Konteksts
ES stingri un kategoriski nosoda brutālos un neselektīvos “Hamās” teroristu uzbrukumus, kas 2023. gada 7. oktobrī tika īstenoti visā Izraēlā. Tā paudusi solidaritāti ar Izraēlu un uzsvērusi tās tiesības aizstāvēties saskaņā ar humanitārajām un starptautiskajām tiesībām.
ES arī atkārtoti uzsvērusi, ka saskaņā ar starptautiskajām humanitārajām tiesībām ir svarīgi vienmēr nodrošināt visu civiliedzīvotāju aizsardzību.
Pēc šiem uzbrukumiem ir krasi pasliktinājusies palestīniešu humanitārā situācija blokādes novājinātajā Gazas joslā, kur saasinājusies karadarbība un Izraēlas armija īsteno plašas militārās operācijas.
Tuvplānā
2024. gada 19. jūlijs. ES sniegs īstermiņa ārkārtas finansiālo atbalstu Palestīniešu pašpārvaldei. Šis 400 miljonu eiro vērtais atbalsts dotāciju un aizdevumu veidā palīdzēs Palestīniešu pašpārvaldei apmierināt visneatliekamākās finansiālās vajadzības un atbalstīt tās reformu programmu. Atbalsts ir atkarīgs no progresa Palestīniešu pašpārvaldes reformu programmas īstenošanā, un pavērs ceļu visaptverošai palestīniešu atveseļošanas un noturības programmai.
Humānā palīdzība un attīstības atbalsts palestīniešiem vairāk nekā 20 gadu garumā
ES vienmēr ir bijusi lielākā starptautiskā atbalsta sniedzēja palestīniešiem. ES jau kopš 2000. gada sniedz humāno palīdzību palestīniešiem, kuriem tā ir vajadzīga.
Jau vairāk nekā 20 gadus ES sniedz humāno palīdzību un attīstības atbalstu palestīniešiem
Pēc nesenajiem “Hamās” teroristu uzbrukumiem ES ir:
- 2023. gadā četrkāršojusi humāno palīdzību palestīniešiem Gazā līdz vairāk nekā 103 miljoniem eiro,
- izveidojusi ES humānās palīdzības gaisa tiltu, lai nogādātu dzīvības glābšanai paredzētu palīdzību humanitārajām organizācijām, kas darbojas uz vietas Gazā
- palielinājusi humāno palīdzību palestīniešiem 2024. gadam.
Kopš 2024. gada jūlija, pateicoties šim humānās palīdzības gaisa tiltam, vismaz 58 reisi ir ļāvuši piegādāt palīdzību vairāk nekā 2800 tonnu apmērā. Šo darbību mērķis ir atvieglot palīdzības iepriekšēju izvietošanu, lai tā pēc iespējas ātrāk sasniegtu Gazas iedzīvotājus, kuriem tā nepieciešama.
Izmantojot ES civilās aizsardzības mehānismu (UCPM), ar ES loģistikas centru Kiprā ES atbalsta arī Kipras jūras koridoru, kas atvieglo palīdzības novirzīšanu no dalībvalstīm uz Gazu. Mēs sadarbojamies arī ar Pasaules Veselības organizāciju (PVO), lai Eiropas komandas pieejas ietvaros medicīniski evakuētu palestīniešu pacientus no Gazas uz Eiropu.
2024. gada jūlijā ES paziņoja par īstermiņa ārkārtas finansiālo atbalstu Palestīniešu pašpārvaldei, lai tai palīdzētu apmierināt tās steidzamākās finansiālās vajadzības un atbalstītu tās reformu programmu. Šis 400 miljonu eiro vērtais atbalsts dotāciju un aizdevumu formā ir atkarīgs no reformu programmas īstenošanas progresa un pavērs ceļu visaptverošai palestīniešu atveseļošanas un noturības programmai.
Humānā palīdzība
Attīstības palīdzība
Diplomātiskie centieni konfliktu risināšanā
Eiropas Savienība joprojām ir apņēmības pilna ar pastiprinātiem centieniem Tuvo Austrumu miera procesā panākt noturīgu un ilgtspējīgu mieru, kura pamatā ir risinājums divu valstu starpā.
ES turpina sazināties ar reģionālajiem līderiem un īstenot diplomātiskos centienus, tai skaitā:
- aicina saskaņā ar starptautiskajām humanitārajām tiesībām aizsargāt civiliedzīvotājus;
- pastiprina humāno palīdzību reģionā;
- aicina veidot dialogu starp Izraēlu un tās kaimiņvalstīm, lai reģionā saglabātu stabilitāti un mieru;
- meklē ilgtermiņa risinājumu, kas ikvienam nodrošinātu mieru un drošību.
Vēršanās pret teroristiska, nelikumīga un kaitīga satura izplatīšanu sociālajos medijos
Pēc “Hamās” teroristu uzbrukumiem Izraēlai un ņemot vērā to, ka sociālajos medijos tiek izplatīts nelegāls un kaitīgs saturs, Komisija sazinās ar lielākajām platformām, lai nodrošinātu, ka tās pilda savus pienākumus.
- Digitālo pakalpojumu akts: pieprasa lielām tiešsaistes platformām izņemt nelikumīgu saturu un veikt pasākumus, lai novērstu riskus sabiedrības drošībai un pilsoniskajam diskursam.
- Regula par teroristisku saturu tiešsaistē: ļauj dalībvalstīm vienas stundas laikā nosūtīt platformām teroristiska satura izņemšanas rīkojumus.
Naidam nav vietas: vienota Eiropas nostāja pret naidu
Komisija arī pastiprina centienus cīnīties pret antisemītismu un novērst naidu pret musulmaņiem visās tā izpausmēs, pastiprinot rīcību dažādās politikas jomās, tai skaitā drošības, digitālajā, izglītības, kultūras un sporta politikā. Minētā rīcība ietver papildu finansējumu dievnamu aizsardzībai, un tā tiks atbalstīta, ieceļot sūtņus, kuriem būs skaidri noteiktas pilnvaras, lai maksimāli palielinātu ES politikas potenciālu cīņā pret naidu.