Přejít na hlavní obsah

Jarní balíček evropského semestru

Komise předkládá jarní balíček přibližně v květnu a poskytuje tak členským státům EU individuálně uzpůsobená doporučení, která jim mají pomoci řešit socioekonomické problémy a zjištěné makroekonomické nerovnováhy.

Co je jarní balíček?

Jarním balíčkem, který Evropská komise vydává v květnu, začíná vnitrostátní fáze ročního cyklu evropského semestru. Každý členský stát získává v rámci jarního balíčku cílené poradenství ohledně hospodářských politik a případných reforem. Balíček vychází z širších priorit nastíněných v předchozím podzimním balíčku. Doporučení Komise jsou založena na hodnocení vnitrostátních plánů politiky, které členské státy předložily v dubnu, spolu s analýzou jejich příslušných sociálně-ekonomických souvislostí.

Jarní balíček navíc obsahuje hloubkové přezkumy posuzující možnou makroekonomickou nerovnováhu v zemích EU, což hraje klíčovou úlohu při zajišťování evropské hospodářské stability.

Co balíček obsahuje

Jarní balíček tvoří tyto dokumenty:

Jarní balíček může navíc zahrnovat další relevantní dokumenty související s procesem evropského semestru.

Sdělení Jarní balíček evropského semestru

Toto sdělení obsahuje přehled hlavních prvků jarního balíčku evropského semestru.

Sdělení je typ dokumentu, v němž orgán EU vyjadřuje svůj postoj ke konkrétní záležitosti a adresuje jej ostatním evropským orgánům.

Doporučení pro jednotlivé země

Doporučení pro jednotlivé země obsahují individuální pokyny určené dané členské zemi, spolu s návrhy opatření v oblasti sociálně-ekonomické a fiskální politiky, která mají být přijata v příštím roce. Zaměřují se na oblasti politiky, kde se daná země potýká s přetrvávajícími problémy nebo kde je na základě vnitrostátních plánů politiky řeší pouze částečně. Pokyny se mohou týkat široké škály témat, včetně veřejných financí, reformy důchodového systému, vzdělávání, výzev v oblasti inovací, vytváření pracovních míst nebo řešení nezaměstnanosti.

Komise doporučení vypracovává na základě zpráv o jednotlivých zemích a svého přezkumu národních programů reforem, programů stability a konvergenčních programů, které mají členské státy povinnost předložit v dubnu. Tato doporučení do značné míry odrážejí obecné priority uvedené v roční analýze udržitelného růstu a v doporučení Rady týkajícím se hospodářské politiky pro eurozónu – oba tyto dokumenty jsou součástí podzimního balíčku.

Zprávy o jednotlivých zemích

Zprávy o jednotlivých zemích obsahují podrobnou analýzu hospodářského a sociálního vývoje a výzev každého členského státu a posuzují, do jaké míry se tyto problémy daří řešit vnitrostátními politikami. Kromě toho hodnotí, jak jednotlivé země provádějí individualizovaná doporučení z předchozích cyklů evropského semestru.

Zpráva vypracovaná v souladu s čl. 126 odst. 3 Smlouvy o fungování Evropské unie

Ve zprávě podle čl. 126 odst. 3 Smlouvy o fungování EU (SFEU) se hodnotí, jak členské státy EU plní kritéria schodku a zadlužení. Vychází se při tom z požadavků Paktu o stabilitě a růstu, což je soubor pravidel zajišťujících, aby země EU udržovaly zdravé veřejné finance. Členské státy musí konkrétně dodržovat tyto mezní hodnoty:

  • Kritérium schodku: roční schodek veřejných financí by neměl překročit 3 % HDP
  • Kritérium veřejného dluhu: veřejné zadlužení by nemělo překročit 60 % HDP

Členské státy, které tyto úrovně překročí, musí přijmout nápravná opatření. Pokud členský stát kritérium schodku nebo dluhu nesplní, může Komise Radě navrhnout, aby zahájila postup při nadměrném schodku. Na tuto zemi se pak vztahuje nápravná složka Paktu o stabilitě a růstu.

Hlavní směry politik zaměstnanosti

V návrhu hlavních směrů politik zaměstnanosti se stanoví společné priority pro vnitrostátní politiky zaměstnanosti a sociální politiky s cílem zajistit jejich větší spravedlnost a inkluzivnost.

Další kroky

Po vydání jarního balíčku předkládá Komise dané dokumenty ostatním orgánům EU a členským státům k dalšímu zvážení:

  • V červnu Rada návrhy doporučení pro jednotlivé země projednává, zvažuje jejich úpravy a následně dosahuje konsensu ohledně konečné verze. Doporučení pro jednotlivé země se pak předkládají Evropské radě, která je schválí.
  • V červenci Rada oficiálně přijímá konečná doporučení pro jednotlivé země. Členské státy jsou pak vyzvány k jejich uvedení do praxe.

Doporučení pro jednotlivé země

Dokumenty