībvalstīm. Pirms ziņojuma pieņemšanas dalībvalstīm tika dota iespēja sniegt faktiskus savas valsts sadaļas atjauninājumus.

Valstu tiesiskuma kontaktpunktu tīkls, kurš tika izveidots 2020. gadā, lai palīdzētu izveidot jauno mehānismu, turpina nodrošināt pastāvīgu saziņu ar dalībvalstīm, sekmējot gan ziņojuma sagatavošanu, gan paraugprakses apmaiņu.

2022 Rule of law report - methodology

Dalībvalstu ieguldījums

Visas dalībvalstis tika aicinātas, pamatojoties uz atjauninātu, ar dalībvalstīm apspriestu anketu, sniegt informāciju par būtiskām norisēm, galvenokārt pēc 2021. gada ziņojuma par tiesiskumu pieņemšanas. Informācija ir strukturēta ap četriem ziņojuma aptvertajiem pīlāriem – tiesu sistēma, korupcijas apkarošanas satvars, mediju plurālisms un citi institucionāli jautājumi, kas saistīti ar līdzsvaru un savstarpēju kontroli, – un tika sniegta pēc saskaņota parauga.. Dalībvalstu iesniegto rakstisko informāciju papildināja viedokļu apmaiņa valstu apmeklējumu laikā un ieinteresēto personu rakstiski komentāri.

2022 Rule of Law report - input from Member States

Mērķorientēta apspriešanās ar ieinteresētajām personām

Gatavojot 2022. gada ziņojumu par tiesiskumu, Eiropas Komisija aicināja ieinteresētās personas iesniegt rakstiskus komentārus mērķorientētas apspriešanās ietvaros, kura tika aizvadīta no laikā no 2021. gada 1. decembra līdz 2022. gada 24. janvārim. Apspriešanās gaitā tika saņemti vairāk nekā 220 komentāri par horizontāliem un konkrētām valstīm būtiskiem jautājumiem no dažādām ES aģentūrām, Eiropas tīkliem, valsts un Eiropas līmeņa pilsoniskās sabiedrības organizācijām un arodapvienībām, kā arī starptautiskā un Eiropas līmeņa dalībniekiem. Šajā apspriešanā iegūtā informācija par norisēm dalībvalstīs palīdzēja Komisijas novērtējuma sagatavošanā.

2022 Rule of law report - targeted stakeholder consultation

Documents

2022. GADA 13. JŪLIJS
2022 Rule of law report - methodology

2022. GADA 13. JŪLIJS
EU’s rule of law toolbox - factsheet

2022. GADA 13. JŪLIJS
The European rule of law mechanism - factsheet