Pāriet uz galveno saturu

Mantojums un testamenti

ES noteikumi par starptautisku mantošanu.

Mantojuma tiesības

Mantojuma tiesības dažādās ES valstīs ievērojami atšķiras. Tomēr pārrobežu gadījumos ES noteikumi nodrošina skaidrību par to, kurai iestādei jālemj par mantošanu, kuras valsts likumi jāpiemēro un kā galīgais lēmums ir jāatzīst un jāizpilda. Plašāku informāciju par pārrobežu mantošanu un valstu regulējumu varat atrast Eiropas e-tiesiskuma portālā.

ES noteikumi par starptautisku mantošanu

Svarīgs solis ceļā vienkāršāku pārrobežu mantošanu ir jauni ES noteikumi, kas iedzīvotājiem atvieglo starptautiskas mantošanas juridisko jautājumu kārtošanu. Tomēr šī regula neattiecas uz Dāniju un Īriju.

Saskaņā ar ES mantošanas noteikumiem

  • mantošanas gadījumu izskata konsekventā veidā, un to dara tikai viena tiesa, piemērojot tikai vienas valsts tiesību normas;
  • iedzīvotāji var izvēlēties, vai viņu mantojumam tiks piemērotas tās valsts tiesību normas, kurā ir viņu pēdējā dzīvesvieta, vai viņu valstspiederības valsts tiesību normas;
  • vienas ES valsts tiesas pieņemtu nolēmumu par mantojumu atzīst in izpilda pārējās ES valstīs.

Uz dažiem mantošanas aspektiem joprojām attiecas valstu noteikumi, tostarp šādiem:

  • kam ir tiesības mantot un kāda mantojuma daļa pienākas bērniem un laulātajam;
  • īpašumtiesības un ģimenes tiesības attiecīgajā ES valstī;
  • nodoklis, ko piemēro mantojamam īpašumam.

Eiropas mantošanas apliecība

Ar regulu ir ieviesta arī Eiropas mantošanas apliecība. Ar šo sertifikātu mantinieki, legātāri, testamentu izpildītāji un mantojuma pārvaldnieki var citās ES valstīs pierādīt savu statusu un izmantot savas tiesības. Eiropas mantošanas apliecību automātiski atzīst visās ES dalībvalstīs.