Zabezpečenie prístupu k vakcínam
Bezpečné a účinné vakcíny proti ochoreniu COVID-19 sú najlepším spôsobom, ako pandémiu prekonať. Komisia a členské štáty zaujali spoločný prístup EÚ k zabezpečeniu dodávok a uľahčeniu distribúcie vakcín.
Prostredníctvom predbežných dohôd o nákupe s jednotlivými výrobcami očkovacích látok zabezpečila Komisia právo na nákup určitého množstva dávok očkovacích látok v danom časovom rámci a za danú cenu. Komisia na druhej strane financovala časť počiatočných nákladov prostredníctvom nástroja núdzovej podpory, ktorý disponuje sumou 2,7 miliardy EUR. Toto financovanie sa považuje za preddavok za vakcíny, ktoré členské štáty zakúpia.
Ciele stratégie
Európska komisia 17. júna 2020 predstavila stratégiu EÚ v oblasti vakcín na urýchlenie vývoja, výroby a nasadenia vakcín proti ochoreniu COVID-19.
Prostredníctvom stratégie v oblasti vakcín podporila Komisia úsilie o zefektívnenie procesu, v dôsledku čoho sa tento časový rámec v prípade väčšiny očkovacích látok skrátil na menej ako jeden rok.
Cieľom stratégie EÚ v oblasti vakcín je:
- zabezpečiť kvalitu, bezpečnosť a účinnosť vakcín
- zabezpečiť včasný prístup členských štátov a ich obyvateľov k vakcínam a zároveň byť na čele celosvetového úsilia o solidaritu
- zabezpečiť všetkým občanom EÚ čo najskôr spravodlivý prístup k cenovo dostupnej vakcíne
- zabezpečiť, aby boli krajiny EÚ pripravené na zavádzanie bezpečných a účinných vakcín, zabezpečenie príslušných dopravných a distribučných kanálov a na určovanie prioritných skupín
Členské štáty by sa mali opierať o stratégiu v oblasti vakcín pri zostavovaní svojich národných stratégií.
Bezpečné a účinné vakcíny sa začali distribuovať v EÚ ku koncu roka 2020, pričom sa dodržiavali prísne schvaľovacie postupy a najprísnejšie bezpečnostné normy.
Povolené vakcíny
K dnešnému dňu na základe pozitívneho vedeckého odporúčania Európskej agentúry pre lieky povolila Komisia na používanie v EÚ päť bezpečných a účinných vakcín proti ochoreniu COVID-19:
Európska komisia udelila 21. decembra 2020 podmienečné povolenie na uvedenie na trh pre vakcínu proti ochoreniu COVID-19, ktorú vyvinula spoločnosť BioNTech-Pfizer, čím sa táto látka stáva prvou vakcínou proti tomuto ochoreniu, ktorá bola povolená v EÚ. To nasledovalo po pozitívnom vedeckom odporúčaní Európskej agentúry pre lieky.
Predbežná kúpna zmluva so spoločnosťou BioNTech-Pfizer, ktorou sa zabezpečuje počiatočný nákup 200 miliónov dávok v mene všetkých členských štátov EÚ, s možnosťou nákupu ďalších 100 miliónov dávok. Komisia 15. decembra 2020 rozhodla o nákupe ďalších 100 miliónov dávok.
Okrem toho Komisia 8. januára 2021 navrhla členským štátom kúpiť ďalších 200 miliónov dávok očkovacej látky BioNTech-Pfizer s možnosťou získať ešte ďalších 100 miliónov dávok.
Európska komisia 10. marca 2021 dosiahla dohodu so spoločnosťou BioNTech-Pfizer o dodávke ďalších 4 miliónov dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 pre členské štáty na účely zvládania situácie v problémových oblastiach s koronavírusom a uľahčenia voľného pohybu cez hranice.
Európska komisia podpísala 20. mája 2021 so spoločnosťou BioNTech-Pfizer tretiu zmluvu. Zabezpečuje tak v mene všetkých členských štátov EÚ ďalších 1,8 miliardy dávok v období od konca roka 2021 do roku 2023. Zmluva umožní nákup 900 miliónov dávok súčasnej vakcíny, ako aj vakcíny prispôsobenej na varianty vírusu (v prípade potreby a schválenia), s možnosťou zakúpiť ďalších 900 miliónov dávok.
