Glavni sadržaj

Mehanizam kontrole poštovanja načela supsidijarnosti

Supsidijarnost je načelo prema kojemu se na razini EU-a djeluje samo kad je to učinkovitije od samostalnog djelovanja država članica na nacionalnoj, regionalnoj ili lokalnoj razini. Ako nacionalni parlamenti smatraju da predloženi zakon nije u skladu s tim načelom, mogu iznijeti mišljenje u okviru mehanizma kontrole poštovanja načela supsidijarnosti. 

Kako funkcionira?

Mehanizam kontrole poštovanja načela supsidijarnosti primjenjuje se u područjima u kojima EU dijeli nadležnost s državama članicama.

U slučajevima kad nacionalni parlamenti smatraju da nacrti zakonodavnih akata nisu u skladu s načelom supsidijarnosti, u roku od osam dana Komisiji mogu poslati obrazloženo mišljenje.

Komisija mora uzeti u obzir obrazložena mišljenja koja primi.

Mišljenja nacionalnih parlamenata i odgovori Komisije

Učinci na zakonodavni postupak

Učinak obrazloženih mišljenja na zakonodavni postupak ovisi o tome koliko nacionalnih parlamenata reagira i koliko glasova predstavljaju. Svaki od 28 nacionalnih parlamenata ima dva glasa. Ako parlament ima dva doma, svaki dom ima po jedan glas.  

Ako obrazložena mišljenja predstavljaju najmanje trećinu svih glasova koji su dodijeljeni nacionalnim parlamentima, Komisija mora preispitati svoj prijedlog. Taj je prag niži za nacrte zakonodavnih akata iz područja pravosuđa, slobode i sigurnosti – dovoljna je četvrtina. U oba slučaja Komisija može odlučiti hoće li svoj prijedlog zadržati, izmijeniti ili povući, ali mora obrazložiti svoju odluku. To je poznato kao postupak „žutog kartona”.

Kad obrazložena mišljenja predstavljaju većinu glasova, a nacrt akta podliježe redovnom zakonodavnom postupku, Komisija mora preispitati svoj prijedlog i odlučiti hoće li ga zadržati, izmijeniti ili povući. Odluči li zadržati prijedlog, svoju odluku mora opravdati Europskom parlamentu i Vijeću te obrazložiti zašto je on u skladu s načelom supsidijarnosti. To je poznato kao postupak „narančastog kartona”.

Ako natpolovična većina članova Europskog parlamenta ili 55 % članova Vijeća smatra da se prijedlogom krši načelo supsidijarnosti, prijedlog se više ne razmatra.

Dosad pokrenuti postupci

Postupak „žutog kartona” dosad je pokrenut triput, a postupak „narančastog kartona” još nijednom.

2012.

Prag od najmanje trećine glasova dodijeljenih nacionalnim parlamentima dosegnut je prvi put u pogledu prijedloga uredbe o provođenju prava za poduzimanje kolektivnih mjera. Komisija je preispitala svoj prijedlog, ali nije smatrala da njome krši načelo supsidijarnosti.

No, sagledavši izražena mišljenja i rasprave suzakonodavaca, Europskog parlamenta i Vijeća, uvidjela je da njezin prijedlog vjerojatno neće dobiti političku podršku potrebnu za njegovo donošenje. Stoga je odlučila povući prijedlog.

2013.

Drugi postupak „žutog kartona” pokrenut je 2013. u pogledu Komisijina prijedloga uredbe o osnivanju Ureda europskog javnog tužitelja. Nakon pažljivog razmatranja obrazloženih mišljenja, Komisija je zaključila da je prijedlog u skladu s načelom supsidijarnosti te je odlučila zadržati prijedlog. Razloge za svoju odluku navela je u Komunikaciji COM(2013) 851.

2016.

Postupak je treći put pokrenut u svibnju 2016. nakon što je 14 domova parlamenta iz 11 zemalja prigovorilo na prijedlog Komisije da se preispita direktiva o upućivanju radnika. Nakon pažljive analize obrazloženih mišljenja Komisija je zaključila da je prijedlog u skladu s načelom supsidijarnosti i odlučila ga je zadržati. Komisija je svoju odluku obrazložila u Komunikaciji COM(2016) 505.

Godišnja izvješća

Komisija svake godine podnosi izvješće o primjeni načela supsidijarnosti i proporcionalnosti.

Godišnja izvješća o supsidijarnosti i proporcionalnosti

Documents

7. LIPNJA 2016.
Protocol no. 2 on the application of the principles of subsidiarity and proportionality
English
(1.74 MB - HTML)
Preuzimanje

7. LIPNJA 2016.
Letter from President Barroso and Vice-President Wallström to the Presidents of the national Parliaments on practical arrangements for applying the subsidiarity control mechanism - 1 December 2009
English
(36.22 KB - PDF)
Preuzimanje