Ugrás a fő tartalomra
Two workers outside of a factory
©christian42/AdobeStock
Uniós intézkedések az energiaválság megoldásáért

Oroszország Ukrajna elleni indokolatlan katonai agressziója és a gázellátás fegyverként való felhasználása példátlan energiaválságot idézett elő az Európai Unióban. Az energiaárak ugrásszerűen megemelkedtek, ami nagyban megnehezíti az európai polgárok életét. Az EU határozott lépéseket tesz a helyzet megoldása érdekében.

Mit tett eddig az EU az energiaválság kezelése érdekében?

  • AUSTRIA BAUMGARTEN GAS CONNECT - Man riding a bike through gas plant

    A Bizottság már egy éve foglalkozik az energiaár-emelkedés problémájával. Az energiapiaci helyzet nagyon sokat romlott azóta, hogy Oroszország inváziót indított Ukrajna ellen, és energiaforrásait egyre növekvő mértékben fegyverként használja fel.

    Az orosz energiaszállítás számottevően visszaesett: míg tavaly az uniós gázimport 45%-a érkezett Oroszországból, addig 2022 szeptemberében ez az arány már csak 14% volt. Ennek ellenére Európának sikerült más forrásokból energiát beszereznie, és a hiány ellensúlyozása érdekében csökkentette keresletét.

Az EU intézkedéseket hozott annak érdekében is, hogy csökkentse a piac volatilitását, illetve hogy az energiaágazat többletbevételeit segítségképpen átirányítsa a polgárokhoz és cégekhez.

  • alt=""

    Az energiaárakra vonatkozó eszköztárnak köszönhetően a tagállamok számos intézkedést életbe léptettek saját területükön, hogy enyhítsék a lakosságra és az iparra nehezedő árnyomást. Májusban elfogadtuk a REPowerEU tervet, hogy a lehető leghamarabb megszüntessük az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségünket.

  • alt=""

    Annak érdekében, hogy a következő évek téli időszakai során garantáljuk az ellátás biztonságát, új gáztárolási minimumkötelezettségeket vezettünk be, és 15%-os gázkereslet-csökkentési célt határoztunk meg az európai kereslet és kínálat közötti egyensúly javítása céljából. Az energiatakarékosságra és a tárolók feltöltésére irányuló erőfeszítések eddig jó eredményeket hoztak.

  • alt=""

    2022 szeptemberében új intézkedések elfogadására került sor annak érdekében, hogy csökkenjen a villamosenergia-kereslet, és a fel nem használt energiát a lakossági és az ipari fogyasztók hasznosíthassák. 

  • alt=""

    2022. október 18-án a Bizottság új intézkedések bevezetését javasolta a közös gázbeszerzés, az árkorlátozó mechanizmusok alkalmazása és az infrastruktúra átlátható használata, valamint a tagállamok közötti szolidaritás és a keresletszabályozás terén. Az intézkedések megvalósítása tovább javítja majd a piac stabilitását.

Pixel perfect ikon a www.flaticon.com adatbázisból

Főbb számadatok

5%-kal
kötelező csökkenteni a villamosenergia-keresletet a csúcsidőszakokban
15%-os
gázkereslet-csökkentésre kell törekedni
92%-os
az EU-ban a gáztárolók feltöltöttsége

Energiaellátásunk diverzifikálása

Az EU több hónapja azon dolgozik a nemzetközi partnerekkel közösen, hogy diverzifikálja az uniós energiaellátást, és elérte, hogy a cseppfolyósított földgáz (LNG) behozatala rekordszintet érjen el, és a csővezetéken szállított gázból is nagyobb mennyiség érkezzen az EU területére. 

Eredmények

  • Az Európai Unió háromoldalú egyetértési megállapodást írt alá Egyiptommal és Izraellel arról, hogy a két ország földgázt fog exportálni Európa területére.
  • Az EU egyetértési megállapodást kötött Azerbajdzsánnal az országgal kialakítandó energiaügyi stratégiai partnerségről.
  • Az USA kötelezettséget vállalt arra, hogy az idei év folyamán több – legalább 15 milliárd köbméter mennyiségű – cseppfolyósított földgázt bocsát az EU rendelkezésére.
  • 2022 első felében az EU 19 milliárd köbméterrel növelte a nem Oroszországból származó LNG-importot az előző év azonos időszakához képest. A nem Oroszországból érkező vezetékes import volumene is növekedett: a behozatal 14 milliárd köbméterrel bővült Norvégia, Azerbajdzsán, az Egyesült Királyság és Észak-Afrika irányából.

A kereslet csökkentése

Ezenfelül a terv nyomán lehetőség nyílik arra, hogy a Bizottság „uniós riasztást” adjon ki, ami kötelező gázfogyasztás-csökkentést von maga után tagállami szinten. Ez jól jelzi, hogy az EU mindent meg fog tenni az ellátásbiztonság és a fogyasztók védelme érdekében.

