Glavni sadržaj

Nasljeđivanje i oporuke

Pravila EU-a o međunarodnom nasljeđivanju

Nasljedno pravo

Nasljedno pravo znatno se razlikuje među državama članicama EU-a. No, u prekograničnim predmetima pravilima EU-a pruža se sigurnost o tome koje tijelo odlučuje o nasljeđivanju, koje se pravo primjenjuje i kako se konačna odluka priznaje i izvršava. Više informacija o prekograničnom nasljeđivanju i nacionalnim propisima dostupno je na portalu e-pravosuđe.

Pravila EU-a o međunarodnom nasljeđivanju

Važan korak u olakšavanju prekograničnog nasljeđivanja nova su pravila EU-a s pomoću kojih se lakše rješavaju pravna pitanja međunarodnog nasljeđivanja. Danska i Irska ne sudjeluju u uredbi.

Zahvaljujući pravilima EU-a o nasljeđivanju

  • dosljedne postupke nasljeđivanja provodi jedinstveni sud na temelju jednog zakona
  • građani mogu odabrati hoće li pravo koje će se primjenjivati na njihovo nasljeđivanje biti pravo posljednje države u kojoj su živjeli ili pravo njihova državljanstva
  • sudske odluke o nasljeđivanju donesene u jednoj državi članici priznaju se i izvršavaju u drugim državama članicama EU-a.

Neki aspekti nasljeđivanja i dalje su uređeni nacionalnim propisima, uključujući

  • tko nasljeđuje i koliki dio ostavine pripada djeci i supružniku
  • pravo vlasništva i obiteljsko pravo u državi članici EU-a
  • porez na naslijeđenu imovinu.

Europska potvrda o nasljeđivanju

Uredbom se uvodi i Europska potvrda o nasljeđivanju. Nasljednici, legatari, izvršitelji oporuke i upravitelji ostavine mogu njome dokazati pravni položaj i ostvariti svoja prava u drugim državama članicama. Europska potvrda o nasljeđivanju automatski se priznaje u svim državama članicama EU-a.