Põhisisu juurde

Noortele mõeldud rahastamisvõimalused

Peamised rahastamisvõimalused

Haridus, koolitus, noored ja sport

Erasmus+ on ELi programm, mille eesmärk on parandada noorte inimeste oskusi ja tööalast konkurentsivõimet, edendada nende sotsiaalset kaasatust ja heaolu ning soodustada paremat noorsootööd ja noortepoliitikat kohalikul, riiklikul ja rahvusvahelisel tasandil.

Rahastamismeetmeid haldab keskselt Euroopa Hariduse ja Kultuuri Rakendusamet (EACEA) või igas riigis asuvad riiklikud agentuurid.

Teadlaste stipendiumid

Marie Skłodowska-Curie meetmed on avatud teadlastele kõikides teadusvaldkondades alates elupäästvatest tervishoiuteenustest kuni alusuuringuteni. Meetmeid rakendab Teadusuuringute Rakendusamet (REA).

Noored ettevõtjad

Programm „Erasmus noortele ettevõtjatele“ on vahetusprogramm, mis pakub noortele võimalust töötada koos kogenud ettevõtjaga teises osalevas riigis ühe kuni kuue kuu jooksul.

Noored vabatahtlikud

Euroopa solidaarsuskorpuse eesmärk on tugevdada solidaarsust Euroopa ühiskonnas, kaasates noori kättesaadavasse ja kvaliteetsesse solidaarsustegevusse. See on võimalus õppida ja arendada nende potentsiaali ning tuua uusi ja inspireerivaid ideid organisatsiooni, kus nad tegutsevad. Sellega toetatakse vabatahtlikku tegevust, töökohti, praktikat ja kohalikke solidaarsusprojekte.

Rahastamismeetmeid haldab keskselt Euroopa Hariduse ja Kultuuri Rakendusamet (EACEA), igas riigis asuvad riiklikud agentuurid või võrgustik SALTO-YOUTH.

Noored põllumajandustootjad

Noored põllumajandustootjad võivad saada lisatoetust kuni 25% ulatuses nende saadavast otsetoetusest. Euroopa Põllumajanduse Tagatisfondist antavat lisatoetust pakutakse alla 40-aastastele põllumajandustootjatele.

Noored saavad rahalist toetust taotleda ka Euroopa Maaelu Arengu Põllumajandusfondist. Kõik maaelu arengu programmid sisaldavad meetmeid, mille raames fond toetab noori inimesi sõltuvalt iga riigi või piirkonna prioriteetidest.

Töötud noored

Noorte tööhõive algatusega toetatakse töötuid noori, kes ei omanda parajasti haridust ega osale koolitusel. Algatust rakendatakse piirkondades, kus noorte töötuse määr on üle 25%. Ajavahemikul 2021–2027 integreeriti noorte tööhõive algatus Euroopa Sotsiaalfondi+ (ESF+), säilitades samal ajal rõhuasetuse noorte tööhõivele.

Tugevdatud noortegarantii on kõigi liikmesriikide võetud kohustus, millega nad tagavad, et kõik alla 30-aastased noored saavad kas kvaliteetse

  • töökoha,
  • jätkuõppevõimaluse,
  • õpipoisiõppekoha või
  • praktikakoha

nelja kuu jooksul pärast õpingute lõpetamist või töötuks jäämist. Neid kavasid viivad ellu igas ELi riigis korraldusasutused, kes saavad nii noorte tööhõive algatuse kui ka noortegarantii kohta lisateavet anda.