Eredmények

  • Mintegy 15%-kal csökkentettük gázfogyasztásunkat.
  • Az orosz gázimport 40%-ról 9%-ra csökkent a vezetékes gáz esetében.

A Bizottság szorosan figyelemmel követi a keresletcsökkentésre irányuló intézkedéseket. Az előzetes – 15 tagállam jelentésein alapuló – elemzések azt mutatják, hogy 2022 augusztusában és szeptemberében az uniós gázfogyasztás hozzávetőleg 15%-kal volt alacsonyabb az előző 5 év átlagánál. 2023 márciusáig minden hónapban hasonló mértékű fogyasztáscsökkentési erőfeszítésekre lesz szükség. A tagállamok kéthavonta jelentésben fognak beszámolni az általuk elért előrehaladásról. Ha a jelenlegi intézkedések elégtelennek bizonyulnak, a Bizottság készen áll arra, hogy aktiválja az uniós riasztást, illetve hogy felülvizsgálja a mennyiségi célokat.

A gáztárolásra vonatkozó új szabályok

A gáztárolás fontos szerepet játszik az EU ellátásbiztonságának garantálásában, a gáztárolókban felhalmozott gáz ugyanis egy átlagos télen az Unió gázfogyasztásának 25–30%-át fedezi.

Egy 2022 júniusában elfogadott új jogszabály előírja, hogy az uniós föld alatti gáztárolókat 2022. november 1-jéig kapacitásuk 80%-áig, a követő években pedig kapacitásuk 90%-áig fel kell tölteni a téli ellátásbiztonság garantálása érdekében.

Legfrissebb adatok

Eredmények

  • Az EU-ban a gáztárolók feltöltöttsége jelenleg meghaladja a 90%-ot. 2022 februárjában ez az arány 30% volt. Február óta szorosan együttműködünk a tagállamokkal annak érdekében, hogy növekedjenek Európa energiatartalékai.

Közös energiabeszerzés

Az európai háztartások és vállalkozások energiaszámláinak csökkentése

A magas árak letörését célzó lépések sorában a keresletcsökkentés áll az első helyen. Ez visszahathat a villamosenergia-árakra, és lecsillapíthatja a piacokat. A Bizottság javaslatai alapján a tagállamok megállapodtak abban, hogy:

  • 10%-os csökkentést céloznak meg a teljes villamosenergia-fogyasztás tekintetében;
  • kötelezővé teszik a fogyasztás 5%-os csökkentését a csúcsidőszakokban.

Ha a csúcsidőszakokban 5%-kal csökkentjük a villamosenergia-keresletet, az azt jelenti, hogy télen mintegy 4%-kal kevesebb gázt használunk fel villamosenergia-termelésre, és egyúttal az árnyomást is mérsékeljük.

Az alacsony költségű villamosenergia-termelésből származó bevételek korlátozása

Az inframarginális villamosenergia-termelők kivételesen magas nyereségre tettek szert, mivel a magas gázárak felhajtották a villamos energia nagykereskedelmi árát, saját termelési költségeik viszont alacsonyak maradtak. A Bizottság ezért 180 EUR/MWh összegű átmeneti uniós bevételi plafon megállapítására tett javaslatot többek között a nukleáris technológiával termelt, a lignitből előállított és a megújuló energiaforrásokból kinyert villamos energiára vonatkozóan.
Az árplafon feletti bevételeket a tagállamok kormányai fogják beszedni és az energiafogyasztókhoz átirányítani a magas energiaárak hatásának enyhítése érdekében.

A fosszilis tüzelőanyagok ágazatában tevékenykedő vállalatok által fizetendő szolidaritási hozzájárulás

Az olaj-, gáz- és szénvállalatok, valamint a finomítók ugyancsak tetemes nyereségre tettek szert az elmúlt hónapokban, mégpedig elsősorban az Ukrajna elleni orosz invázió által előidézett energiapiaci zavarok következtében, nem pedig üzleti döntéseiknek és beruházásaiknak köszönhetően. Ezeket a vállalatokat a fent említett intézkedések nem érintik. A szolidaritás és a méltányosság érdekében mindegyik energiaforrásnak hozzá kell járulnia ahhoz, hogy a fogyasztók kevésbé érezzék meg a magas árakat. A Bizottság ezért ideiglenes szolidaritási hozzájárulás bevezetését szorgalmazta, melyet a javaslat értelmében a fosszilis tüzelőanyagok ágazatában 2022-ben keletkezett többletnyereség után kell majd megfizetniük az érintett vállalatoknak.

