Направо към основното съдържание

Пакет за защита на демокрацията

С пакета за защита на демокрацията, представен на 12 декември 2023 г., се въвеждат:

  • Съобщение за преглед на работата, извършена в рамките на Плана за действие за европейската демокрация
  • законодателно предложение за установяване на общи стандарти за прозрачност и отчетност за дейностите по представителство на интереси, което има за цел да повлияе на процеса на вземане на решения в Съюза и което се извършва от името на трети държави
  • препоръка за насърчаване на свободни, честни и устойчиви избори
  • препоръка за насърчаване на участието на гражданите и организациите на гражданското общество в изготвянето на политиките

Общите стандарти за прозрачност имат за цел:

  • да се защити демократичната сфера на ЕС,
  • да се насърчи институционалното доверие,
  • да се защити открития обществен дебат от скрита намеса.

Целта е да се постигне всичко горепосочено, като същевременно се гарантира пълно зачитане на основните права и демократичните ценности чрез пропорционална политическа намеса. В подкрепа на пакета Комисията публикува и резултатите от допълнително проучване на Евробарометър относно демокрацията.

Какво представлява Планът за действие за европейската демокрация?

През 2020 г. Комисията прие План за действие за европейската демокрация за изграждане на по-устойчиви демокрации в целия ЕС чрез

  • насърчаване на свободни и честни избори
  • укрепване на свободата на медиите
  • борба с дезинформацията

Съдържателното и активно участие на гражданите и активното гражданско общество също бяха приоритети, присъстващи в целия план. През 2023 г. преди следващите европейски избори Комисията направи преглед на изпълнението на плана за действие и набеляза редица области, в които ЕС може да бъде проактивен в контекста на съществуващите и променящите се предизвикателства.

Как е обновен планът за действие за демокрация — научете в приложението

European democracy action plan: empowered citizens and civil society

Защита на свободните и честни избори

Опазването на нашата европейска демокрация изисква решителни действия за защита на изборните процеси. Това означава изборите да са свободни и честни, да се запази откритият демократичен дебат и да се актуализират мерките за защита с оглед на новите цифрови реалности.

Основните действия в тази област включват:

Свобода и плурализъм на медиите

Медийната свобода и плурализъм са от съществено значение за нашите демокрации и са залегнали в Хартата на основните права. Свободните и плуралистични медии са от ключово значение, за да се търси отговорност от властимащите и да се помага на гражданите да вземат информирани решения. Като предоставят достоверна информация на обществеността, независимите медии играят важна роля в борбата с дезинформацията и манипулирането на демократичния дебат. Подобряването на безопасността на журналистите, защитата им от злоупотреба с предявяването на съдебни искове и подобряването на цялостния медиен плурализъм са основни приоритети, които ръководят действията на ЕС в тази област:

  • През 2021 г. Комисията представи първата си досега препоръка за повишаване на безопасността на журналистите и другите медийни специалисти. Наред с другото в нея се призовава за създаването на независими национални помощни услуги, включително телефонни линии за помощ, правни консултации, психологическа подкрепа и приюти за журналисти и медийни специалисти, изправени пред заплахи. Тя съдържа също така призив за по-добра защита на журналистите по време на демонстрации, за повече безопасност в интернет и за специална подкрепа на жените журналисти. 
  • През 2022 г. Европейската комисия предложи нови инициативи за подобряване на защитата на журналисти и защитници на правата на човека от стратегически съдебни производства, насочени срещу участието на обществеността. Предложената директива обхваща този тип стратегически производства по граждански дела с трансгранично значение. Тя дава възможност на съдиите бързо да отхвърлят явно неоснователни съдебни дела срещу журналисти и защитници на правата на човека. С директивата също така се установяват няколко процесуални гаранции и средства за правна защита, като например обезщетение за вреди и санкции за възпиране на злоупотребите със съдебни производства. Комисията също така приема допълнителна препоръка, за да насърчи държавите членки да приведат в съответствие с предложеното законодателство на ЕС своите правила за всички национални производства, а не само за гражданските дела. Препоръката също така призовава държавите членки да предприемат редица други мерки за борба със стратегическите съдебни производства срещу участието на обществеността, като например обучения и повишаване на осведомеността.
  • Също през 2022 г. Комисията предложи нов набор от правила за защита на медийния плурализъм и независимост в ЕС съгласно Европейския законодателен акт за свободата на медиите. Европейският законодателен акт за свободата на медиите ще гарантира, че медиите — публични и частни — могат да работят по-лесно през границите в рамките на вътрешния пазар на ЕС без неправомерен натиск. В него също така се взема предвид цифровата трансформация на медийното пространство. Комисията също така предложи да се създаде нов независим Европейски съвет за медийни услуги, съставен от националните медийни органи. Съветът ще насърчава ефективното и последователно прилагане на правната уредба на ЕС в областта на медиите, по-специално чрез насоки по медийни регулаторни въпроси.