Komisia sa 19. decembra 2021 dohodla so spoločnosťou BioNTech-Pfizer na urýchlení dodávok 20 miliónov dávok vakcín do členských štátov počas prvého štvrťroka 2022 (5 miliónov v januári, 5 miliónov vo februári a 10 miliónov v marci), čím by celkový počet dodávok za toto obdobie dosiahol 215 miliónov.
Komisia a členské štáty takisto aktivovali prvú možnosť objednať si viac ako 200 miliónov dávok v rámci tretej zmluvy so spoločnosťou BioNTech-Pfizer. Tieto dávky dopĺňajú 450 miliónov dávok, ktoré sa majú dodať v roku 2022 na základe už podpísanej dohody. Celkový počet dodávok od spoločnosti BioNTech-Pfizer tak v roku 2022 dosiahne 650 miliónov dávok.
Dňa 13. mája 2022 Európska komisia a BioNTech-Pfizer dosiahli dohodu o lepšom riešení potrieb členských štátov, pokiaľ ide o vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Touto dohodou sa zabezpečuje, aby členské štáty mali v prípade potreby prístup k vakcínam vrátane vakcín prispôsobených na budúce varianty, ak budú povolené, s cieľom rýchlo reagovať na akýkoľvek epidemiologický vývoj a naďalej podporovať partnerské krajiny na celom svete.
So súhlasom spoločnosti BioNTech-Pfizer je upravená predbežná kúpna zmluva k dispozícii na tejto stránke. K dispozícii je aj dohoda o nákupe.
Dňa 6. januára 2021 udelila Európska komisia podmienečné povolenie na uvedenie na trh pre vakcínu, ktorú vyvinula spoločnosť Moderna, čím sa táto látka stáva druhou vakcínou proti tomuto ochoreniu, ktorá bola schválená na použitie v EÚ. To nasledovalo po pozitívnom vedeckom odporúčaní Európskej agentúry pre lieky.
Predbežná kúpna zmluva so spoločnosťou Moderna, ktorou sa zabezpečuje počiatočný nákup 80 miliónov dávok v mene všetkých členských štátov EÚ, s možnosťou nákupu ďalších 80 miliónov dávok. Komisia 15. decembra 2020 rozhodla o nákupe ďalších 80 miliónov dávok.
Európska komisia 17. februára 2021 schválila druhú zmluvu so spoločnosťou Moderna, podľa ktorej sa dodatočne nakúpi 300 miliónov dávok (150 miliónov v roku 2021 s možnosťou dokúpenia ďalších 150 miliónov v roku 2022). Dňa 22. júna 2021 schválila Komisia zmenu druhej zmluvy o aktivácii 150 miliónov nepovinných ďalších dávok v roku 2022.
So súhlasom spoločnosti Moderna sú k dispozícii upravená predbežná kúpna zmluva a upravená kúpna zmluva.
Komisia sa 16. decembra 2021 dohodla so spoločnosťou Moderna na ďalšom urýchlení dodávok jej vakcíny do členských štátov, ktoré ju naliehavo potrebujú, najmä do Nemecka. V decembri 2021 bolo dodaných 10 miliónov dávok a v prvom štvrťroku 2022 bude nasledovať ďalších 25 miliónov dávok.
Komisia 2. júna 2022 dosiahla dohodu so spoločnosťou Moderna s cieľom zabezpečiť, aby sa dodávky vakcín prispôsobili potrebám členských štátov. Dohodou sa odkladá dodávka niektorých dávok naplánovaných na druhý štvrťrok 2022. Ak by upravená vakcína navyše získala povolenie na uvedenie na trh EÚ na základe posúdenia Európskej agentúry pre lieky, časť dávok naplánovaných na apríl, máj a jún by sa mohla dodať v podobe posilňovacích dávok prispôsobených aktuálnym variantom ochorenia COVID-19 od septembra 2022.
