Glavni sadržaj
  • Novinski članak
  • 24. srpnja 2024.
  • Glavna uprava za komunikacije
  • Predviđeno vrijeme čitanja: 2 min

Izvješće o vladavini prava za 2024.: EU bolje pripremljen za rješavanje pitanja u području vladavine prava

The statuette of Themis, goddess of divine justice

 

Komisija je objavila peto godišnje izvješće o vladavini prava, sastavljeno na temelju praćenja bitnih trendova i utvrđivanja stanja u području vladavine prava u svim zemljama EU-a. Izvješće pokazuje da je EU mnogo bolje pripremljen za otkrivanje, sprečavanje i rješavanje novih problema nego prije pet godina. To znači da su europske demokracije otpornije, da unutar EU-a postoji uzajamno povjerenje, da jedinstveno tržište dobro funkcionira i da poslovno okruženje potiče konkurentnost i održivi rast.

Dio svakog godišnjeg izvješća čine nove preporuke za države članice. Od preporuka za 2023. dvije trećine ih je primijenjeno djelomično ili potpuno, što pokazuje da izvješće ima bitnu ulogu u poticanju pozitivnih reformi. Međutim, u nekim državama članicama i dalje postoje sistemski problemi te se stanje dodatno pogoršalo. 

U ovogodišnjem izvješću prvi se put pojavljuju poglavlja za Albaniju, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju i Srbiju. Cilj je tog proširenja izvješća podržati njihov rad na vladavini prava, a time i na reformama potrebnima za članstvo u EU-u. 

U nastavku su navedeni ključni nalazi i preporuke iz izvješća za 2024.

  1. Reforme pravosuđa. Pokrenute su važne reforme za poboljšavanje neovisnosti pravosuđa. Nažalost, ta neovisnost i dalje pati od sustavnih problema, a u nekim državama članicama stanje se čak pogoršalo. Potrebno je uvesti zaštitne mjere za procedure imenovanja sudaca, autonomiju državnog odvjetništva i osiguravanje primjerenih resursa.
  2. Okviri za borbu protiv korupcije. Korupcija je i dalje ozbiljan problem. Međutim, zemlje EU-a bolje se bore protiv nje: tijelima kaznenog progona, tužilaštva i sudstva dodijelile su više resursa za tu borbu. Potrebne su dodatne mjere za poboljšavanje prevencije i garantiranje efikasnih istraga i djelotvornog kaznenog progona u predmetima korupcije.
  3. Sloboda i pluralizam medija. Poduzeti su konkretni koraci za poboljšanje sigurnosti i radnog okruženja novinara te je nekoliko država članica proširilo zadaće i nadležnosti nacionalnih regulatornih tijela za medije. U području neovisnog upravljanja ili financijske stabilnosti javnih medija, transparentnosti vlasništva medija, prava na pristup javnim dokumentima i transparentne i pravedne dodjele državnog oglašavanja još uvijek su prisutni problemi. Kako bi se podržalo slobodno i pluralističko medijsko okruženje, ta su područja u fokusu preporuka.
  4. Institucionalni sustavi provjere i ravnoteže. Vidljivo je da se zakonodavne procese nastoji poboljšati, ali još ima problema koje treba riješiti. Među njima su prevelik udio ubrzanih postupaka, kvaliteta sastavljanja zakona i prepreke na koje nailaze civilno društvo i branitelji ljudskih prava. Cilj preporuka je poboljšati postupke donošenja zakonodavstva i podržati rad neovisnih tijela.

Vladavina prava je integralan, temeljni dio identiteta EU-a i preduvjet za poštovanje ostalih vrijednosti. Prema rezultatima najnovijeg posebnog Eurobarometra preko 7 od 10 građana EU-a slaže se da je EU važan za zaštitu vladavine prava u njihovoj zemlji. Preko 9 od 10 građana EU-a smatra da je važno da sve zemlje EU-a poštuju njegove temeljne vrijednosti.

Saznajte više

Izvješće o vladavini prava za 2024. (priopćenje za medije)

Izvješće o vladavini prava za 2024.

Izvješće o vladavini prava za 2024. (preporuke)

Izvješće o vladavini prava za 2024. (poglavlja po zemljama)

Vladavina prava

Godišnji ciklus izvješća o vladavini prava (informativni članak)

Posebno istraživanje Eurobarometra o vladavini prava

Pojedinosti

Datum objave
24. srpnja 2024.
Autor
Glavna uprava za komunikacije