Направо към основното съдържание

Европейски законодателен акт за свободата на медиите

alt=""

Свободните медии са основен стълб на всяка демокрация и са от съществено значение за доброто състояние на пазарната икономика. Европейският съюз продължава да бъде бастион на свободните медии в световен мащаб, утвърждавайки се като модел за демократичен континент. Въпреки това се наблюдават все по-тревожни тенденции. Като използва резултатите от положени в миналото усилия, Комисията предприе редица мерки за защита на свободата и плурализма на медиите в ЕС, както и за укрепване на свободното движение на услуги. Това завърши с Европейския законодателен акт за свободата на медиите, за който Европейският парламент и Съветът постигнаха политическа договореност на 15 декември 2023 г., след като Комисията го предложи на 16 септември 2022 г.

Ursula von der Leyen, President of the European Commission

Медийните дружества не са просто каквито и да е търговски предприятия. Тяхната независимост е от съществено значение. Ето защо Европа се нуждае от законодателен акт, който гарантира тази независимост. Следващата година ще представим точно такъв законодателен акт за свободата на медиите.

Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия, в речта си за състоянието на Съюза от 15 септември 2021 г.

Нови правила за защита на плурализма и независимостта на медиите

С Европейския законодателен акт за свободата на медиите ще бъде въведен нов набор от правила за защита на плурализма и независимостта на медиите в ЕС. Те ще гарантират също така, че медиите, били те обществени или частни, могат да работят по-лесно през границите в рамките на вътрешния пазар на ЕС, без върху тях да се упражнява неправомерен натиск и като се взема предвид цифровата трансформация на медийното пространство.

Наред с другото, Европейският законодателен акт за свободата на медиите ще:

  • отстоява редакционната независимост
  • защитава журналистическите източници, включително срещу използването на шпионски софтуер
  • гарантира независимото функциониране на обществените медии
  • допринесе за повишаването на прозрачността на собствеността върху медиите
  • предпазва медиите от необосновано премахване на онлайн съдържание от страна на много големи онлайн платформи
  • въведе право на персонализиране на медийното предлагане на устройства и интерфейси
  • повиши прозрачността на държавната реклама за доставчиците на медийни услуги и онлайн платформите
  • гарантира, че държавите членки предоставят оценка на въздействието на основните концентрации на медийния пазар върху медийния плурализъм и редакционната независимост
  • засили прозрачността при измерването на аудиторията за доставчиците на медийни услуги и рекламодателите

Ще бъде създаден нов независим Европейски съвет за медийни услуги, съставен от национални медийни органи и подпомаган от секретариат на Комисията. Наред с другото, този съвет ще насърчава ефективното и последователно прилагане на правната уредба на ЕС в областта на медиите.

Подкрепа от ЕС за свободните медии

Съществуват и редица начини, по които ЕС подкрепя свободата и плурализма на медиите, включително чрез:

  • укрепване на позицията на съветите по печата и медийните съвети в условията на интегрирана медийна среда (бюджет: 0,9 милиона евро)
  • прилагане на система за наблюдение на собствеността върху медиите с цел предоставяне на база данни по държави, съдържаща информация за собствеността върху медиите (бюджет: 500 000 евро)
  • предоставяне на безвъзмездни средства в подкрепа на иновациите на местни и регионални медии и насърчаване на плурализма (бюджет: 2 милиона евро)
  • наличие на механизъм за бързо реагиране с цел оказване на практическа помощ за защита на застрашени журналисти (бюджет: 3,1 милиона евро)
  • прилагане на мониторинг на медийния плурализъм с цел идентифициране на потенциалните рискове за медийния плурализъм (бюджет: 1,1 милиона евро)
  • подкрепа за повторното отпускане на безвъзмездни средства на медийни сектори от особено значение за демокрацията (като местни медии и разследваща журналистика, работещи в обществен интерес медии и общностни медии) в рамките на журналистическите партньорства по програма „Творческа Европа“ (бюджет: 5 милиона евро)
  • създаване на център за свобода на медиите в подкрепа на съществуващи и утвърдени независими руски и беларуски медии, работещи в ЕС (бюджет: 2,9 милиона евро)

Основни действия

  1. Декември 2023 г.

    Постигнато е политическо споразумение относно Европейския законодателен акт за свободата на медиите

  2. Ноември 2023 г.

    Постигнато е политическо споразумение за противодействие на стратегическите съдебни производства, насочени срещу участието на обществеността (SLAPP)