Борба с дезинформацията и чуждестранното манипулиране на информация и намеса

Защитата на демокрациите в Европа от заплахите и вредните последици от дезинформацията, манипулирането на информация и намесата, които са причинени в частност от страна на чужди участници, се превърна в стратегически приоритет за ЕС. Демокрациите по света са изправени пред разпространение на дезинформация и операции за външна намеса, които имат потенциала да дестабилизират демократичните институции и да изострят обществените разделения, подкопавайки доверието на гражданите. Те се изострят допълнително от цифровизацията, която позволява разпространението на дезинформация с безпрецедентна бързина и ефективност.

В рамките на Плана за действие за европейската демокрация ЕС увеличи усилията си в отговор на тази променяща се картина на заплахите както на национално, така и на международно равнище. Планът надгражда съществуващата работа на ЕС и се основава твърдо на европейските ценности и принципи. С него се защитават свободата на изразяване и правото на хората на достъп до законно съдържание.

Основните действия в тази област включват:

  • засилено сътрудничество въз основа на съществуващите мрежи за координиране на действията на ЕС в отговор на нарастващата вълна от кампании за дезинформация
  • засилен инструментариум на ЕС за борба с чуждестранното манипулиране на информация и вмешателство
  • гарантиране на по-голяма отчетност на онлайн платформите с цел предотвратяване на разпространението на дезинформация чрез укрепен Кодекс за поведение във връзка с дезинформацията, с който се установява рамка за съвместно регулиране в съответствие със Законодателния акт за цифровите услуги

Гарантиране на по-голяма отчетност на онлайн платформите

В съответствие с насоките, приети от Комисията през 2021 г. относно начините за укрепване на съществуващия Кодекс на ЕС за поведение във връзка с дезинформацията, през юни 2022 г. беше подписан нов кодекс, обединяващ основните и специализираните онлайн платформи, онлайн рекламната индустрия, научните изследвания и гражданското общество, както и проверителите на факти. Кодексът определя широк набор от ангажименти — от демонетизация и прозрачност до достъп до данни. Важно е да се отбележи, че Кодексът е придружен от солидна рамка за мониторинг и Център за прозрачност, за да се гарантира по-голяма прозрачност и отчетност.

С него също така се установява рамка за съвместно регулиране в съответствие със Законодателния акт за цифровите услуги, който задължава много големите онлайн платформи и търсачки редовно да оценяват системните рискове, които техните услуги могат да представляват за обществото, включително риска от злоупотреба с техните услуги като инструмент за кампании за дезинформация.

Приобщаваща гражданска ангажираност и участие за европейска демократична устойчивост

Укрепването на връзките между хората и демократичните институции, които ги представляват, е в основата на демократичната устойчивост. Създаването на гражданско пространство за ангажираност и участие на гражданите и организациите на гражданското общество в процесите на създаване на политики е съществена гаранция за устойчивостта на нашите демокрации, независимо дали по време на избори или след това.

В рамките на Плана за действие за европейската демокрация това беше хоризонтален приоритет. Конференцията за бъдещето на Европа предостави ценен опит относно начините за засилване на ангажираността на гражданите, което доведе до нова фаза на гражданско участие с европейски граждански панели, които вече са включени в процеса на изготвяне на политиките на Европейската комисия.

Финансиране за демокрацията

Комисията продължава да мобилизира специално финансиране от широк набор от налични програми на ЕС в подкрепа на мерките и целите на Плана за действие за европейската демокрация.

Някои примери за тези потоци на финансиране включват: 

  • насърчаване на почтеността на изборите, засилване на гражданското участие, гражданската ангажираност и доверието в демокрацията чрез финансиране от програмите „Граждани, равенство, права и ценности“, „Творческа Европа“, „Еразъм+“, „Хоризонт Европа“ и кохезионни фондове,
  • засилване на финансирането за новинарски медийни организации в рамките на ЕС и извън него чрез финансиране от „Творческа Европа“, „Цифрова Европа“, програма „Глобална Европа“ за правата на човека и демокрацията,
  • борба с дезинформацията с цел насърчаване на медийната грамотност и подпомагане на гражданите да разпознават дезинформацията чрез финансиране от програмата „Еразъм+“ и Европейския корпус за солидарност

С цел по-лесно ориентиране в различните програми, Комисията създаде леснодостъпен портал, който служи като единен портал за средствата на Съюза и наред с другото позволява да се откриват възможности за финансиране, свързани с демокрацията.

Свързани инициативи

За контакти

Електронен адрес

UNITE-E-1atec [dot] europa [dot] eu (UNITE-E-1[at]ec[dot]europa[dot]eu)

Актуално

Документи