Preskoči na glavno vsebino

Periodična plačila naročnin

V preteklosti je bilo približno 10 % potrošnikov v EU že zavedenih pri sklenitvi neželene naročnine. Trgovci uporabljajo manipulativne spletne tehnike, s katerimi potrošnike prepričajo, da se strinjajo z brezplačnim preskušanjem ali zelo poceni ponudbo, dejansko pa jih zvabijo k sklenitvi naročnine, za katero morajo nato redno plačevati. Informacije o periodičnih plačilih pogosto v celoti izpustijo ali jih skrijejo v drobnem tisku. Mreža za sodelovanje na področju varstva potrošnikov, ki jo je usklajevala Evropska komisija pod vodstvom danskega varuha pravic potrošnikov, je od družb Mastercard, VISA in American Express zahtevala vrsto sprememb pravil, da bi potrošnikom pred sklenitvijo naročnine zagotovile jasne informacije o periodičnih plačilih.

Organi za sodelovanje na področju varstva potrošnikov so opazili, da trgovci pogosto uporabljajo goljufivo spletno past, s katero ponujajo izdelke za brezplačno preskušanje ali po zelo nizki ceni, v drobnem tisku pa zapišejo, da sprejetje take ponudbe pomeni sklenitev naročnine s periodičnimi plačili. Gre za manipulacijo, saj potrošnike prosijo za vnos podatkov o njihovih kreditnih karticah, ob tem pa jih seznanijo samo s ceno prvega preskušanega ali kupljenega izdelka, ne pa z zneski, ki jih bodo morali potem redno plačevati. 

Organi so pregledali prakse družb MasterCard, VISA in American Express, ki so med vodilnimi družbami na svetu. Pregled se je nanašal na to, kako izvajajo posebna pravila v zvezi z odobritvijo transakcij s karticami prek svojih plačilnih mrež. Organi za sodelovanje na področju varstva potrošnikov so ugotovili, da pravila zadevnih družb v primeru naknadnih periodičnih plačil ne zagotavljajo pravilne odobritve kartičnih transakcij.  Zato so izpostavili vprašanje skladnosti z direktivo o plačilnih storitvah in direktivo o nepoštenih poslovnih praksah.
 
Pregled spremenjenih pravil o shemah plačilnih kartic:
 
V okviru ukrepa je družba American Express uvedla strožja pravila za trgovce, vključno z obveznostjo, da pošljejo opomnik za prvi obrok naročnine. Družbi MasterCard in VISA sta šli še korak dlje in podrobno določili, v katerem oknu morajo trgovci prikazati informacije o plačilu naročnine, da se prepreči izogibanje pravilom. Po priporočilu organov za sodelovanje na področju varstva potrošnikov sta se družbi strinjali, da morajo trgovci informacije o periodičnih plačilih vedno navesti tudi v oknu, v katerem potrošniki vnesejo informacije o svojih kreditnih karticah za prvi nakup ali preskušanje, s katerim sklenejo naročnino.

  • MasterCard: Trgovci morajo zdaj hkrati z zahtevkom za podatke o plačilnih karticah navesti tudi pogoje naročniškega razmerja. Podatki morajo vključevati:
    1) zaračunano ceno,
    2) pogostost zaračunavanja,
    3) po potrebi tudi pogoje preskušanja, vključno z vsemi začetnimi stroški, obdobjem preskušanja ter ceno in periodičnostjo naročnine.
     
  • VISA: Od leta 2023 bodo morali trgovci zagotoviti, da bodo dolžina obdobja preskušanja, začetna ponudba ali promocijsko obdobje ter zneski transakcij jasno prikazani tako na spletni strani, na kateri se zahtevajo in vpišejo podatki o plačilnih karticah, kot na potrditveni strani. Podatki, ki morajo biti jasno prikazani, so znesek, ki ga je treba plačati ob nakupu (tudi če je nič), ter zneski in fiksni datumi ali časovni intervali, ki se nanašajo na periodična plačila.
     
  • American Express: Trgovci morajo zdaj jasno navesti vse bistvene pogoje ponudbe, po potrebi tudi dejstvo, da se bodo periodična plačila nadaljevala do preklica s strani imetnika kartice. Če gre za začetno ponudbo, morajo imetniku kartice pred prvim periodičnim plačilom poslati pisni opomnik z razumnim rokom za preklic naročnine. 

Mreža za sodelovanje na področju varstva potrošnikov bo dejavno spremljala izvajanje teh zavez, nacionalni organi pa bodo uvedli nadaljnje ukrepe, če bodo ugotovljene dodatne težave.

COVID-19

Napačne informacije in dezinformacije v zvezi s COVID-19 so se v prvih fazah pandemije zelo razširile. Potrošniki bi morali biti pozorni na spletne prevare v zvezi s proizvodi, ki domnevno lahko pozdravijo ali preprečijo okužbo s COVID-19. Nepošteni trgovci izkoriščajo strah potrošnikov, da bi oglaševali in prodajali ponarejene ali podstandardne proizvode, predlagali zelo visoke cene osnovnega blaga, kot so zaščitne maske ali razkužila za roke, ter prodajali nedovoljena prehranska dopolnila, ki so lahko nevarna za zdravje ljudi.  

Za boj proti takšnim praksam so organi sprejeli skupno stališče SVP o tem, kako obravnavati prevare, povezane s COVID-19, in zahtevali sodelovanje glavnih svetovnih platform (glej Prevare v zvezi s COVID-19).

Potrošniška goljufija

Organi za varstvo potrošnikov skrbno preučujejo vprašanje goljufij in prevar, ki jih doživljajo potrošniki. Danes so potrošniki tarča vse bolj prefinjenih zavajajočih in goljufivih praks in prevar, ki se izvajajo prek različnih kanalov na spletu in zunaj njega. Potrošniki so lahko tarča pri spletnem nakupovanju, na družbenih medijih, po telefonu, prek besedilnih sporočil, elektronske pošte ali neposredno pri prodaji od vrat do vrat. To ima lahko daljnosežne in škodljive posledice za posameznike in tudi za družbo na splošno.

29. JANUAR 2020
Factsheet for survey on "fraud and scams experienced by consumers"
28. JANUAR 2020
Survey on "fraud and scams experienced by consumers"