Pāriet uz galveno saturu

Krīze Tuvajos Austrumos

“Hamās” teroristu uzbrukumi Izraēlai

ES nepārprotami un visstingrākajā veidā nosoda vardarbīgos un plašos teroristu uzbrukumus, ko 2023. gada 7. oktobrī visā Izraēlā veica “Hamās”. Tā pauž solidaritāti ar Izraēlu un uzsver tās tiesības aizstāvēties saskaņā ar humanitārajām un starptautiskajām tiesībām.

Tā arī atkārtoti uzsver, ka saskaņā ar starptautiskajām humanitārajām tiesībām ir svarīgi vienmēr nodrošināt visu civiliedzīvotāju aizsardzību.

Pēc šiem uzbrukumiem ir steidzami jāsniedz humānā palīdzība Gazas civiliedzīvotājiem, kuri arī ir “Hamās” darbību upuri.

Portrait of Ursula von der Leyen, President of the European Commission

Nav attaisnojuma šausmīgajai vardarbībai, ko “Hamās” 7. oktobrī vērsa pret nevainīgiem vīriešiem, sievietēm, bērniem un zīdaiņiem. Pēc smagākajām ebreju masveida slepkavībām kopš holokausta mūsu morālais pienākums ir izrādīt pilnīgu solidaritāti ar Izraēlas tautu. Saskaņā ar starptautiskajām tiesībām un starptautiskajām humanitārajām tiesībām Izraēlai ir tiesības aizstāvēties. Tas ir galvenais sākumpunkts. Tas mums sniedz leģitimitāti, kas vajadzīga, apspriežot Izraēlas reakciju uz “Hamās” teroru. Varam arī nākt klajā ar idejām par tik ļoti nepieciešamo politisko risinājumu, pamatojoties uz mūsu ilgstošo nostāju kā divu valstu risinājuma aizstāvjiem. Ir svarīgi atbalstīt Izraēlu. Svarīgi ir sniegt palīdzību arī civiliedzīvotājiem Gazā. Humanitārā situācija ir smaga.

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena, 2023. gada 6. novembris

Tuvplānā

Diplomātiskie centieni konfliktu risināšanā

Eiropas Savienība joprojām ir apņēmības pilna ar pastiprinātiem centieniem Tuvo Austrumu miera procesā panākt noturīgu un ilgtspējīgu mieru, kura pamatā ir risinājums divu valstu starpā.

ES turpina sazināties ar reģionālajiem līderiem un īstenot diplomātiskos centienus, tai skaitā:

  • aicina saskaņā ar starptautiskajām humanitārajām tiesībām aizsargāt civiliedzīvotājus;
  • pastiprina humāno palīdzību reģionā;
  • aicina veidot dialogu starp Izraēlu un tās kaimiņvalstīm, lai reģionā saglabātu stabilitāti un mieru;
  • meklē ilgtermiņa risinājumu, kas ikvienam nodrošinātu mieru un drošību.

Humānā palīdzība un attīstības atbalsts palestīniešiem vairāk nekā 20 gadu garumā

ES vienmēr ir bijusi lielākā starptautiskā atbalsta sniedzēja palestīniešiem. ES jau kopš 2000. gada sniedz humāno palīdzību palestīniešiem, kuriem tā ir vajadzīga.

Jau vairāk nekā 20 gadus ES sniedz humāno palīdzību un attīstības atbalstu palestīniešiem

ES sadarbojas ar Izraēlu, Ēģipti un Apvienoto Nāciju Organizāciju, lai Gazu sasniegtu vairāk palīdzības konvoju, izmantojot humanitāros koridorus un pauzes humanitārām vajadzībām. Mūsu prioritāte ir sadarboties ar partneriem, lai stiprinātu Rafas loģistikas spējas. Tajā pašā laikā mēs strādājam pie papildu maršrutiem, kas garantētu ilgstošu, regulētu un stabilu palīdzības plūsmu.

Eiropas Komisija, Apvienotie Arābu Emirāti, Apvienotā Karaliste, Amerikas Savienotās Valstis, Grieķija, Itālija, Kipras Republika, Nīderlande un Vācija 8. martā paziņoja par nodomu atvērt jūras koridoru, lai pa jūru piegādātu tik ļoti nepieciešamo papildu humāno palīdzību.

ES turpinās centienus palīdzēt evakuēt ES pilsoņus un ievainotos palestīniešus, un tā ir aicinājusi visas puses nodrošināt drošu pārvietošanos tiem, kuri vēlas pamest Gazu un atgriezties savās izcelsmes valstīs.

Humānā palīdzība

Gandrīz 1,1 miljards eiro
piešķirts humānajai palīdzībai, lai palīdzētu apmierināt palestīniešu pamatvajadzības kopš 2000. gada
kopš 2000. gada
Vairāk nekā 103 miljoni eiro
atvēlēti humānās palīdzības finansējuma nodrošināšanai grūtībās nonākušajiem palestīniešiem, reaģējot uz krasu vajadzību pieaugumu 2023. gadā
2023. gadā

Humānā palīdzība

125 miljoni eiro
novirzīti humānās palīdzības organizāciju atbalstam Gazā un Rietumkrastā 2024. gadā
275 miljonus eiro
paredzēts piešķirt kā palīdzību palestīniešiem 2024. gadā
2024. GADA 9. APRĪLIS
More about the EU support to Palestinians - Factsheet

Vēršanās pret teroristiska, nelikumīga un kaitīga satura izplatīšanu sociālajos medijos

Pēc “Hamās” teroristu uzbrukumiem Izraēlai un ņemot vērā to, ka sociālajos medijos tiek izplatīts nelegāls un kaitīgs saturs, Komisija sazinās ar lielākajām platformām, lai nodrošinātu, ka tās pilda savus pienākumus.

  • Digitālo pakalpojumu akts pieprasa lielām tiešsaistes platformām izņemt nelikumīgu saturu un veikt pasākumus, lai novērstu riskus sabiedrības drošībai un pilsoniskajam diskursam.
  • Regula par teroristisku saturu tiešsaistē ļauj dalībvalstīm vienas stundas laikā nosūtīt platformām teroristiska satura izņemšanas rīkojumus.

Naidam nav vietas: vienota Eiropas nostāja pret naidu

Komisija arī pastiprina centienus apkarot antisemītismu un naidu pret musulmaņiem visās tā izpausmēs, pastiprinot rīcību dažādās politikas jomās, tostarp drošības, digitālajā, izglītības, kultūras un sporta politikā. Minētā rīcība ietver papildu finansējumu dievnamu aizsardzībai, un tā tiks atbalstīta, ieceļot sūtņus, kuriem būs skaidri noteiktas pilnvaras, lai maksimāli palielinātu ES politikas potenciālu cīņā pret naidu.