Główne możliwości finansowania
Kształcenie, szkolenie, młodzież i sport
Erasmus+ to unijny program, który ma zwiększać umiejętności zawodowe i szanse na zatrudnienie młodych ludzi, wspierać ich włączenie społeczne i dobrobyt, a także propagować pracę z młodzieżą i politykę młodzieżową na szczeblu lokalnym, krajowym i międzynarodowym.
Finansowaniem działań zarządza centralnie Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury (EACEA) lub agencje narodowe w poszczególnych krajach.
Stypendia dla naukowców
W działaniach „Marie Skłodowska-Curie” mogą wziąć udział naukowcy działający we wszystkich dziedzinach, począwszy od ratującej życie opieki zdrowotnej, po wstępne projekty badawcze (prowadzone bez nastawienia na zastosowanie praktyczne). Działania realizowane są przez Agencję Wykonawczą ds. Badań Naukowych (REA).
Młodzi przedsiębiorcy
Erasmus dla młodych przedsiębiorców to program wymiany dla przedsiębiorców oferujący możliwość pracy u boku doświadczonego przedsiębiorcy w innym kraju uczestniczącym przez okres od jednego do sześciu miesięcy.
Młodzi wolontariusze
Celem Europejskiego Korpusu Solidarności jest wzmocnienie solidarności w społeczeństwie europejskim oraz angażowanie młodych ludzi w przystępne i dobrze zorganizowane działania solidarnościowe. Uczestnicy programu mają okazję do uczenia się i rozwijania swojego potencjału, a także do przekazywania organizacji, z którą współpracują, świeżych i inspirujących pomysłów. Program wspiera działania w dziedzinie wolontariatu, pracy, praktyk zawodowych i lokalnych projektów solidarnościowych.
Finansowaniem działań zarządza centralnie Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury (EACEA), agencje narodowe w poszczególnych krajach oraz sieć centrów zasobów SALTO-YOUTH.
Młodzi rolnicy
Młodzi rolnicy mogą kwalifikować się do dopłaty uzupełniającej o wartości 25 proc. bezpośrednich płatności, które otrzymują. Dopłaty uzupełniające przysługują rolnikom w wieku poniżej 40 lat i są one wypłacane z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji.
Młodzież może również ubiegać się o finansowanie w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Każdy program rozwoju obszarów wiejskich obejmuje działania, na które fundusz może udzielać pomocy młodym ludziom, w zależności od priorytetów danego państwa lub regionu.
Młodzi bezrobotni
Inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych wspiera w szczególności bezrobotnych młodych ludzi, którzy nie uczą się i nie szkolą, w regionach o stopie bezrobocia młodzieży przekraczającej 25 proc. W latach 2021–2027 inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych została włączona do Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+), przy jednoczesnym zachowaniu nacisku na zatrudnienie młodzieży.
Wszystkie państwa członkowskie zobowiązały się zagwarantować w ramach ulepszonej gwarancji dla młodzieży, że wszyscy młodzi ludzie poniżej 30. roku życia otrzymają dobrej jakości ofertę:
- zatrudnienia
- kształcenia ustawicznego
- przyuczania do zawodu
- stażu czy praktyki
w ciągu czterech miesięcy od zakończenia nauki lub utraty pracy. Instytucje zarządzające w poszczególnych krajach UE udzielają szczegółowych informacji zarówno na temat Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych oraz gwarancji dla młodzieży.