Ugrás a fő tartalomra

Digitális megoldások a világjárvány idején

  • Archivált tartalom

    Az ebben a részben szereplő weboldalak már nem frissülnek. A tartalom elavult lehet, és csak korábbi információk keresése céljából ajánlott megtekinteni.

Innovatív megoldások

A koronavírus-válság kapcsán az Európai Bizottság digitális stratégiája egyre fontosabbá vált, mivel digitális eszközöket használtak a vírus terjedésének nyomon követésére és megfékezésére, a kutatás támogatására és a diagnosztikai stratégiák, kezelési eljárások és oltóanyagok kifejlesztésére, valamint az online szolgáltatások zavartalan és biztonságos használatának általános biztosítására az európaiak számára. 

Különösen a járványügyi korlátozások időszakában a társadalmi és gazdasági tevékenységek túlnyomó része a digitális szférába helyeződött át, és a polgárok és vállalkozások számára elengedhetetlenné vált az internet és a konnektivitás. Ebben a rendkívüli időszakban a széles sávú hálózatoknak és a digitális infrastruktúrának köszönhetően folytathattuk a tanulást és a munkát, és a digitális szférában kapcsolatot tudtunk tartani szeretteinkkel. A vállalkozásoknak nyújtott bizalmi szolgáltatások, valamint az e-kormányzati és e-egészségügyi eljárások biztosították a közszolgáltatások folytonosságát és elérhetőségét, a megbízható biztonsági rendszerek pedig védték a személyazonosságunkat az internetes tevékenységek kapcsán. 

Országos szintű kontaktkövető és figyelmeztető alkalmazások összekapcsolása

 

Országos szintű kontaktkövető és figyelmeztető alkalmazásokat tettek bárki számára elérhetővé, aki telepíteni és használni kívánta azokat. Az alkalmazások figyelmeztették a felhasználót, ha olyan személy közelében tartózkodott, akinek a bejelentett adatok szerint pozitív lett a koronavírustesztje. Az appok tagországokon átívelően is használhatók voltak. Riasztás esetén az alkalmazások fontos információkat tudtak eljuttatni az egészségügyi hatóságoktól a felhasználókhoz, így például felhívhatták a figyelmüket arra, hogy tanácsos teszteltetniük magukat, vagy karanténba vonulniuk, és tájékoztatták őket arról, kihez fordulhatnak. A koronavírus elleni küzdelemben a tagállamok többsége kontaktkövető és figyelmeztető alkalmazást vezetett be. 

A Szükséghelyzeti Támogatási Eszköz keretében mintegy 10 millió eurót bocsátottak rendelkezésre e nemzeti alkalmazások összekapcsolására annak érdekében, hogy gátat vessenek a koronavírus-fertőzés határokon átnyúló terjedésének, és életeket mentsenek. 

Az interoperabilitást biztosító átjárószolgáltatás az egész EU-ra kiterjedően biztosította a tagállami kontaktkövető alkalmazások közötti biztonságos információcserét, mely decentralizált architektúrán és a személyes adatok magas szintű védelmén alapul. A sikeres kísérleti szakaszt követően a rendszer október 19-én kezdte meg működését. 

Összesen 19 országos mobilalkalmazást kapcsoltak rá a rendszerre. Ezeket az appokat EU-szerte összesen 74 milliószor töltötték le.  

Kontaktkövető mobilalkalmazások az EU tagállamaiban 

Mesterséges intelligencia

A mesterséges intelligencia és nagy teljesítményű számítástechnika elemzési képessége kiválóan hasznosítható volt a koronavírus terjedési mintáinak feltérképezésében. Segítségükkel a népegészségügyi intézmények nyomon követhették a koronavírus terjedését, és gyorsan hatékony válaszstratégiákat dolgozhatnak ki. 

Az egészségügyi ágazatban a mesterséges intelligencia szerepet játszik a betegekkel való érintkezés során használt robotok és egyéb eszközök működtetésében is, és ezáltal segít minimalizálni a fizikai kontaktusokat. 

Koronavírus-válaszintézkedések: adatok, mesterséges intelligencia és szuperszámítógép 

Európai szuperszámítógépek a koronavírus elleni küzdelemben

Három jelentős európai szuper-számítástechnikai központ foglalkozott koronavírus-oltóanyagok, valamint diagnosztikai és kezelési eljárások kutatásával és kifejlesztésével. 

Összehasonlították a koronavírus fehérjeszerkezetéről készült digitális modelleket és összevetették azokat egy több ezer létező gyógyszert tartalmazó adatbázissal annak feltárása céljából, hogy az aktív molekulák mely kombinációi reagálnak a vírusra. A szuperszámítógépekkel végzett munka kiegészítette a hagyományos, próba-szerencse alapú klinikai vizsgálatokat. Egy gyógyszeripari vállalat és számos nagy biológiai és biokémiai intézet azzal segítette a közös erőfeszítéseket, hogy hozzáférést biztosítottak a gyógyszeradatbázisaikhoz. A 3 millió euró összegű uniós finanszírozásban részesülő Exscalate4CoV projekt egy uniós támogatással létrejött szuperszámítógépes platform segítségével kutatásokat végzett annak feltárására, hogy az ismert molekulák milyen lehetséges hatást gyakorolhatnak a koronavírus szerkezetére. Ez a szuperszámítógép mindössze hatvan óra alatt több mint 71 milliárd gyógyszermolekulát elemzett (másodpercenként 5 millió szimulációval), amelyek ahhoz a felfedezéséhez vezettek, hogy a raloxifén hatékony gyógyszer a koronavírus terjedése elleni küzdelemben. 