Az uniós szolidaritás elmélyítése

A szolidaritás az Unió sarokköve és hatékony fellépésének záloga. Noha már öt év eltelt azóta, hogy az ellátásbiztonsági rendeletről megállapodás született, a tagállamok mindössze 6 kétoldalú szolidaritási megállapodást írtak alá a lehetséges 40-ből. Az előrehaladás túl lassú, ezért a Bizottság alapértelmezett szolidaritási szabályok megállapítására irányuló javaslatot terjesztett elő. A javaslat értelmében ezek a szabályok biztosítani fogják, hogy ha valamelyik tagállam vészhelyzettel szembesül, méltányos ellentételezés fejében gázt kapjon a többiektől.

A szolidaritási kötelezettség azokra a tagállamokra is kiterjedne, amelyek nem rendelkeznek vezetékes kapcsolattal, LNG-létesítményeket viszont működtetnek, feltéve, hogy a gáz elszállítható abba a tagállamba, ahol szükség van rá.

Beruházás az infrastruktúra fejlesztésébe

Eredmények

A lakosság és a vállalkozások támogatása: Közelmúltbeli példák

  • A Bizottság az állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályok alapján jóváhagyta azt a lengyel támogatási programot, amely részleges kompenzációt biztosít az energiaigényes vállalkozásoknak a közvetett kibocsátási költségekből eredő magasabb villamosenergia-árakért.
  • Az a 220 millió euró összegű spanyol intézkedés is zöld utat kapott a Bizottságtól, mely a Cobra Instalaciones y Servicios, S.A. számára volt hivatott támogatást nyújtani megújuló hidrogén előállításához. Az intézkedés hozzájárul az uniós hidrogénstratégiában és az európai zöld megállapodásban meghatározott mennyiségi célok eléréséhez, egyúttal pedig – a REPowerEU tervvel összhangban – csökkenti az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függőséget, és felgyorsítja a zöld átállást.
  • A Bizottság az uniós támogatásokra vonatkozó uniós szabályok alapján arra a 150 millió eurós finn kapacitásmechanizmusra is rábólintott, amely a finnországi villamosenergia-biztonság megőrzését szolgálja. Az intézkedés a villamosenergia-ágazat szén-dioxid-kibocsátásának csökkentéséhez is hozzá fog járulni – összhangban az uniós zöld megállapodással –, és annak a REPowerEU tervben megfogalmazott célkitűzésnek a megvalósítását is elősegíti, miszerint csökkentenünk kell az orosz fosszilis tüzelőanyagoktól való függőségünket.

Energiatakarékosság az egyének szintjén: Önre is számítunk!

Energiatakarékossági intézkedések – időrendi áttekintés

  1. 2022. november 22.

    A Bizottság új uniós eszköz bevezetését javasolja a túlzott mértékű gázáremelkedések megfékezése érdekében

  2. 2022. szeptember 30.

    Az energiaügyi miniszterek megállapodása a magas energiaárak kezelését célzó vészhelyzeti intézkedésről szóló rendeletről

  3. 2022. szeptember 14.

    Javaslat új vészhelyzeti rendeletre az EU-beli magas gázárak mérséklése és a téli ellátásbiztonság garantálása érdekében

  4. 2022. július 26.

    Az energiaügyi miniszterek megállapodása a koordinált gázkereslet-csökkentési intézkedésekről szóló rendeletről

  5. 2022. július 20.

    A koordinált gázkereslet-csökkentési intézkedésekről szóló rendeletre irányuló bizottsági javaslat, valamint a „Gázmegtakarítás a téli ellátásbiztonságért” című bizottsági közlemény

  6. 2022. június 27.

    A gáztárolásról szóló rendelet elfogadása

  7. 2022. május 18.

    A Bizottság bemutatja a REPowerEU tervet

  8. 2022. március 23.

    A földgázellátás biztonságáról szóló rendelet módosítására irányuló bizottsági javaslat, valamint az „Ellátásbiztonság és megfizethető energia” című bizottsági közlemény

  9. 2022. március 8.

    A „REPowerEU: Közös európai fellépés a megfizethetőbb, biztonságosabb és fenntarthatóbb energiáért” közlemény

  10. 2021. október 13.

    „Az emelkedő energiaárak kezelése: a cselekvés és a támogatás eszköztára” című közlemény

Dokumentumok

 

2022. OKTÓBER 18.
Factsheet on EU’s response to the high energy prices and security of supply

 

2022. OKTÓBER 18.
Factsheet - Energy Emergency: preparing, purchasing and protecting the EU together

 

2022. SZEPTEMBER 14.
Emergency Intervention

 

2022. MÁJUS 18.
Factsheet on the International Energy Strategy

 

2022. MÁJUS 18.
Factsheet on Energy Savings

 

2022. MÁJUS 18.
Factsheet on Clean Energy

 

2021. OKTÓBER 13.
Tackling rising energy prices: A toolbox for action and support

 

2022. OKTÓBER 18.
EU Energy Market and Energy Prices