Põhisisu juurde
Euroopa konkurentsivõime tugevdamine

Taust

Euroopa on tänapäeval üks maailma kõige konkurentsivõimelisemaid, dünaamilisemaid ja innovatiivsemaid piirkondi. Viimastel aastatel on aga tekkinud mõned ajaloolised väljakutsed, sealhulgas COVID-19 pandeemia ja Venemaa agressioonisõda Ukraina vastu.  

Kuigi Euroopa Liit on suutnud nende kriisidega edukalt toime tulla, on need mõjutanud meie üldist konkurentsivõimet.

Miks me peame oma konkurentsivõimet suurendama?

Viimased neli aastat on kahtlemata tõestanud, kui oluline on tugevdada meie konkurentsivõimet ja ühtset turgu. [...] See on oluline, et suuta arendada ja ulatuslikult kasutusele võtta tehnoloogiaid, mida vajame rohe- ja digiüleminekuks. See on hädavajalik ka siis, kui soovime, et digivaldkonnas tegutseksid maailmatasemel osalejad, mitte lihtsalt mujal toodetud digitoodete või -teenuste tarbijad.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen

Üha suuremad väljakutsed, nagu kliimamuutused, tehisintellekt ja geopoliitilised pinged, muudavad meie maailma. Et uues olukorras edu saavutada, peame tagama, et Euroopa oleks koht, kus saab jätkuvalt edendada majanduskasvu ja innovatsiooni.  

Konkurentsivõimelisem EL võimaldab Euroopa ettevõtjatel ülemaailmsel turul edukalt konkureerida. Seda on võimalik saavutada, kui loome keskkonna, kus nad saavad arendada tooteid, teenuseid või lahendusi, mis on paremad, tõhusamad ja uuenduslikumad kui nende rahvusvaheliste konkurentide omad.  

Meie konkurentsieelise taastamine

Oleme tugevdanud oma tööstusbaasi ja muutnud Euroopa investeerimissõbralikumaks järgmiste meetmetega: 

Viiepunktiline plaan konkurentsivõimelisema Euroopa loomiseks

Tagamaks, et suudame jätkuvalt kindlustada kõigile ELis kõrge heaolu taseme, seame konkurentsivõime oma 2024. aasta ja järgnevate aastate majanduskava keskmesse. 

Võttes aluseks Enrico Letta aruande ELi ühtse turu kohta kirjeldas president von der Leyen viit peamist tegevusvaldkonda, mis aitavad Euroopa konkurentsivõimet veelgi tugevdada: 

Euroopa ettevõtjatele pakutava kapitali suurendamine

300 miljardit eurot
Euroopa säästud, mis investeeritakse igal aastal välismaale
470 miljardit eurot
Rahalised vahendid, mida Euroopa ettevõtjad saaksid hankida, kui kujundame välja kapitaliturgude liidu

Igal aastal suunatakse meie kapitaliturgude süsteemi killustatuse tõttu 300 miljardit eurot Euroopa hoiuseid ümber välismaale. Kui viime lõpule kapitaliturgude liidu loomise, võiksid ELi ettevõtjad koguda aastas täiendavalt 470 miljardit eurot. Seda kapitali võiks kasutada innovatsiooni, majanduskasvu ja töökohtade loomise edendamiseks kogu Euroopas. 

Kapitaliturgude liidu väljakujundamiseks peame  

  • ühtlustama maksejõuetust käsitlevad liikmesriikide õigusnormid; 
  • looma piiriüleseid säästutooteid jaeinvestoritele; 
  • tugevdama Euroopa tasandil järelevalvet kõige olulisemate turuosaliste üle. 

Energiasõltumatuse ja odavama energia tagamine

ELi meetmed, mis võeti pärast Venemaa sissetungi Ukrainasse, on võimaldanud meil viia energiakulud sõjaeelsele tasemele. Energiahind mõjutab siiski jätkuvalt Euroopa konkurentsivõimet. Konkurentsieelise taastamiseks peame püüdma energiakulusid vähendada. 

