Prejsť na hlavný obsah

Správa o právnom štáte 2021

Správa o právnom štáte z roku 2021 monitoruje významné trendy týkajúce sa právneho štátu vo všetkých členských štátoch.

Zhrnutie a kapitoly o jednotlivých krajinách

Správa o právnom štáte 2021 vrátane jej 27 kapitol o jednotlivých krajinách predstavuje pozitívne aj negatívne stránky vývoja v jednotlivých členských štátoch v štyroch kľúčových oblastiach právneho štátu: justičný systém, protikorupčný rámec, pluralitu médií a iné systémy inštitucionálnych bŕzd a protiváh. V tohtoročnej správe sa konsoliduje proces, ktorý sa začal správou z roku 2020, čím sa spresňuje hodnotenie Komisie a ďalej sa skúmajú dôsledky a výzvy, ktoré prináša pandémia ochorenia COVID-19. V kapitolách o jednotlivých krajinách, ktoré sa opierajú o kvalitatívne posúdenie vykonané Komisiou, sa analyzuje nový vývoj od prvej správy a opatrenia nadväzujúce na výzvy a vývoj identifikované v správe z roku 2020.

Správa je súčasťou širšieho úsilia EÚ o podporu a obranu jej základných hodnôt. Táto činnosť zahŕňa aj akčný plán pre európsku demokraciu a obnovenú Stratégiu posilnenia uplatňovania Charty základných práv, ako aj cielené stratégie pokroku smerom k „Únii rovnosti“. Ďalším súvisiacim aspektom je monitorovanie uplatňovania práva EÚ a ochrana základných práv podľa charty, a to aj s využitím konania o nesplnení povinnosti.

2021 Rule of law report - Communication and country chapters

Metodika

Posúdenie uvedené v 27 kapitolách o jednotlivých krajinách bolo vypracované v súlade s metodikou prediskutovanou s členskými štátmi. Účelom kapitol o jednotlivých krajinách nie je poskytnúť vyčerpávajúci opis problémov právneho štátu v každom členskom štáte, ale skôr predstaviť významný vývoj. V posúdení sa odkazuje na požiadavky práva EÚ vrátane požiadaviek vyplývajúcich z judikatúry Súdneho dvora Európskej únie. Okrem toho užitočný referenčný rámec pre príslušné normy a najlepšie postupy poskytujú aj odporúčania a stanoviská Rady Európy.

Správa o právnom štáte je výsledkom úzkej spolupráce s členskými štátmi a opiera sa o celý rad zdrojov. Na tomto procese sa zúčastnili všetky členské štáty, pričom poskytli písomné príspevky a zapojili sa do návštev vykonaných v jednotlivých krajinách v marci a máji. Pokiaľ ide o tieto návštevy krajín, zorganizovala Komisia viac ako 400 virtuálnych stretnutí s vnútroštátnymi orgánmi, nezávislými subjektami a zainteresovanými stranami vrátane občianskej spoločnosti. Cielené konzultácie so zainteresovanými stranami takisto poskytli cenné horizontálne príspevky a príspevky špecifické pre jednotlivé krajiny. Takisto Rada Európy poskytla prehľad o svojich najnovších stanoviskách a správach, ktoré sa týkali členských štátov EÚ. Pred prijatím tejto správy dostali členské štáty príležitosť poskytnúť aktuálne informácie o kapitole týkajúcej sa ich krajiny.

Sieť vnútroštátnych kontaktných miest pre oblasť právneho štátu zriadená v roku 2020 s cieľom pomôcť vytvoriť príslušný mechanizmus naďalej fungovala ako stály komunikačný kanál s členskými štátmi na prípravu správy, ako aj na výmenu najlepších postupov.

2021 Rule of law report - methodology

Príspevky členských štátov

Všetky členské štáty boli vyzvané, aby poskytli informácie o významnom vývoji, najmä od prijatia prvej výročnej správy o právnom štáte. Informácie boli štruktúrované na základe štyroch pilierov, ktorými sa zaoberala správa – justičného systému, protikorupčného rámca, plurality médií a ďalších inštitucionálnych otázok týkajúcich sa systému bŕzd a protiváh, a boli poskytnuté podľa dohodnutej šablóny. Písomné príspevky členských štátov boli doplnené výmenami uskutočnenými počas návštev krajín a informáciami získanými od zainteresovaných strán.

2021 Rule of law report - input from member states

Cielená konzultácia so zainteresovanými stranami

V rámci prípravy správy o právnom štáte 2021 vyzvala Európska komisia zainteresované strany, aby poskytli písomné príspevky prostredníctvom cielenej konzultácie so zainteresovanými stranami, ktorá prebiehala od 1. februára do 8. marca 2021. Rôzne agentúry EÚ, európske siete, národné a európske organizácie občianskej spoločnosti a profesijné združenia a medzinárodní a európski aktéri v rámci konzultácie poskytli viac ako 200 horizontálnych príspevkov a príspevkov špecifických pre jednotlivé krajiny. Informácie získané z tejto konzultácie spolu s faktickými zisteniami o vývoji v členských štátoch prispeli k posúdeniu, ktoré vypracovala Komisia.

2021 Rule of law report - targeted stakeholder consultation

Documents

20. JÚLA 2021
2021 Rule of law report - methodology

20. JÚLA 2021
EU’s rule of law toolbox - factsheet

20. JÚLA 2021
The European rule of law mechanism – factsheet