Pāriet uz galveno saturu
  • Raksts par jaunumiem
  • 2024. gada 24. jūlijs
  • Komunikācijas ģenerāldirektorāts
  • Lasīšanas ilgums: 3 min

2024. gada ziņojums par tiesiskumu – ES labāk sagatavota izaicinājumiem tiesiskuma jomā

The statuette of Themis, goddess of divine justice

 

Komisija ir publicējusi piekto ikgadējo ziņojumu par tiesiskumu. Tajā tā analizē galvenās tendences un sniedz pārskatu par tiesiskuma situāciju visās ES valstīs. Ziņojums parāda, ka ES ir daudz labāk sagatavota jaunu izaicinājumu atklāšanai, novēršanai un pārvarēšanai nekā pirms pieciem gadiem. Tas ir iespējams, pateicoties noturīgākām Eiropas demokrātijām, savstarpējai uzticībai ES, labai vienotā tirgus darbībai un uzņēmējdarbības videi, kas stimulē konkurētspēju un ilgtspējīgu izaugsmi.

Katru gadu ziņojumā ir iekļauti jauni ieteikumi ES valstīm. 68 % no 2023. gadā sniegtajiem ieteikumiem ir pilnībā vai daļēji ir ņemti vērā. Tas nozīmē, ka ziņojums ir kļuvis par patiesu pozitīvu reformu virzītājspēku. Tomēr atsevišķu ES valstu sakarībā joprojām pastāv sistemātiskas problēmas, un situācija ir vēl vairāk pasliktinājusies. 

Šī gada izdevums satur arī sadaļas par Albāniju, Melnkalni, Ziemeļmaķedoniju un Serbiju ar mērķi atbalstīt to reformu centienus un nodrošināt pastāvīgu darbu tiesiskuma jomā turpmākai virzībai uz dalību ES. 

2024. gada ziņojuma galvenie konstatējumi un ieteikumi

  1. Tiesu sistēmas reformas: ir sāktas svarīgas reformas, kuru mērķis ir stiprināt tiesu iestāžu neatkarību. Tomēr saistībā ar tiesu iestāžu neatkarību joprojām pastāv sistēmiskas problēmas, un atsevišķos gadījumos situācija ir pasliktinājusies. Ir svarīgi gādāt par tiesnešu iecelšanas procedūru drošību, nodrošināt prokuratūras autonomiju un atbilstošus resursus.
  2. Noteikumi, kas regulē cīņu ar korupciju: korupcija joprojām rada nopietnas bažas, tomēr ES valstis panākušas zināmu progresu cīņā ar to — tās ir nostiprinājušas tiesībaizsardzības dienestu, prokuratūras iestāžu un tiesu iestāžu rīcībspēju. Ir vajadzīgi papildu pasākumi, lai nostiprinātu preventīvās sistēmas un nodrošinātu efektīvu izmeklēšanu un kriminālvajāšanu korupcijas lietās.
  3. Mediju brīvība un plurālisms: konkrēti pasākumi ir veikti, lai uzlabotu žurnālistu darba drošību un vidi, un vairāku nacionālo mediju regulatoru uzdevumi un kompetences ir paplašinātas. Tomēr problēmas joprojām pastāv attiecībā uz sabiedrisko mediju neatkarīgu pārvaldību vai finanšu stabilitāti, mediju īpašumtiesību caurskatāmību, tiesībām piekļūt publiskiem dokumentiem un caurskatāmu un godīgu valsts reklāmas sadali. Ieteikumi šīs jomas akcentē, lai nodrošinātu brīvu un plurālistisku mediju vidi.
  4. Institucionālās varas sadale: ir pieliktas pūles, lai uzlabotu likumdošanas procesus. Tomēr joprojām pastāv izaicinājumi, ieskaitot pārmērīgu paātrināto procedūru izmantojumu, likumdošanas kvalitāti un ierobežojumus, ar ko saskaras pilsoniskā sabiedrība un cilvēktiesību aizstāvji. Ieteikumu mērķis ir stiprināt likumdošanas procesus un atbalstīt neatkarīgu iestāžu darbību.

Tiesiskums ir neatņemama ES identitātes sastāvdaļa un citu vērtību ievērošanas priekšnoteikums. Saskaņā ar jaunāko Eirobarometra īpašo aptauju vairāk nekā 70 % iedzīvotāju ES iedzīvotāju uzskata, ka ES ir svarīga loma tiesiskuma ievērošanā viņu valstī. Gandrīz 90 % iedzīvotāju uzskata, ka ir svarīgi, lai visas ES valstis ievērotu ES pamatvērtības.

Uzzināt vairāk

2024. gada ziņojums par tiesiskumu — Paziņojums presei

2024. gada ziņojums par tiesiskumu

2024. gada ziņojums par tiesiskumu — Ieteikumi

2024. gada ziņojums par tiesiskumu – Valstu sadaļas

Tiesiskums

Ikgadējais tiesiskuma cikls – Faktu lapa

Eirobarometra speciālaptauja par tiesiskumu

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2024. gada 24. jūlijs
Autors
Komunikācijas ģenerāldirektorāts