Olukord on paranemas, sest gaasi puudujäägi asemel on tekkimas võimalik gaasi ülejääk. 2025. aastal suurendavad suured veeldatud maagaasi (LNG) ekspordi projektid veeldatud maagaasi üleilmseid tarneid 50%, mis alandab märkimisväärselt gaasihindu. 

Oskuste nappuse probleemiga tegelemine

Alla 6%
inimestest ELis on töötud ja see on kõigi aegade madalaim näitaja
Üle 75%
inimestest ELis on hõivatud ja see on kõigi aegade kõrgeim näitaja

Praegu on tööga hõivatuid rohkem kui iial varem Euroopa ajaloos. Seisame siiski silmitsi tööjõupuudusega, mille EL saab aidata kõrvaldada, kui 

  • pakutakse koolitust võimalikult paljudele inimestele ja tegeletakse noorte töötuse probleemiga; 
  • suurendatakse naiste juurdepääsu tööturule; 
  • pakutakse eakatele paindlikumaid lahendusi; 
  • meelitatakse ligi talente välismaalt. 

Selleks et jääda rohelises ja digitaalses majanduses konkurentsivõimeliseks, peab EL keskenduma oma tööjõu täiend- ja ümberõppele. Seepärast investeerime taasterahastu „NextGenerationEU“ ja Euroopa Sotsiaalfond+ kaudu 65 miljardit eurot, et võimaldada inimestel omandada oskused, mida nad vajavad oma karjääri edendamiseks ja Euroopa innovatsiooni toetamiseks. 

Digitaalse innovatsiooni edendamine

150 miljardit eurot
ELi investeeringud digitaalsesse innovatsiooni
270 miljardit eurot
uute andmenormide hinnanguline mõju ELi SKP-le 2028. aastaks

Digiülemineku hõlbustamiseks on EL võtnud ka järgmised meetmed: 

  • vastu on võetud tehisintellekti käsitlev määrus, mis on maailmas esimene tehisintellekti ja tehisintellekti rakenduste õigusraamistik; 
  • kehtestatud on andmehalduse määrus, mis võimaldab luua ühtse Euroopa andmeruumi andmete koondamiseks ja jagamiseks; 
  • esitatud on andmemääruse ettepanek, et hõlbustada andmete jagamist äriühingute, üksikisikute ja avaliku sektori vahel. 

Selleks et digipööre oleks turvaline, õiglane ja läbipaistev, on komisjon teinud järgmist: 

  • töötanud välja digiturgude määruse, mis parandab ettevõtjate ja platvormide õiguskindlust ning suurendab VKEde ja idufirmade mõjuvõimu; 
  • esitanud digiteenuste määruse, mis aitab pidurdada valeteabe levikut internetis. 

Kaubanduse täieliku potentsiaali vallandamine

Üle 2 triljoni euro
ELi kaubandusega 2022. aastal teenitud summa
74
Nende riikide arv, millega ELil on kaubandusleping – see moodustab maailma suurima kaubandusvõrgustiku

Seepärast jätkab EL tööd avatud ja õiglase kaubanduse nimel, mis pakub meie ettevõtetele uusi võimalusi. Selle saavutamiseks peame läbirääkimisi rohkemate kaubanduslepingute üle, et tagada turvalised ja avatud turud, ning reformime Maailma Kaubandusorganisatsiooni, et paremini tegeleda digikaubanduse küsimuste ja kliimamuutustega.

EL kaitseb ka edaspidi oma turgu ja teeb tööd võrdsete tingimuste nimel kogu maailmas. Selleks tehakse koostööd partneritega (nt G7), et lahendada struktuurse ülevõimsusega seotud probleeme, ning kasutatakse meie enam kui 170 kaubanduse kaitsemeedet, mis on seni ELis ebaõiglaste kaubandustingimuste mõju eest kaitsnud üle 500 000 töökoha.