Európska komisia a spoločnosť Moderna sa 9. augusta 2022 dohodli na lepšom spôsobe riešenia potrieb členských štátov, pokiaľ ide o dostupnosť vakcín proti ochoreniu COVID-19 na konci leta a v zimnom období. Dávky, ktorých dodanie bolo naplánované počas leta, sa budú teraz dodávať v septembri a počas jesenného a zimného obdobia 2022, keď členské štáty môžu potrebovať dodatočné zásoby vakcín na vnútroštátne kampane a na splnenie svojich medzinárodných záväzkov v oblasti solidarity. Okrem toho sa na žiadosť niektorých členských štátov touto dohodou zabezpečuje aj ďalších 15 miliónov dávok posilňujúcich vakcín s obsahom variantu omikron od spoločnosti Moderna, ktoré podliehajú povoleniu na uvedenie na trh v takých lehotách, ktoré by umožnili ich použitie v rámci vnútroštátnych očkovacích kampaní.
Dňa 29. januára 2021 udelila Európska komisia podmienečné povolenie na uvedenie na trh pre vakcínu proti ochoreniu COVID-19, ktorú vyvinula spoločnosť AstraZeneca, čím sa táto látka stáva treťou vakcínou proti tomuto ochoreniu, ktorá bola schválená na použitie v EÚ. To nasledovalo po pozitívnom vedeckom odporúčaní Európskej agentúry pre lieky.
So súhlasom spoločnosti AstraZeneca zverejnila Komisia upravenú predbežnú kúpnu zmluvu.
Súd prvého stupňa v Bruseli nariadil 18. júna 2021 spoločnosti AstraZeneca dodať do EÚ dávky vakcín.
Dňa 11. marca 2021 udelila Európska komisia podmienečné povolenie na uvedenie na trh pre vakcínu proti ochoreniu COVID-19, ktorú vyvinula spoločnosť Janssen Pharmaceutica NV, jedna z farmaceutických spoločností koncernu Johnson & Johnson. Ide o štvrtú vakcínu, ktorej použitie bolo v EÚ povolené. To nasledovalo po pozitívnom vedeckom odporúčaní Európskej agentúry pre lieky.
Spoločnosť Janssen bude môcť na základe podmienečného povolenia na uvedenie na trh dodať EÚ 200 miliónov svojej jednodávkovej vakcíny proti COVID-19, a to od druhého štvrťroka 2021. Zmluva, ktorá bola uzavretá 7. októbra 2020, umožňuje členským štátom kúpiť ďalších 200 miliónov dávok.
So súhlasom spoločnosti Johnson & Johnson zverejnila Komisia upravenú predbežnú kúpnu zmluvu.
Komisia 17. decembra 2020 ukončila prípravné rozhovory s farmaceutickou spoločnosťou Novavax o nákupe potenciálnej vakcíny proti ochoreniu COVID-19.
V prípade vakcíny spoločnosti Novavax ide o vakcínu na báze proteínovej podjednotky, ktorá je už v 3. fáze klinického skúšania. Plánovaná zmluva by umožnila členským štátom EÚ nakúpiť najprv 100 miliónov dávok vakcíny a neskôr dokúpiť ďalších 100 miliónov dávok.
Európska komisia 21. decembra 2021 udelila podmienečné povolenie na uvedenie na trh pre vakcínu Nuvaxovid proti ochoreniu COVID-19 vyvinutú spoločnosťou Novavax. Ide o piatu vakcínu proti tomuto ochoreniu povolenú v EÚ. Táto vakcína bola povolená na základe pozitívneho vedeckého odporúčania, ktoré vychádza z dôkladného posúdenia bezpečnosti, účinnosti a kvality vakcíny Európskou agentúrou pre lieky. Členské štáty rozhodnutie schválili. Dodanie prvých dávok sa očakáva v prvých mesiacoch roku 2022 a na prvý štvrťrok si členské štáty objednali približne 27 miliónov dávok.
