Prejsť na hlavný obsah

Opakujúce sa platby predplatného

Približne 10 % spotrebiteľov v EÚ sa v minulosti stalo neželaným predplatiteľom. Je to dôsledkom manipulatívnych online techník, ktoré vedú spotrebiteľov k presvedčeniu, že súhlasia len s bezplatnou skúškou alebo veľmi lacnou ponukou. V skutočnosti sa však nevedomky stávajú predplatiteľmi, za čo budú musieť pravidelne platiť. Informácie týkajúce sa opakujúcich sa platieb sa často vôbec neuvádzajú, prípadne sú súčasťou neprehľadného textu napísaného malými písmenami. Sieť CPC koordinovaná Európskou komisiou a pod vedením dánskeho ombudsmana pre spotrebiteľov požiadala spoločnosti Mastercard, VISA a American Express, aby do svojich pravidiel zapracovali viaceré zmeny. Ich cieľom je zabezpečiť, aby obchodníci poskytovali spotrebiteľom jasné informácie o opakujúcich sa platbách, než sa stanú predplatiteľmi.

Orgány CPC si všimli častú podvodnú online pascu spočívajúcu v prezentácii výrobkov na bezplatnú skúšku alebo za veľmi nízke ceny. V texte uvedenom malými písmenami sa však skrýva, že prijatím takejto ponuky sa aktivuje predplatné s opakujúcimi sa platbami. Takýmito schémami sa manipuluje so spotrebiteľmi. Žiada sa od nich, aby uvádzali údaje zo svojich kariet, pričom zobrazené informácie odkazujú len na cenu prvého vyskúšaného alebo zakúpeného výrobku, nie však na sumy, ktoré sa následne budú pravidelne účtovať. 

Príslušné orgány preskúmali postupy spoločností Mastercard, VISA a American Express ako lídrov na trhu. Preskúmanie sa týkalo spôsobu vykonávania osobitných pravidiel týkajúcich sa autorizácie transakcií kartou prostredníctvom platobnej siete. Orgány CPC zistili, že príslušné pravidlá nezabezpečovali riadnu autorizáciu transakcií kartou v prípade, že zahŕňali následné pravidelné platby.  V dôsledku toho nastolili otázky týkajúce sa súladu so smernicou o platobných službách a smernicou o nekalých obchodných praktikách.
 
Prehľad upravených pravidiel kartových schém:
 
V rámci tohto konania American Express zaviedla prísnejšie pravidlá pre obchodníkov vrátane povinnosti zasielať upozornenie na prvú úhradu predplatného. Mastercard a VISA zašli ešte o krok ďalej. Podrobne stanovili, v ktorom okne by mali obchodníci zobrazovať informácie o úhradách predplatného, aby sa zabránilo obchádzaniu pravidiel. Konkrétnejšie sa dohodli – podľa odporúčania orgánov CPC – na povinnosti obchodníkov vždy poskytnúť informácie o opakujúcich sa sumách predplatného aj v okne, kde spotrebitelia zadávajú informácie týkajúce sa svojej kreditnej karty pri prvom nákupe alebo skúške, ktoré vedú k aktivácii predplatného.

  • Mastercard: Obchodníci teraz musia zverejniť podmienky predplatného súčasne so žiadosťou o zadanie údajov týkajúcich sa bankovej karty. Zverejnenie musí obsahovať informácie, ako sú:
    1. cena, ktorá sa bude fakturovať,
    2. frekvencia fakturácie,
    3. ak je to relevantné, podmienky skúšky vrátane akýchkoľvek počiatočných nákladov a dĺžky skúšobného obdobia, ako aj výška a frekvencia následného predplatného.
     
  • VISA: V roku 2023 budú musieť obchodníci začať zabezpečovať, aby sa dĺžka akéhokoľvek skúšobného obdobia, úvodnej ponuky alebo akciového obdobia, ako aj suma(-y) transakcie(-í) jasne zobrazovali na webovom sídle, kde sa vyžadujú a zadávajú údaje týkajúce sa bankových kariet, ako aj na výstupnej obrazovke. Sumy transakcií, ktoré sa majú jasne zobrazovať, zahŕňajú konkrétne sumu splatnú v čase nákupu (i keď je nulová), ako aj sumu a pevne stanovený deň či interval, pokiaľ ide o jednotlivé opakujúce sa transakcie.
     
  • American Express: Obchodníci musia teraz jasne zverejňovať všetky podstatné podmienky ponuky, a to vrátane prípadnej skutočnosti, že opakujúca sa platba bude pokračovať dovtedy, kým túto možnosť držiteľ karty nezruší. V prípade úvodnej ponuky by mali držiteľovi karty pred realizáciou prvej opakujúcej sa platby zaslať písomné upozornenie a poskytnúť mu primeraný čas na jej zrušenie. 

V rámci ďalších krokov bude sieť CPC aktívne monitorovať vykonávanie týchto záväzkov a vnútroštátne orgány budú v prípade výskytu nových problémov prijímať ďalšie opatrenia.

COVID-19

Nepodložené tvrdenia a dezinformácie súvisiace s ochorením COVID-19 dosiahli v prvých fázach pandémie veľmi vysokú úroveň. Spotrebitelia by si mali dávať pozor na online podvody týkajúce sa výrobkov, ktorými vraj možno ochorenie COVID-19 vyliečiť alebo mu zabrániť. Nečestní obchodníci ťažia zo strachu spotrebiteľov. Propagujú a predávajú falošné alebo nevyhovujúce výrobky, požadujú veľmi vysoké ceny za základný tovar, akým sú ochranné rúška alebo dezinfekčné prostriedky na ruky, a predávajú nepovolené výživové doplnky, ktoré môžu byť nebezpečné pre zdravie ľudí.  

Proti takýmto praktikám prijali orgány spoločnú pozíciu na ochranu spotrebiteľa s cieľom riešiť podvody súvisiace s ochorením COVID-19, pričom požiadali o spoluprácu hlavné svetové platformy (pozri podvody súvisiace s ochorením COVID-19).

Podvody na spotrebiteľoch

Orgány na ochranu spotrebiteľa dôkladne skúmajú problematiku podvodov, s ktorými sa spotrebitelia stretávajú. V súčasnosti sú na spotrebiteľov zacielené čoraz premyslenejšie zavádzajúce alebo podvodné praktiky a podvody prostredníctvom rôznych kanálov offline aj online. Spotrebitelia sa s nimi môžu stretnúť pri nakupovaní online, v sociálnych médiách, cez telefón, textové správy, e-maily alebo osobne pri podomovom predaji. Môže to mať ďalekosiahle a škodlivé následky pre jednotlivcov aj širšiu spoločnosť.

29. JANUÁRA 2020
Factsheet for survey on "fraud and scams experienced by consumers"
28. JANUÁRA 2020
Survey on "fraud and scams experienced by consumers"