Ugrás a fő tartalomra

Öröklés és végrendeletek

A nemzetközi öröklésre vonatkozó uniós szabályok

Öröklési jog

Az öröklési jog tagállamonként jelentősen eltér. A határokon átnyúló ügyekben azonban az uniós szabályok biztonságot nyújtanak arra vonatkozóan, hogy melyik hatóságnak kell döntenie az öröklésről, melyik jogot kell alkalmazni, és hogyan kell elismerni és végrehajtani a jogerős határozatot. A tagországokon átívelő öröklésről és a nemzeti jogszabályokról további információk találhatók az európai igazságügyi portálon.

A nemzetközi öröklésre vonatkozó uniós szabályok

A határokon átnyúló öröklés megkönnyítésének egyik fontos lépéseként új uniós szabályok születtek, amelyek megkönnyítik az érintettek számára a nemzetközi öröklés jogi vonatkozásainak intézését. Dánia és Írország nem vesz részt a rendeletben.

Az öröklésre vonatkozó uniós szabályok értelmében:

  • az öröklést egyetlen bíróság egyetlen jog alkalmazásával, koherens módon kezeli;
  • az érintettek eldönthetik, hogy az öröklésre alkalmazandó jog annak az országnak a joga legyen, amelyben legutóbb éltek, vagy amelynek az állampolgárai;
  • az örökléssel kapcsolatban az egyik uniós tagállamban hozott bírósági határozatokat más uniós országokban is elismerik és végrehajtják.

Az öröklés egyes vonatkozásai továbbra is a nemzeti szabályok hatálya alá tartoznak, többek között a következők:

  • ki örököl, és a hagyaték mekkora hányada illeti a gyermekeket és a házastársat;
  • a dologi jog és a családjog;
  • a hagyatéki vagyontárgyakat terhelő adó.

Európai öröklési bizonyítvány

A rendelet létrehozza az európai öröklési bizonyítványt is. Ez a bizonyítvány lehetővé teszi az örökösök, hagyományosok, végrendeleti végrehajtók és hagyatéki gondnokok számára, hogy jogállásukat, illetve hatáskörüket igazolják, és jogaikat/jogköreiket más uniós országokban gyakorolják. Az európai öröklési bizonyítványt valamennyi uniós országban automatikusan elismerik.