Komisia 20. júla 2022 schválila zmenu pôvodnej predbežnej kúpnej zmluvy so spoločnosťou Valneva na účely nákupu jej vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Spoločná dohoda umožňuje zúčastneným členským štátom nakúpiť celkovo 1 250 000 dávok vakcíny.
Európska agentúra pre lieky 23. júna 2022 odporučila, aby bolo vakcíne proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Valneva udelené povolenie na trh.
Komisia 12. januára 2021 ukončila prípravné rozhovory s farmaceutickou spoločnosťou Valneva o nákupe potenciálnej vakcíny proti ochoreniu COVID-19.
Európska komisia 10. novembra 2021 schválila zmluvu so spoločnosťou Valneva, v ktorej sa všetkým členským štátom EÚ poskytuje možnosť zakúpiť v roku 2022 približne 27 miliónov dávok, keď sa vakcína preukáže ako bezpečná a účinná. Zmluva zahŕňa takisto možnosť prispôsobiť vakcínu novým kmeňovým variantom a umožňuje členským štátom v roku 2023 objednať až 33 miliónov ďalších vakcín.
Dňa 11. novembra 2022 Európska komisia vydala povolenie na uvedenie na trh pre posilňovaciu vakcínu proti ochoreniu COVID-19 na báze proteínu VidPrevtyn Beta, ktorú vyrobili spoločnosti Sanofi a GSK. Táto vakcína bola povolená na základe pozitívneho vedeckého odporúčania Európskej agentúry pre lieky, ktoré vychádza z dôkladného posúdenia bezpečnosti, účinnosti a kvality vakcíny. Členské štáty predmetné rozhodnutie schválili. Dňa 18. septembra 2020 nadobudla účinnosť predbežná kúpna zmluva, ktorá bola v mene členských štátov EÚ uzavretá medzi spoločnosťou Sanofi-GSK a Európskou komisiou. Umožňuje členským štátom EÚ nakúpiť až 300 miliónov dávok očkovacej látky. So súhlasom spoločnosti Sanofi-GSK je upravená dohoda o predbežnom nákupe k dispozícii na tejto stránke.
Dňa 19. novembra 2020 nadobudla účinnosť zmluva uzavretá v mene členských štátov EÚ medzi spoločnosťou CureVac a Európskou komisiou.
Keď sa preukáže, že vakcína je bezpečná a účinná, táto zmluva umožní počiatočný nákup 225 miliónov dávok vakcíny v mene všetkých členských štátov EÚ s možnosťou požiadať o dodatočný nákup 180 miliónov dávok vakcíny.
Spoločnosť CureVac, európska spoločnosť so sídlom v Nemecku, podpísala 6. júla 2020 s Európskou investičnou bankou dohodu o pôžičke vo výške 75 miliónov EUR na vývoj a rozsiahlu výrobu vakcín.
So súhlasom spoločnosti CureVac zverejnila Komisia upravenú predbežnú kúpnu zmluvu.
Spoločnosť CureVac 11. októbra 2021 informovala Európsku agentúru pre lieky, že svoju vakcínu proti ochoreniu COVID-19 sťahuje z postupu priebežného hodnotenia.
Európska komisia podpísala 2. augusta 2022 rámcovú zmluvu o spoločnom obstarávaní so spoločnosťou HIPRA HUMAN HEALTH na dodávku jej vakcíny proti ochoreniu COVID-19.
Európska agentúra pre lieky v súčasnosti realizuje priebežné hodnotenie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od firmy HIPRA. Ak vakcína dostane povolenie na uvedenie na trh, zúčastnené krajiny si ju budú môcť kúpiť prostredníctvom platnej rámcovej zmluvy.
Upravené vakcíny
Komisia 1. septembra 2022 na základe odporúčania Európskej agentúry pre lieky povolila v EÚ upravené vakcíny proti variantu omikron od spoločností BioNTech-Pfizer a Moderna.