Koronavírus-válaszintézkedések: a világűrből származó adatok

2020. június 5-én az Európai Bizottság az Európai Űrügynökséggel együttműködésben új platformot indított a koronavírus elleni, Föld-megfigyelés-alapú gyors fellépés érdekében. A RACE platform a műholdas adatok segítségével vizsgálta a koronavírus-járvány miatti korlátozó intézkedések hatását, valamint figyelemmel kísérte a korlátozások feloldása utáni helyreállítást helyi, regionális és globális szinten. 

Az EU űrprogramja – több mint 30 műholdjával, kiváltképp a Föld-megfigyelési komponensén, a Kopernikuszon és műholdas navigációs rendszerén, a Galileón keresztül – ingyenes és nyílt információkat szolgáltatott, amelyekkel nyomon követhetők és csökkenthetők voltak a koronavírus-járvány hatásai.  

A válság kezdete óta az uniós műholdak figyelemmel kísérték a forgalmi torlódásokat a tagállamok közötti határátkelőhelyeken, és feltérképezték az egészségügyi létesítményeket, kórházakat és más kritikus infrastruktúrákat. A mesterséges intelligenciával elemzett műholdas adatok olyan modelleket biztosítottak az uniós és tagállami szerveknek, amelyek lehetővé tették a helyzet jobb megértését és hatékonyabb kezelését. 

Az űrtechnológia szerepe a koronavírus leküzdésében 

Föld-megfigyelés-alapú gyors fellépés a koronavírus ellen

Hálózatok és konnektivitás

Mivel szerte az EU-ban a szociális érintkezést korlátozó intézkedéseket vezettek be a koronavírus-járvány elleni küzdelem jegyében, a vállalkozások, az intézmények és a polgárok áthelyezték tevékenységüket az online térbe. Drasztikusan megnőtt az internetkapacitás iránti igény – akár távmunkáról, e-tanulásról vagy szabadidős online tevékenységekről volt szó –, és ez jelentősen megterhelte a hálózatokat. 

A hálózati torlódások megelőzése érdekében és azért, hogy mindenki részesülhessen a digitális szolgáltatások előnyeiből, az Európai Bizottság cselekvésre szólította fel a távközlési szolgáltatókat és a felhasználókat, és találkozott a streamingplatformok vezető tisztviselőivel. A Bizottság arra ösztönözte a streamingplatformokat, hogy nagy felbontású tartalom helyett szabványos tartalmakat kínáljanak, a távközlési szolgáltatóknak azt ajánlotta, hogy hozzanak intézkedéseket a folyamatos forgalom lehetővé tétele érdekében, a felhasználóknak pedig azt tanácsolta, hogy beállításaik módosításával csökkentsék az adatfelhasználást, a wifi használatát is beleértve. 

A Bizottság és az Európai Elektronikus Hírközlési Szabályozók Testülete (BEREC) külön jelentéstételi mechanizmust hozott létre az egyes tagállamok internetes forgalmának nyomon követésére, hogy reagálni lehessen a kapacitásproblémákra. 

Készségfejlesztés a járvány utáni időkre készülve

A Covid19-világjárvány és a szociális érintkezések korlátozása megváltoztatta a munkahelyi és üzleti kommunikáció, valamint a kutatás és az innováció módját. A Bizottság segíteni kívánja a munkaadók, a munkaerő-felvételi szolgálatok és a pedagógusok tevékenységét, és biztosítani kívánja, hogy az európaiak fel legyenek vértezve a Covid19 utáni időszakban szükséges digitális készségekkel. Ezért 2020. július 13-án új iránymutatást tett közzé a digitális kompetenciák fejlesztésére, melyben leírja a gyakorlati lépéseket, a fő teendőket, továbbá tanácsokkal és online segédanyagokkal szolgál a digitális felhasználóknak. Az iránymutatás megkönnyíti a digitális kompetenciákban rejlő lehetőségek maximális kiaknázását az oktatásban, a munkaerőpiacon és a vállalkozók körében egyaránt. A digitális készségek fejlesztése az európai készségfejlesztési program részét képezi, amely az európai munkavállalók továbbképzésére és átképzésére vonatkozó, 2020. július 1-jén elfogadott ötéves terv. 

Online tanulás

A koronavírus-járvány Európa-szerte jelentős zavarokat okozott az oktatásban. Új tanítási és tanulási módszereket kellett alkalmazni, amelyek innovatív, kreatív és inkluzív megoldásokon alapulnak. 

Az Európai Bizottság elfogadta az Erasmus+ 2020. évi éves munkaprogramjának felülvizsgálatát, amely további 200 millió euró összegű finanszírozást biztosít a digitális oktatást és képzést, a digitális ifjúsági munkát, valamint a kreatív készségeket és a társadalmi befogadást támogató projektek számára. 

Az oktatási és képzési tevékenységek folytonosságának biztosítása érdekében az online tananyagok széles választékát bocsátotta rendelkezésre: 

  • Online platformok 
  • Uniós finanszírozású projektek keretében kidolgozott oktatási anyagok 
  • Digitális tanulási segédanyagok eszköztára 
  • SELFIE – ingyenes iskolai önértékelési eszköz, melynek célja, hogy az intézmények a lehető legjobban kiaknázzák a digitális technológiák nyújtotta lehetőségeket. Az eszköz névtelenül összegyűjti a diákok, a tanárok és az intézményvezetők véleményét a digitális technológiák használatáról, majd kiértékeli, melyek az adott iskola erős és gyenge pontjai ezen a területen. A SELFIE 31 nyelven áll rendelkezésre. 
  • Programozási ismeretek elsajátítása otthon – a digitális készségek fejlesztését segítő oktatási segédanyagokkal rendelkező platform 

Felelősségkizáró nyilatkozat: Az oldal tartalma legutoljára 2023 szeptemberében frissült.