Направо към основното съдържание

Наследяване и завещания

Правила на ЕС относно наследяването с международен елемент.

Наследствено право

Наследственото право се различава значително в отделните държави от ЕС. При трансгранични случаи обаче правилата на ЕС дават сигурност по отношение на това кой орган трябва да вземе решение относно наследяването, кое законодателство следва да се прилага и как се признава и изпълнява окончателното решение. Повече информация относно трансграничното наследяване и националното законодателство ще намерите на портала за електронно правосъдие.

Правила на ЕС относно наследяването с международен елемент

Важна стъпка за улесняване на трансграничното наследяване е регламентът на ЕС, който помага на хората да се справят с правния аспект на наследяването с международен елемент. Дания и Ирландия не участват в регламента.

Благодарение на правилата на ЕС относно наследяването:

  • всяко наследяване се третира последователно — един-единствен съд прилага само едно законодателство
  • хората могат да избират кое законодателство да се прилага по отношение на тяхното наследство — на държавата, в която са живели последно, или на държавата, на която са граждани
  • съдебните решения относно наследяването в дадена държава от ЕС се признават и изпълняват в останалите държави от Съюза.

Някои аспекти на наследяването продължават да са в обхвата на националните правила, включително:

  • кои са наследниците и каква част от наследственото имущество отива при децата и съпругата
  • вещното право и семейното право в държавите от ЕС
  • данъкът върху наследственото имущество.

Европейско удостоверение за наследство

С Регламента се създава и европейско удостоверение за наследство. Това удостоверение дава възможност на наследниците, заветниците, изпълнителите на завещания и управителите на наследствено имущество да доказват своето правно положение и да упражняват правата си в други държави от ЕС. Европейското удостоверение за наследство се признава автоматично във всички страни от ЕС.