Medzi opatrenia, ktoré by sa mali prijať v súvislosti so sprístupnením nových a upravených vakcín proti ochoreniu COVID-19, patria:
- Vypracovanie vnútroštátnych stratégií očkovania, v ktorých sa objasní, ktoré vakcíny vrátane nových a upravených vakcín by sa mali podávať ktorým skupinám obyvateľstva vzhľadom na možný výskyt nových variantov. Malo by sa vychádzať z usmernenia, ktoré v krátkom čase vydá Európska agentúra pre lieky a Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb.
Zabezpečenie dostatočných logistických kapacít na podávanie vakcín hneď po dodaní nových a upravených vakcín.
Prípravné rozhovory
Cieľom prípravných rozhovorov je dosiahnuť predbežnú kúpnu zmluvu, ktorá bude financovaná prostredníctvom nástroja núdzovej podpory, ktorý má finančné prostriedky určené na vytvorenie portfólia potenciálnych vakcín vyrobených rôznymi spoločnosťami.
Spoločnosti so sľubnou potenciálnou vakcínou, ktoré už začali klinické skúšanie alebo ho čoskoro začnú, sa vyzývajú, aby kontaktovali Komisiu na adrese EC-VACCINES@ec.europa.eu
Pripravenosť na očkovanie
Európska komisia 15. októbra 2020 uverejnila oznámenie o pripravenosti na očkovanie proti pandémii COVID-19. Oznámenie obsahuje kľúčové prvky, ktoré je potrebné zvážiť pri príprave vnútroštátnych stratégií v oblasti vakcín.
Na začiatku sa zamerali na zníženie miery úmrtnosti a záťaže pri poskytovaní základných služieb. Pozornosť sa venovala prioritným skupinám, ako sú starší ľudia, zdravotnícki pracovníci a osoby, ktorých zdravotný stav znamená, že sú obzvlášť ohrozené.
Urýchlenie výroby očkovacích látok
Európska komisia prijala 19. januára 2021 oznámenie, v ktorom vyzvala členské štáty, aby urýchlili nasadzovanie vakcín v celej EÚ.
Do polovice júla mala Európa dostatok dávok očkovacích látok na zaočkovanie 70 % dospelej populácie v EÚ.
Pokrok v oblasti očkovania v Európe možno sledovať na webovej stránke Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).
Zintenzívnenie priemyselnej výroby vakcín v EÚ
Európska komisia zriadila 4. februára 2021 pracovnú skupinu, ktorú povedie komisár pre vnútorný trh Thierry Breton v spolupráci s komisárkou pre zdravie a bezpečnosť potravín Stellou Kyriakidesovou. Cieľom tejto pracovnej skupiny je zvýšiť výrobnú kapacitu očkovacích látok v EÚ, pôsobiť ako jednotné kontaktné miesto pre výrobcov, ktorí potrebujú podporu, a identifikovať a riešiť nedostatky, pokiaľ ide o výrobnú kapacitu a dodávateľské reťazce.
Pravidelné kontakty pracovnej skupiny so zástupcami priemyslu a členskými štátmi umožňujú Komisii získať dobrý prehľad o kapacitách na výrobu očkovacích látok v EÚ. Pracovná skupina takisto pravidelne aktualizuje mapovanie kapacít na výrobu očkovacích látok v EÚ vrátane súvisiaceho dodávateľského reťazca EÚ.
Mapovanie vychádza z údajov získaných prostredníctvom činností pracovnej skupiny, z podujatia zameraného na nadviazanie kontaktov, ktoré zorganizovala Komisia v marci 2021 so spoločnosťami, ktoré súhlasili so zverejnením svojho názvu, z verejne dostupných informácií a informácií poskytnutých členskými štátmi. Tieto údaje sa doplnia a aktualizujú, keď budú k dispozícii ďalšie informácie.
