Ugrás a fő tartalomra
Az európai versenyképesség megerősítése

Előzmények

Európa ma a világ egyik legversenyképesebb, legdinamikusabb és leginnovatívabb térsége. Az elmúlt néhány évben azonban történelmi jelentőségű kihívásokkal kellett szembenéznünk. Mindenekelőtt a Covid19-világjárvány, majd Oroszország Ukrajna elleni agressziós háborúja tette próbára elszántságunkat és ellenálló képességünket.  

Bár az Európai Unió megállta a helyét mindkét válságban, azok visszavetették általános versenyképességünket.

Miért kell növelnünk Európa versenyképességét?

Az elmúlt négy év nyilvánvalóvá tette: elengedhetetlen, hogy megszilárdítsuk az EU egységes piacát és javítsuk a versenyképességünket. [...] Ki kell fejlesztenünk és széles körben alkalmaznunk kell a kettős átálláshoz szükséges technológiákat. Ez nélkülözhetetlen, ha a digitális ágazatban a világ élvonalában akarunk lenni, és nem elégszünk meg azzal, hogy csupán a máshol előállított digitális termékek és szolgáltatások fogyasztói legyünk.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke

A növekvő kihívások, mint például az éghajlatváltozás, a mesterséges intelligencia és a geopolitikai feszültségek, merőben megváltoztatják azt a világot, amelyben élünk. Ahhoz, hogy ebben az új környezetben boldogulni tudjunk, biztosítanunk kell, hogy Európa olyan hely legyen, ahol megfelelőek a keretfeltételek a növekedés és az innováció számára.  

A versenyképesebb EU lehetővé teszi az európai vállalkozások számára, hogy sikeresen helyt álljanak a globális piacon. Ehhez olyan gazdasági környezetet kell teremtenünk, hogy az európai vállalkozások a nemzetközi versenytársaikénál jobb, hatékonyabb és innovatívabb termékeket, szolgáltatásokat és megoldásokat tudjanak kifejleszteni.  

Versenyelőnyünk helyreállítása

Az elmúlt években erősítettük ipari bázisunkat, és Európát beruházásbarátabbá tettük a következők révén: 

Ötpontos terv a versenyképesebb Európáért

Annak érdekében, hogy mindenki számára az EU-ban tartósan biztosítani tudjuk a prosperitást és a jólétet, a 2024-re és az azt követő időszakra vonatkozó gazdasági menetrendünk középpontjába a versenyképességet állítottuk. 

Enrico Letta uniós egységes piacról szóló jelentése alapján Ursula von der Leyen elnök öt fő cselekvési területet vázolt fel az európai versenyképesség további erősítése érdekében: 

Több tőke felszabadítása az európai vállalkozások számára

300 milliárd euró
Az évente külföldön befektetett európai megtakarítások összege
470 milliárd euró
Az a pénzösszeg, amelyhez az európai vállalkozások a tőkepiaci unió kiteljesítése esetén hozzájuthatnának

Tőkepiaci rendszerünk széttöredezettsége miatt minden évben 300 milliárd euró összegű európai megtakarítás távozik külföldre. Ha véghez visszük a tőkepiaci uniót, az uniós vállalkozások a jelenleginél 470 milliárd euróval több finanszírozáshoz juthatnának évente. Ezt a tőkét fel lehetne használni kontinensszerte az innováció, a növekedés és a munkahelyteremtés ösztönzésére. 

A tőkepiaci unió kiteljesítéséhez:  

  • egységesítenünk kell a fizetésképtelenségre vonatkozó nemzeti szabályokat; 
  • létre kell hoznunk határokon átnyúló megtakarítási termékeket a lakossági befektetők számára; 
  • meg kell erősítenünk a legfontosabb piaci szereplők európai szintű felügyeletét. 

Az energiafüggetlenség és az olcsóbb energia biztosítása

Az Ukrajna elleni orosz invázió következtében megnövekedett energiaköltségek a megfelelő uniós válaszintézkedések hatására visszaestek a háború előtti szintre. Az energia ára azonban továbbra is hatással van Európa versenyképességére. Versenyelőnyünk visszaszerzése érdekében tovább kell csökkentenünk az energiaköltségeket. 

