Комисията публикува петия си годишен доклад относно върховенството на закона, в който се наблюдават значимите тенденции и се прави преглед на положението в областта на върховенството на закона във всички държави от ЕС. В него се отчита, че ЕС е много по-добре подготвен да открива, предотвратява и преодолява нововъзникващите предизвикателства, отколкото преди 5 години. Това означава по-издръжливи европейски демокрации, взаимно доверие в ЕС, добро функциониране на единния пазар и бизнес среда, която насърчава конкурентоспособността и устойчивия растеж.
Всяка година докладът включва нови препоръки за държавите от ЕС. 68 % от препоръките от 2023 г. са изцяло или частично изпълнени, което показва, че докладът се е превърнал в истински двигател на положителни реформи. В някои държави от ЕС обаче продължават да съществуват системни опасения и положението се е влошило още повече.
В тазгодишното издание се въвеждат и глави относно Албания, Черна гора, Северна Македония и Сърбия, за да се подкрепят усилията им за реформи и да се осигури непрекъсната работа в областта на върховенството на закона за по-нататъшен напредък към членство в ЕС.
Основни констатации и препоръки от доклада за 2024 г.:
- Реформи в областта на правосъдието: започнати бяха важни реформи за укрепване на независимостта на съдебната власт. Продължават да съществуват обаче системни опасения по отношение на независимостта на съдебната власт и се наблюдават конкретни случаи на влошаване. Необходими са гаранции в процедурите за назначаванията в съдебната система, автономност на прокуратурата и подходящи ресурси.
- Уредба за борба с корупцията: корупцията продължава да буди сериозно безпокойство, но държавите от ЕС се борят по-добре с нея, като увеличиха ресурсите за капацитета на правоприлагащите служби, органите на прокуратурата и съдебната власт. Необходими са допълнителни действия за укрепване на превантивните уредби и за гарантиране на ефективното разследване и наказателно преследване на случаите на корупция.
- Свобода и плурализъм на медиите: предприети бяха конкретни стъпки за подобряване на безопасността и работната среда на журналистите, а задачите и правомощията на няколко национални медийни регулатора бяха разширени. Продължават да съществуват опасения относно независимото управление или финансовата стабилност на обществените медии, прозрачността на собствеността върху медиите, правото на достъп до публични документи и прозрачното и справедливо разпределение на държавната реклама. Препоръките са насочени към тези области, за да се гарантира свободна и плуралистична медийна среда.
- Взаимозависимост и взаимоограничаване на институциите: отбелязани са усилия за подобряване на законодателните процеси. Продължават обаче да съществуват предизвикателства, включително прекомерното използване на ускорени процедури, качеството на законотворчеството и ограниченията, с които се сблъскват гражданското общество и защитниците на правата на човека. Препоръките имат за цел да се укрепят законодателните процеси и да се подпомогне функционирането на независимите органи.
Върховенството на закона е неразделна част от самата идентичност на ЕС и предпоставка за зачитането на други ценности. Според последното специално проучване „Евробарометър“ над 70 % от гражданите на ЕС са съгласни, че ЕС играе важна роля за утвърждаването на върховенството на закона в тяхната страна. Близо 90 % от гражданите на ЕС смятат, че е важно всички държави от ЕС, да зачитат основните ценности на ЕС.
Научете повече
Доклад относно върховенството на закона за 2024 г. — съобщение за медиите
Доклад относно върховенството на закона за 2024 г.
Доклад относно върховенството на закона за 2024 г. — препоръки
Доклад относно върховенството на закона за 2024 г. — глави по държави
Годишен цикъл относно върховенството на закона — информационен документ
Специално проучване „Евробарометър“ относно върховенството на закона
Данни
- Дата на публикуване
- 24 Юли 2024 г.
- Автор
- Генерална дирекция „Комуникации“