Glavni sadržaj

Proljetni paket europskog semestra

Komisija predstavlja proljetni paket sredinom svibnja, a njime se državama članicama EU-a pružaju prilagođene preporuke za svladavanje socioekonomskih izazova i utvrđenih makroekonomskih neravnoteža.

Što se nalazi u proljetnom paketu?

Proljetni paket, koji Europska komisija („Komisija”) objavljuje u svibnju, označava početak nacionalne komponente godišnjeg ciklusa europskog semestra. U njemu su ciljani savjeti o gospodarskim politikama i reformama svake države članice, a nadovezuje se na šire prioritete navedene u prethodnom jesenskom paketu. Preporuke Komisije temelje se na evaluaciji nacionalnih planova politike koje države članice dostavljaju u travnju, zajedno s analizom njihova socioekonomskog konteksta.

Osim toga, u proljetnom paketu objavljuju se detaljna preispitivanja u kojima se procjenjuju moguće makroekonomske neravnoteže u državama članicama EU-a, koja imaju ključnu ulogu u zaštiti europske gospodarske stabilnosti.

Sadržaj paketa

Proljetni paket uključuje sljedeće dokumente:

Osim toga, proljetni paket može sadržavati i druge relevantne dokumente povezane s postupkom europskog semestra.

Komunikacija o proljetnom paketu

U Komunikaciji se daje pregled glavnih elemenata proljetnog paketa europskog semestra.

Dokument je „komunikacija”, tj. vrsta akta u kojem institucija EU-a iznosi svoje stajalište o određenom pitanju i upućuje ga drugim europskim institucijama.

Preporuke za pojedine zemlje

Preporuke za pojedine zemlje pružaju prilagođene smjernice za svaku državu članicu u kojima se predlažu mjere socioekonomske i fiskalne politike koje treba poduzeti u sljedećoj godini. Preporuke su usmjerene na područja politike s kontinuiranim poteškoćama i na područja koja su samo djelomično obuhvaćena nacionalnim planovima politike. Preporuke za pojedine zemlje mogu obuhvaćati širok raspon tema, uključujući javne financije, reforme mirovinskog sustava, obrazovanje, izazove u području inovacija, otvaranje radnih mjesta ili rješavanje problema nezaposlenosti.

Komisija izrađuje preporuke za pojedine zemlje na temelju izvješća za pojedine zemlje i preispitivanja nacionalnih programa reformi i programa stabilnosti i konvergencije koje države članice dostavljaju u travnju. Te preporuke uglavnom odražavaju opće prioritete navedene u godišnjem pregledu održivog rasta i preporuci Vijeća o ekonomskoj politici europodručja, koji su dio jesenskog paketa.

Izvješća za pojedine zemlje

Izvješća za pojedine zemlje sadržavaju detaljnu analizu gospodarskih i socijalnih kretanja i izazova u svakoj državi članici i u njima se procjenjuje u kojoj se mjeri tim kretanjima i izazovima pristupa u okviru nacionalnih politika. Osim toga, u izvješćima se preispituje provedba preporuka za pojedine zemlje iz prethodnih ciklusa europskog semestra.

Izvješće pripremljeno u skladu s člankom 126. stavkom 3. Ugovora o funkcioniranju Europske unije

U izvješću u skladu s člankom 126. stavkom 3. Ugovora o funkcioniranju EU-a (UFEU) ocjenjuje se ispunjavaju li države članice EU-a kriterije deficita i duga. Ta je ocjena u skladu sa zahtjevima Pakta o stabilnosti i rastu, skupa pravila kojima se osigurava da države članice EU-a održavaju stabilne javne financije. Konkretno, države članice moraju poštovati sljedeće gornje granice:

  • kriterij deficita: godišnji državni deficit ne bi trebao premašivati 3 % BDP-a
  • kriterij duga: državni dug ne bi trebao premašivati 60 % BDP-a.

Od država članica koje premaše te razine očekuje se da poduzmu korektivne mjere. Ako država članica ne ispuni kriterij deficita i/ili duga, Komisija može predložiti Vijeću preporuku za pokretanje postupka u slučaju prekomjernog deficita. Na tu se državu članicu zatim primjenjuje korektivni dio Pakta o stabilnosti i rastu.

Smjernice za zapošljavanje

U prijedlogu smjernica za zapošljavanje utvrđuju se zajednički prioriteti za nacionalne politike zapošljavanja i socijalne politike kako bi bile pravednije i uključivije.

Sljedeći koraci

Nakon objave proljetnog paketa Komisija dokumente prosljeđuje drugim institucijama EU-a i državama članicama na daljnje razmatranje:

  • Vijeće u lipnju raspravlja o nacrtima preporuka za pojedine zemlje, i postiže dogovor o konačnoj verziji uz eventualne izmjene. Preporuke za pojedine zemlje zatim se podnose Europskom vijeću koje ih odobrava.
  • Vijeće zatim u srpnju donosi konačne preporuke za pojedine zemlje. Države članice pozivaju se da ih provedu.

Preporuke za pojedine zemlje

Dokumenti