Zielone światło dla negocjacji akcesyjnych
W grudniu 2023 r. szefowie państw i rządów krajów UE wyrazili zgodę na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i potwierdzili, że będą zdecydowanie wspierać ten kraj i jego obywateli tak długo, jak będzie to konieczne.
UE formalnie rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą na pierwszej konferencji międzyrządowej w czerwcu 2024 r. Obecnie trwają przygotowania do rozmów w konkretnych dziedzinach, w oparciu o ramy negocjacyjne określające procedurę i zasady negocjacji.
Integracja z UE jest dążeniem wszystkich Ukraińców, którzy walczą o lepszą przyszłość. Razem możemy wygrać tę walkę. Razem możemy osiągnąć pełnię Unii. Razem możemy wprowadzić Ukrainę do naszej wspólnej europejskiej ojczyzny. Jest to marzenie ukraińskich bohaterów i ukraińskich męczenników. Jest ono również naszym marzeniem. Razem stanowimy Europę.
Europejskie aspiracje
Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w UE pod koniec lutego 2022 r. Stało się to zaledwie kilka dni po tym, jak Rosja dokonała niczym niesprowokowanej i nieuzasadnionej pełnoskalowej napaści zbrojnej na Ukrainę. W czerwcu 2022 r. Komisja przedstawiła opinię w sprawie tego wniosku, a wszystkie kraje UE przyznały Ukrainie status kraju kandydującego jeszcze w tym samym miesiącu.
Pomimo trwającej wojny obudziło to w narodzie ukraińskim entuzjazm dla reform.
Ukraina zrobiła dotychczas postępy w kilku ważnych obszarach. Są to:
- reforma systemu wymiaru sprawiedliwości
- ograniczenie władzy oligarchów
- zwalczanie prania pieniędzy
- reforma organów zarządzających sądownictwem
- ochrona praw mniejszości narodowych.
Choć wojna trwa, Ukraina wykazuje się imponującymi wynikami, jeśli chodzi o potencjał dostosowania swojego prawa do dorobku prawnego UE.
Dzięki wspólnym wartościom, zasadom demokratycznym i zaangażowaniu na rzecz dobrobytu Ukraina przyczyni się do rozwoju Unii Europejskiej, torując drogę ku większej integracji i konsolidacji naszego kontynentu.

Proces negocjacyjny – solidne podstawy harmonijnej współpracy
Jednymi z najważniejszych etapów na drodze Ukrainy ku dalszej integracji z UE jest obowiązujący od 2017 r. układ o stowarzyszeniu UE z Ukrainą, obejmujący pogłębioną i kompleksową strefę wolnego handlu (DCFTA), oraz decyzja UE z 2022 r. o przyznaniu Ukrainie statusu kraju kandydującego. Ukraina i jej obywatele dowodzą swojego zaangażowania na rzecz wartości demokratycznych, rozwoju gospodarczego i wzmacniania więzi z UE.
Pierwsze wyniki tej współpracy są już widoczne. Na przykład ukraińscy naukowcy i obywatele uczestniczą w pierwszoligowych programach unijnych na rzecz badań naukowych, innowacji i edukacji za pośrednictwem programów „Horyzont Europa” i Erasmus. Niedawno Ukraina przystąpiła też do Programu na rzecz jednolitego rynku oraz do instrumentu „Łącząc Europę”.
Pomimo rosyjskiej napaści oraz trudności, z jakimi boryka się obecnie Ukraina, kraj ten obiera kurs na UE, co może przynieść znaczne korzyści zarówno Ukraińcom, jak i Europejczykom.
Ukraina ma historyczne i kulturowe więzi z Europą i aspiruje do stabilności politycznej i gospodarczej, która jest udziałem krajów UE. Ukraina jest krajem w pełni demokratycznym o ustroju prezydencko-parlamentarnym i posiada dobrze funkcjonującą administrację publiczną, która nadal działa podczas wojny. W kraju prężnie działa społeczeństwo obywatelskie, a przeprowadzone wybory były uczciwe i wolne.
Ukraina podejmuje już szeroko zakrojone działania na rzecz budowania sprawnie funkcjonującej gospodarki rynkowej. Ma to pierwszorzędne znaczenie, ponieważ kraj ten musi być w stanie zintegrować się z jednolitym rynkiem UE. Ze swojej strony UE pracuje nad dalszą integracją Ukrainy, na przykład w sektorze transportu i energii.

Kalendarium
- 25 czerwca 2024 r.
- 12 marca 2024 r.
Komisja przedstawia Radzie projekt ram negocjacji akcesyjnych z Ukrainą
- 14 grudnia 2023 r.
Rada Europejska podejmuje decyzję o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą
- 8 listopada 2023 r.
Komisja zaleca Radzie otwarcie negocjacji akcesyjnych z Ukrainą
- 23 czerwca 2022 r.
Rada Europejska potwierdza, że Ukraina ma w perspektywie przystąpienie do UE, i przyznaje jej status kraju kandydującego
- 17 czerwca 2022 r.
Komisja wydaje opinię w sprawie wniosku o członkostwo w UE
- 28 lutego 2022 r.
Ukraina składa wniosek o członkostwo w UE