Kas ir Eiropas pusgada pavasara pakete?
Eiropas pusgada pavasara pakete, ko maijā publicē Eiropas Komisija, iezīmē “valsts pusgada” posma sākumu ikgadējā Eiropas pusgada ciklā. Tajā katrai dalībvalstij sniegti konkrēti padomi par valsts ekonomikas politiku un reformām, balstoties uz iepriekš rudens paketē izklāstītajām plašākām prioritātēm. Komisijas ieteikumu pamatā ir dalībvalstu aprīlī iesniegto valsts politikas plānu novērtējums un to attiecīgā sociālekonomiskā konteksta analīze.
Turklāt pavasara paketē tiek publicēti padziļināti pārskati, kuros novērtēta tāda iespējamā makroekonomikas nelīdzsvarotība ES valstīs, kurai ir būtiska nozīme Eiropas ekonomikas stabilitātes nodrošināšanā.
Ko ietver Eiropas pusgada pavasara pakete?
Pavasara paketē ir šādi dokumenti:
- paziņojums par pavasara paketi,
- konkrētām valstīm adresēto ieteikumu projekts,
- ziņojumi par valstīm,
- saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 126. panta 3. punktu sagatavotais ziņojums,
- nodarbinātības pamatnostādņu priekšlikums.
Pavasara paketē var iekļaut arī citus dokumentus, kas saistīti ar Eiropas pusgada procesu.
Paziņojums par pavasara paketi
Paziņojumā sniegts pārskats par galvenajiem elementiem, kas iekļauti Eiropas pusgada pavasara paketē.
Šis dokuments ir “paziņojums”, proti, tāds dokuments, kurā kāda ES iestāde izklāsta savu nostāju konkrētā jautājumā un nosūta to citām Eiropas iestādēm.
Konkrētām valstīm adresēti ieteikumi
Konkrētām valstīm adresētajos ieteikumos (KVAI) ir sniegti katrai dalībvalstij pielāgoti norādījumi un ierosinātas sociālekonomiskās un fiskālās politikas darbības, kas jāveic nākamajā gadā. Ieteikumi ir vērsti uz politikas jomām, kurās vērojamas pastāvīgas problēmas vai kuras valstu politikas plānos tiek risinātas tikai daļēji. KVAI var aptvert plašu tematu klāstu, tai skaitā publiskās finanses, pensiju sistēmas reformas, izglītību, inovācijas problēmas, darbvietu radīšanu vai bezdarba problēmu risināšanu.
Komisija KVAI izstrādā, pamatojoties uz valstu ziņojumiem un pārskatu par valsts reformu, stabilitātes un konverģences programmām, ko dalībvalstis iesniedz aprīlī. Šie ieteikumi kopumā atspoguļo vispārējās prioritātes, kas izklāstītas gada ilgtspējīgas izaugsmes pētījumā un Padomes ieteikumā par eirozonas ekonomikas politiku, kuri ir daļa no rudens paketes.
Ziņojumi par valstīm
Ziņojumos par valstīm ir detalizēti analizētas katras dalībvalsts ekonomiskās un sociālās norises un izaicinājumi, kā arī novērtēts, kādā mērā tie tiek risināti valsts politikas ietvaros. Papildus tam ziņojumos tiek vērtēts, vai ir īstenoti iepriekšējos pusgada ciklos konkrētām valstīm adresētie ieteikumi.
Saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību 126. panta 3. punktu sagatavotais ziņojums
Saskaņā ar Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 126. panta 3. punktu sagatavotajā ziņojumā ir novērtēta ES dalībvalstu atbilstība deficīta un parāda kritērijiem. Šai novērtējumā analizē, vai ievērotas Stabilitātes un izaugsmes pakta prasības, proti, noteikumi, ar kuriem tiek nodrošināts, ka ES valstis saglabā stabilas publiskās finanses. Konkrētāk, dalībvalstīm ir jāievēro šādi kritēriji:
- deficīta kritērijs — valsts gada budžeta deficīts nedrīkst pārsniegt 3 % no IKP;
- parāda kritērijs — valdības parāds nedrīkst pārsniegt 60 % no IKP.
No dalībvalstīm, kuras neatbilst noteiktajiem kritērijiem, tiek sagaidīts, ka tās veiks korektīvus pasākumus. Ja dalībvalsts neizpilda deficīta un/vai parāda kritēriju, Komisija var ierosināt Padomei pieņemt ieteikumu sākt pārmērīga budžeta deficīta novēršanas procedūru. Pēc tam uz valsti attiecas Stabilitātes un izaugsmes pakta korektīvā daļa.
Nodarbinātības pamatnostādnes
Nodarbinātības pamatnostādņu priekšlikumā ir noteiktas kopīgas prioritātes valstu nodarbinātības un sociālajai politikai ar mērķi padarīt to taisnīgāku un iekļaujošāku.
Turpmākie pasākumi
Pēc pavasara paketes publicēšanas Komisija nosūta dokumentus pārējām ES iestādēm un dalībvalstīm tālākai izskatīšanai.
- Jūnijā Padome apspriež konkrētām valstīm adresēto ieteikumu projektu un vienojas par galīgo redakciju, attiecīgā gadījumā pirms tam veicot grozījumus. Pēc tam KVAI iesniedz Eiropadomei, kura tos apstiprina.
- Jūlijā Padome pieņem galīgos KVAI. Dalībvalstis tiek aicinātas tos īstenot.