Pracovná skupina zaradila spoločnosti do kategórií na základe ich hlavnej oblasti činnosti, takže spoločnosti môžu mať viac kapacít, ktoré sa nemusia premietnuť do mapy. Údaje v rámci mapovania sú na účely vizualizácie zoskupené do piatich hlavných kategórií takto:
- Dodávka (výroba/dodávka surovín, spotrebného materiálu, jednorazových materiálov, vybavenia)
- Dodávka (výroba/dodávka surovín, spotrebného materiálu, jednorazových materiálov, vybavenia)
- Plnenie a dokončenie, balenie
- Skladovanie a preprava
- Iné (vývoj vakcín, zmluvné výskumné organizácie, výskum a vývoj, služby riadenia klinického skúšania)
Pracovná skupina zorganizovala 12. júla 2021 druhé podujatie na nadväzovanie kontaktov, tentoraz o liečebných postupoch v súvislosti s ochorením COVID-19, s cieľom podporiť priemyselnú spoluprácu v záujme urýchlenia vývoja a výroby nových liekov alebo zmeny účelu existujúcich liekov na liečbu ochorenia COVID-19.
Mechanizmus transparentnosti a udeľovania povolení na vývoz vakcín
Európska komisia 29. januára 2021 zaviedla opatrenie, ktorým sa vyžaduje, aby vývoz vakcín proti ochoreniu COVID-19 povolili členské štáty. Cieľom je zabezpečiť včasný prístup k očkovacím látkam pre všetkých občanov EÚ a transparentnosť vývozu očkovacích látok mimo EÚ.
EÚ nepredĺži mechanizmus transparentnosti vývozu a udeľovania vývozných povolení pre vakcíny proti COVID-19. Jeho uplatňovanie sa tak skončí 31. decembra 2021. Od 1. januára 2022 sa tento mechanizmus nahradí novým monitorovacím nástrojom, čo bude znamenať, že výrobcovia vakcín už nebudú musieť žiadať o povolenie na vývoz vakcín mimo EÚ. Transparentnosť vývozu sa bude naďalej zabezpečovať prostredníctvom tohto nového nástroja, ktorý poskytne Komisii včasné údaje o vývoze týkajúce sa jednotlivých spoločností.
Komisia investovala značné sumy finančných prostriedkov do rozvoja výrobnej kapacity spoločností vyvíjajúcich vakcíny v EÚ a naďalej monitoruje epidemiologickú situáciu s cieľom prijať v prípade potreby vhodné opatrenia.
Spolupráca na celosvetovej úrovni
Európska komisia 18. septembra 2020potvrdila svoju účasť na nástroji COVAX, ktorý má zabezpečiť spravodlivý prístup k cenovo dostupným vakcínam proti ochoreniu COVID-19.
Prognóza globálnych dodávok v rámci nástroja COVAX
COVAX je súčasť Akcelerátora prístupu k nástrojom proti COVID-19, čiže globálnej spolupráce, ktorej cieľom je urýchliť vývoj a výrobu testov, liečby a vakcín proti COVID-19 a zabezpečiť k nim spravodlivý prístup.
Európska únia 12. novembra 2020 oznámila, že poskytne ďalších 100 miliónov EUR vo forme grantu na podporu nástroja COVAX, aby sa zaistil prístup k budúcej vakcíne proti ochoreniu COVID-19 v krajinách s nízkym a stredným príjmom. Tieto finančné prostriedky doplnia záruky vo výške 400 miliónov EUR, ktoré už EÚ pre nástroj COVAX prisľúbila, čím sa Únia stane jedným z hlavných darcov.
Predsedníčka Európskej komisie 19. februára 2021 oznámila dodatočnú sumu 500 miliónov EUR na nástroj COVAX. Nový balík pozostáva z grantu EÚ vo výške 300 miliónov EUR a zo záruk Európskeho fondu pre udržateľný rozvoj plus (EFSD+) vo výške 200 miliónov EUR, ktorými sa podporí pôžička Európskej investičnej banky.
Investície EÚ na podporu globálneho oživenia sa vďaka tomuto novému príspevku zvýšili na celkovú úroveň 1 miliardy EUR. Tím Európa (EÚ a členské štáty) je s doteraz prisľúbenou sumou vo výške takmer 3 miliardy EUR hlavným prispievateľom do nástroja COVAX.