Derűlásra ad okot, hogy a földgázhiány hamarosan megszűnik, sőt akár földgázbőség válthatja fel. 2025-ben a cseppfolyósított földgázra (LNG) irányuló új exportprojektek jelentős hulláma 50%-kal fogja növelni a globális LNG-ellátást, ami jelentősen csökkenteni fogja a gázárakat. 

A szakemberhiány megszüntetése

6% alatti
A munkanélküliek aránya az EU-ban (a valaha mért legalacsonyabb ráta)
Több mint 75%
A foglalkoztatottak aránya az EU-ban (a valaha mért legmagasabb ráta)

Több ember dolgozik ma, mint az európai történelem során bármikor. Továbbra is munkaerőhiánnyal küzdünk azonban, amelyet az EU azáltal tud kezelni, hogy: 

  • képzést biztosít a lehető legtöbb embernek, és fellép az ifjúsági munkanélküliség ellen; 
  • javítja a nők munkaerőpiaci hozzáférését; 
  • rugalmasabb megoldásokat kínál az idősek számára; 
  • tehetséges és képzett munkaerőt vonz az EU-ba külföldről. 

Annak érdekében, hogy versenyképes maradjon a zöld és digitális gazdaságban, az EU-nak megfelelő hangsúlyt kell fektetnie a munkavállalók továbbképzésére, illetve átképzésére. Ezért a NextGenerationEU és az Európai Szociális Alap Plusz révén 65 milliárd eurót ruházunk be annak érdekében, hogy az emberek rendelkezzenek a szakmai előmenetelükhöz és az európai innováció elősegítéséhez szükséges készségekkel. 

A digitális innováció támogatása

150 milliárd euró
A digitális innovációba irányuló uniós beruházások összege
270 milliárd euró
Az új adatszabályoknak az uniós GDP-re gyakorolt becsült hatása 2028-ig

Ezen túlmenően az EU a digitális átállás megkönnyítése érdekében: 

  • létrehozta a mesterséges intelligenciáról szóló rendeletet, amely a világ legelső jogszabálya a mesterséges intelligencia és annak alkalmazásai terén; 
  • elfogadta az adatkormányzási rendeletet, amely lehetővé teszi az adatok összegyűjtésére és megosztására szolgáló közös európai adatterek létrehozását; 
  • javaslatot tett az adatrendeletre, amely megkönnyíti az adatmegosztást a vállalatok, az egyének és a közszféra szereplői között. 

A Bizottság gondoskodni kíván arról, hogy a digitális átállás biztonságos, méltányos és átlátható legyen, ezért: 

A kereskedelemben rejlő lehetőségek teljes körű kiaknázása

Több mint 2000 milliárd euró
Az uniós kereskedelem összértéke 2022-ben
74
Azoknak az országoknak a száma, amelyekkel az EU kereskedelmi megállapodást kötött, a világ legnagyobb kereskedelmi hálózatát alkotva ezzel

Ezért az EU a jövőben is a nyitott és tisztességes, a vállalkozásainak lehetőségeket kínáló kereskedelemért fog dolgozni. Ennek érdekében tárgyalni fogunk újabb kereskedelmi megállapodásokról biztonságos és nyitott piacokkal, továbbá a digitális kereskedelem javítása és az éghajlatváltozás hatékonyabb kezelése érdekében fel fogunk lépni a Kereskedelmi Világszervezetet megreformálásáért.

Ugyanakkor az EU továbbra is védeni fogja piacát, és törekedni fog arra, hogy globális szinten egyenlő versenyfeltételek érvényesüljenek. Ezen a téren együtt fogunk működni partnereinkkel (többek között a G7-ekkel), hogy kezeljük a strukturális kapacitásfelesleggel kapcsolatos problémákat, és élni fogunk a több mint 170 piacvédelmi intézkedésünk kínálta eszközökkel, amelyek eddig EU-szerte több mint 500 ezer munkahelyet védtek meg a tisztességtelen kereskedelemtől.