Komise zveřejnila svou pátou výroční zprávu o právním státu, v níž sleduje vývoj důležitých událostí a hodnotí stav právního státu ve všech zemích EU. Ze zprávy vyplývá, že EU je nyní mnohem lépe připravena identifikovat nové výzvy, předcházet jim a řešit je než byla před pěti lety. To znamená posílení odolnosti evropské demokracie, vzájemné důvěry v EU, dobrého fungování jednotného trhu a podnikatelského prostředí, jež podporuje konkurenceschopnost a udržitelný růst.
Ve zprávě jsou pokaždé zahrnuta nová doporučení pro země EU. 68 % doporučení z roku 2023 bylo zcela nebo částečně zohledněno, což je důkazem, že se zpráva stala skutečnou hnací silou pozitivních reforem. V některých zemích EU však přetrvávají systematické problémy a situace se nadále zhoršuje.
Letošní zpráva rovněž poprvé obsahuje kapitoly o Albánii, Černé Hoře, Severní Makedonii a Srbsku. Záměrem je podpořit jejich reformní úsilí a zajistit, aby tyto země nadále zlepšovaly situaci v oblasti právního státu a dosáhly tak dalšího pokroku ve svém směřování k členství v EU.
Hlavní zjištění a doporučení zprávy z roku 2024:
- Reformy soudnictví: Byly zahájeny důležité reformy k posílení nezávislosti soudnictví. Nezávislost soudnictví však i nadále vyvolává systémové obavy, jelikož byly zaznamenány konkrétní případy jejího zhoršení. V postupech jmenování soudců, nezávislosti státních zastupitelstvích a zajištění potřebných zdrojů je třeba přijmout další záruky.
- Protikorupční rámec: I když korupce zůstává i nadále závažným problémem, země EU ji lépe potírají – navýšily zdroje na kapacitu donucovacích orgánů, orgánů činných v trestním řízení a soudnictví. Posílení preventivního rámce a zajištění účinného vyšetřování a stíhání případů korupce si vyžaduje přijetí dalších opatření.
- Svoboda a pluralita médií: Byly podniknuty konkrétní kroky ke zlepšení bezpečnosti a pracovního prostředí novinářů a byly rozšířeny úkoly a pravomoci mediálních regulačních orgánů několika států. Přetrvávají však obavy ohledně nezávislého řízení nebo finanční stability veřejnoprávních médií, transparentnosti vlastnictví médií, práva na přístup k veřejným dokumentům a transparentního a spravedlivého zadávání reklamy státem. Doporučení v této oblasti se zaměřují na zajištění svobodného a pluralitního mediálního prostředí.
- Systém institucionálních brzd a protivah: Bylo zaznamenáno úsilí o zlepšení legislativních procesů. Určité problémy však přetrvávají, např. v oblasti nadměrného využívání zrychlených řízení, kvality tvorby právních předpisů a omezení, jimž čelí občanská společnost a obránci lidských práv. Doporučení se týkají posílení legislativního procesu a podpory fungování nezávislých orgánů.
Právní stát je nedílnou součástí samotné identity EU a předpokladem pro dodržování ostatních hodnot. Podle nejnovějšího zvláštního průzkumu Eurobarometr více než 7 z 10 občanů EU souhlasí s tím, že EU hraje při podpoře dodržování zásad právního státu v jejich zemi významnou úlohu. Téměř 9 z 10 občanů EU považuje za důležité, aby všechny země EU respektovaly základní hodnoty EU.
Další informace
Zpráva o právním státu 2024 – tisková zpráva
Zpráva o právním státu 2024 – doporučení
Zpráva o právním státu 2024 – kapitoly o jednotlivých zemích
Každoroční cyklus na podporu právního státu – informativní přehled
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 24. července 2024
- Autor /Autorka
- Generální ředitelství pro komunikaci