Akcelerátor prístupu k nástrojom (ACT) spája vlády, vedcov, podniky, občiansku spoločnosť a filantropov, ako aj svetové organizácie pôsobiace v oblasti zdravia, ako sú
- Nadácia Billa a Melindy Gatesových
- CEPI
- FIND
- Gavi
- Globálny fond
- Unitaid
- Wellcome
- WHO
- Svetová banka
- Globálny finančný nástroj
Komisia v oznámení z 19. januára 2021 avizovala, že zriadi mechanizmus EÚ na spoločné využívanie zásob očkovacích látok s cieľom koordinovať dodávky vakcín, ktoré majú spoločne k dispozícii členské štáty s partnerskými krajinami, a to prostredníctvom Tímu Európa, pričom osobitná pozornosť sa bude venovať západnému Balkánu, krajinám východného a južného susedstva a Afrike.
Predsedníčka 21. mája 2021 na celosvetovom samite G20 o zdraví v Ríme oznámila iniciatívu Tím Európa týkajúcu sa výroby vakcín, liekov a zdravotníckych technológií v Afrike a prístupu k nim. Táto iniciatíva pomôže vytvoriť priaznivé prostredie pre miestnu výrobu v Afrike a odstrániť prekážky na strane ponuky aj dopytu. Bude podporená sumou 1 miliardy EUR z rozpočtu EÚ a z európskych rozvojových finančných inštitúcií, ako je Európska investičná banka (EIB). Táto suma sa ďalej zvýši o príspevky členských štátov EÚ.
Predsedníčka 22. júla 2021 oznámila, že Tím Európa je pevne odhodlaný dodať do konca roka najmenej 200 miliónov dávok krajinám s nízkymi a strednými príjmami. Väčšina týchto dávok sa poskytne cez nástroj COVAX.
Európska komisia 11. októbra 2021 navrhla upraviť rozpočet EÚ na rok 2021. Poskytne ďalších 450 miliónov EUR na dosiahnutie 1,3 miliardy EUR, ktoré sú potrebné na zabezpečenie ďalších 200 miliónov dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 pre krajiny s nízkymi a strednými príjmami prostredníctvom programu COVAX, ako oznámila predsedníčka von der Leyenová vo svojom prejave o stave Únie.
Predsedníčka Európskej komisie 29. novembra 2021 pri príležitosti zatiaľ len druhého mimoriadneho zasadnutia Svetového zdravotníckeho zhromaždenia Svetovej zdravotníckej organizácie potvrdila, že EÚ sa plánuje do polovice roka 2022 podeliť o najmenej 700 miliónov dávok vakcín s krajinami s nízkymi a strednými príjmami. Ide o opatrenie nad rámec financovania vo výške 3 miliárd EUR, ktoré už boli poskytnuté na pomoc pri vytváraní Akcelerátora ACT.
Dokumenty
Upravené rámcové zmluvy o dodávkach
Upravené predbežné kúpne zmluvy
Legislatívne dokumenty
- Stiahnuťбългарски(186.13 KB - HTML)
- Stiahnuťespañol(163.11 KB - HTML)
- Stiahnuťčeština(161.74 KB - HTML)
- Stiahnuťdansk(160.48 KB - HTML)
- StiahnuťDeutsch(163.6 KB - HTML)
- Stiahnuťeesti(158.21 KB - HTML)
- Stiahnuťελληνικά(190.35 KB - HTML)
- StiahnuťEnglish(158.28 KB - HTML)
- Stiahnuťfrançais(165.37 KB - HTML)
- Stiahnuťhrvatski(158.73 KB - HTML)
- Stiahnuťitaliano(161.87 KB - HTML)
- Stiahnuťlatviešu(160.77 KB - HTML)
- Stiahnuťlietuvių(158.72 KB - HTML)
- Stiahnuťmagyar(165.52 KB - HTML)
- StiahnuťMalti(163.46 KB - HTML)
- StiahnuťNederlands(162.25 KB - HTML)
- Stiahnuťpolski(163.9 KB - HTML)
- Stiahnuťportuguês(163.76 KB - HTML)
- Stiahnuťromână(165.42 KB - HTML)
- Stiahnuťslovenščina(157.61 KB - HTML)
- Stiahnuťsuomi(160.02 KB - HTML)
- Stiahnuťsvenska(160.15 KB - HTML)