
Komisia uverejnila svoju piatu výročnú správu o právnom štáte, v ktorej monitoruje významný vývoj a hodnotí situáciu v oblasti právneho štátu vo všetkých krajinách EÚ. Vyplýva z nej, že EÚ je oveľa lepšie pripravená odhaľovať vznikajúce výzvy, predchádzať im a riešiť ich ako pred piatimi rokmi. To znamená odolnejšie európske demokracie, vzájomnú dôveru v EÚ, dobré fungovanie jednotného trhu a podnikateľské prostredie, ktoré podporuje konkurencieschopnosť a udržateľný rast.
Správa každý rok obsahuje nové odporúčania pre krajiny EÚ. Pokiaľ ide o odporúčania vydané v roku 2023, v celom rozsahu alebo sčasti sa vyhovelo 68 % z nich, čo poukazuje na fakt, že správa sa stala skutočnou hnacou silou pozitívnych reforiem. V prípade niektorých krajín EÚ však pretrvávajú systémové obavy a situácia sa naďalej zhoršuje.
Tohtoročné vydanie obsahuje aj kapitoly venované Albánsku, Čiernej Hore, Severnému Macedónsku a Srbsku s cieľom podporiť ich reformné úsilie a zabezpečiť pokračovanie v práci na právnom štáte v záujme ďalšieho posunu smerom k členstvu v EÚ.
Hlavné zistenia a odporúčania správy z roku 2024:
- Reformy súdnictva: Začali sa dôležité reformy na posilnenie nezávislosti súdnictva. Pretrvávajú však systémové obavy, pokiaľ ide o nezávislosť súdnictva, a zistili sa konkrétne prípady zhoršenia situácie. Sú potrebné záruky pri postupoch vymenúvania sudcov, nezávislosť prokuratúry a primerané zdroje.
- Protikorupčné rámce: Hoci korupcia naďalej vzbudzuje vážne obavy, krajiny EÚ proti nej lepšie bojujú – navýšili zdroje na kapacity orgánov presadzovania práva, prokuratúry a súdnictva. Sú potrebné ďalšie opatrenia na posilnenie preventívnych rámcov a zabezpečenie účinného vyšetrovania a stíhania prípadov korupcie.
- Sloboda a pluralita médií: Podnikli sa konkrétne kroky na zlepšenie bezpečnosti novinárov a ich pracovného prostredia a rozšírili sa úlohy a právomoci viacerých vnútroštátnych regulačných orgánov v oblasti médií. Pretrvávajú obavy o nezávislosť riadenia alebo finančnú stabilitu verejnoprávnych médií, transparentnosť vlastníctva médií, právo na prístup k verejným dokumentom a transparentné a spravodlivé prideľovanie štátnej reklamy. Odporúčania sa zameriavajú na tieto oblasti s cieľom zabezpečiť slobodu a pluralitu mediálnej scény.
- Inštitucionálny systém bŕzd a protiváh: Zaznamenalo sa úsilie o zlepšenie legislatívnych postupov. Pretrvávajú však problémy vrátane nadmerného využívania skrátených konaní, problémov súvisiacich s kvalitou tvorby právnych predpisov a obmedzení, ktorým čelí občianska spoločnosť a obhajcovia ľudských práv. Cieľom odporúčaní je posilniť legislatívne postupy a podporiť fungovanie nezávislých orgánov.
Právny štát je neoddeliteľnou súčasťou samotnej identity EÚ a predpokladom rešpektovania ďalších hodnôt. Podľa najnovšieho osobitného prieskumu Eurobarometra viac ako sedem z desiatich občanov EÚ súhlasí s tým, že EÚ zohráva dôležitú úlohu pri podpore dodržiavania zásad právneho štátu v ich krajine. Takmer deväť z desiatich občanov EÚ považuje za dôležité, aby všetky krajiny EÚ rešpektovali základné hodnoty EÚ.
Ďalšie informácie
Správa o právnom štáte z roku 2024 – tlačová správa
Správa o právnom štáte z roku 2024
Správa o právnom štáte z roku 2024 – odporúčania
Správa o právnom štáte z roku 2024 – kapitoly o jednotlivých krajinách
Každoročný cyklus posudzovania právneho štátu – informačný prehľad
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 24. júla 2024
- Autor/autorka
- Generálne riaditeľstvo pre komunikáciu