Направо към основното съдържание
Укрепване на европейската конкурентоспособност

Контекст

Днес Европа е един от най-конкурентоспособните, динамични и иновативни региони в света. Последните няколко години обаче бяха белязани от исторически предизвикателства, включително пандемията от COVID-19 и агресивната война на Русия срещу Украйна.  

Въпреки че Европейският съюз успя да се справи успешно с тези кризи, те засегнаха конкурентоспособността му като цяло.

Защо трябва да повишим конкурентоспособността си?

Последните четири години показаха несъмнено, че е важно да укрепим нашата конкурентоспособност и единен пазар. […] Това важи по отношение на способността ни да разработваме и внедряваме в голям мащаб технологиите, от които се нуждаем за двойния преход. Това е нужно също така, ако искаме да се превърнем във фактор на световно равнище в областта на цифровите технологии, а не просто потребители на цифрови продукти или услуги, произведени някъде другаде.

Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия

Нарастващите предизвикателства като изменението на климата, изкуственият интелект и геополитическото напрежение променят света, в който живеем. За да процъфтяваме в тази нова обстановка, трябва да гарантираме, че Европа е място, където растежът и иновациите могат да продължат да бъдат стимулирани.  

Един по-конкурентоспособен ЕС ще позволи на европейските предприятия да се конкурират успешно на световния пазар. Можем да постигнем това, като създадем среда, в която те да могат да разработват продукти, услуги или решения, които са по-добри, по-ефективни и по-иновативни от тези на техните международни конкуренти.  

Възстановяване на конкурентното ни предимство

Укрепваме промишлената си база и правим Европа по-благоприятна за инвестиции чрез: 

  • изпълнението на нашия план REPowerEU, за да си осигурим енергийни доставки и за да намалим зависимостта ни от Русия. 
  • разработването на промишления план на Зеления пакт с цел повишаване на конкурентоспособността на европейската промишленост с нулеви нетни емисии 
  • изграждането на Европейски здравен съюз, в чиито рамки медицинските материали са налични, достъпни и иновативни 

План от пет точки за по-конкурентоспособна Европа

За да гарантираме, че можем да продължим да осигуряваме високо равнище на просперитет за всички хора в ЕС, поставяме конкурентоспособността в центъра на нашата икономическа програма за 2024 г. и след това. 

Вследвие на доклада на Енрико Лета относно единния пазар на ЕС председателят Урсула фон дер Лайен очерта пет основни области на действие за по-нататъшното укрепване на европейската конкурентоспособност: 

Предоставяне на повече капитал за европейските предприятия

300 милиарда евро
Европейски спестявания, които се инвестират в чужбина годишно
470 милиарда евро
Финансиране, което европейските дружества биха могли да получат, ако завършим изграждането на съюза на капиталовите пазари

Всяка година европейски спестявания в размер на 300 милиарда евро се отклоняват в чужбина поради разпокъсаността на нашата система на капиталовите пазари. Ако завършим изграждането на СКП, дружествата в ЕС биха могли да набират допълнително финансиране в размер на 470 милиарда евро годишно. Този капитал би могъл да се използва за стимулиране на иновациите, растежа и създаването на работни места в целия континент. 

За да завършим изграждането на СКП, трябва  

  • да хармонизираме националните правила относно несъстоятелността 
  • да създадем трансгранични спестовни продукти за инвеститорите на дребно 
  • да засилим надзора на европейско равнище върху най-важните участници на пазара 

Осигуряване на енергийна независимост и по-евтина енергия

Действията на ЕС след руското нахлуване в Украйна ни позволиха да се върнем към нивата на разходите за енергия отпреди войната. Цената на енергията обаче продължава да оказва влияние върху европейската конкурентоспособност. За да си възвърнем конкурентното предимство, трябва да продължим да намаляваме разходите за енергия. 

Понастоящем положението се подобрява, тъй като преминаваме от свят на недостиг на газ към потенциално изобилие от газ. През 2025 г. голяма вълна от нови проекти за износ на втечнен природен газ (ВПГ) ще доведе до увеличаване на световните доставки на ВПГ с 50 %, което значително ще понижи цените на газа. 

Преодоляване на недостига на умения

по-малко от 6 %
от хората в ЕС са безработни, което е най-ниската стойност досега
повече от 75 %
от хората в ЕС работят, което е най-високата стойност досега

В момента броят на хората, които работят, е по-голям, отколкото във всеки един друг момент от европейската история. Въпреки това все още сме изправени пред недостиг на работна ръка, за чието преодоляване ЕС може да помогне чрез 

  • обучение на възможно най-голям брой хора и справяне с младежката безработица 
  • подобряване на достъпа на жените до пазара на труда 
  • предлагане на по-гъвкави решения за възрастните хора 
  • привличане на таланти от чужбина 

За да остане конкурентоспособен в една екологична и цифрова икономика, ЕС трябва да се съсредоточи върху повишаването на квалификацията и преквалификацията на своята работна сила. Ето защо инвестираме 65 милиарда евро чрез NextGenerationEU и Европейския социален фонд плюс, за да гарантираме, че хората притежават уменията, от които се нуждаят, за да се развиват професионално и да допринасят за европейските иновации. 

Насърчаване на цифровите иновации

150 милиарда евро
Инвестиции на ЕС в цифрови иновации
270 милиарда евро
Очаквано въздействие на новите правила за данните върху БВП на ЕС до 2028 г.

За да улесни цифровия преход, ЕС също така: 

За да гарантира, че цифровият преход е сигурен, справедлив и прозрачен, Комисията: 

Отключване на пълния потенциал на търговията

повече от 2 трилиона евро
Сумата, генерирана от търговията на ЕС през 2022 г.
74
Брой на държавите, с които ЕС има търговско споразумение, което представлява най-голямата търговска мрежа в света

Ето защо ЕС ще продължи да работи за отворена и справедлива търговия, която предоставя възможности за нашите дружества. Ще постигнем това чрез договаряне на повече търговски споразумения за сигурни и отворени пазари и за реформиране на Световната търговска организация с цел по-добро управление на цифровата търговия и справяне с изменението на климата.

ЕС също така ще продължи да защитава своя пазар и да работи за равнопоставени условия на конкуренция по света. Това ще бъде постигнато чрез работа с партньори (като Г-7) за решаване на въпроси, свързани със структурния свръхкапацитет, и чрез използване на набора от над 170 мерки за търговска защита, с които досега бяха защитени над 500 000 работни места в ЕС от последиците от нелоялни условия на търговия.