Glavni sadržaj

Kriza na Bliskom istoku

Teroristički napadi Hamasa na Izrael

EU najoštrije osuđuje nasilne i neselektivne terorističke napade koje je 7. listopada 2023. Hamas izvršio u Izraelu. Izrazio je solidarnost s Izraelom i naglasio pravo Izraela da se brani u skladu s humanitarnim i međunarodnim pravom.

Također je ponovno naglasio da je u svakom trenutku važno osigurati zaštitu svih civila u skladu s međunarodnim humanitarnim pravom.

Nakon tih napada mora se hitno pružiti humanitarna pomoć civilima u Gazi, koji su također žrtve akcija Hamasa.

Portrait of Ursula von der Leyen, President of the European Commission

Nema opravdanja za strahotu koju je Hamas 7. listopada počinio protiv nedužnih muškaraca, žena, djece i dojenčadi. Nakon najgoreg masovnog ubojstva Židova od holokausta naša je moralna dužnost iskazati potpunu solidarnost s izraelskim narodom. Izrael se ima pravo braniti, u skladu s međunarodnim pravom i međunarodnim humanitarnim pravom. To je glavna polazna točka koja se neće mijenjati. Ona nam daje vjerodostojnost u raspravama o izraelskom odgovoru na teror Hamasa i u iznošenju prijedloga za prijeko potrebno političko rješenje, koje će biti u duhu našeg kontinuiranog zalaganja za dvodržavno rješenje. Potpora Izraelu izuzetno je važna. Međutim, bitno je i pomagati civilima u Gazi jer je humanitarna situacija katastrofalna.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen, 6. studenog 2023.

U prvom planu

Diplomatski napori u rješavanju sukoba

Europska unija i dalje se zalaže za trajni i održivi mir utemeljen na dvodržavnom rješenju tako da se nastavi intenzivno raditi na bliskoistočnom mirovnom procesu.

EU je i dalje u kontaktu s regionalnim čelnicima i nastavlja svoje diplomatske napore, među ostalim:

  • poziva na zaštitu civila u skladu s međunarodnim humanitarnim pravom
  • udvostručuje svoj humanitarni angažman u regiji
  • poziva na dijalog između Izraela i njegovih susjeda za održavanje stabilnosti i mira u regiji
  • traži dugoročno rješenje koje svima donosi mir i sigurnost.

Više od 20 godina humanitarne i razvojne pomoći EU-a Palestincima

EU je oduvijek bio najveći međunarodni donator palestinskom narodu. Od 2000. pruža humanitarnu pomoć Palestincima kojima je potrebna.

Više od 20 godina humanitarne i razvojne pomoći EU-a Palestincima

EU surađuje s Izraelom, Egiptom i Ujedinjenim narodima kako bi se u Gazu propustilo više konvoja, među ostalim putem humanitarnih koridora i u okviru prekida vatre za humanitarne potrebe. Naš je prioritet suradnja s partnerima na jačanju logističkih kapaciteta Rafaha. Ujedno radimo na dodatnim rutama kojima bi se zajamčio održiv, reguliran i pouzdan dotok pomoći.

Europska komisija je 8. ožujka zajedno s Njemačkom, Grčkom, Italijom, Nizozemskom, Republikom Ciprom, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Ujedinjenom Kraljevinom i Sjedinjenim Američkim Državama najavila da namjerava otvoriti pomorski koridor za isporuku prijeko potrebne dodatne humanitarne pomoći morem.

EU će nastaviti pomagati u evakuaciji građana EU-a i ozlijeđenih Palestinaca te je pozvao sve strane da omoguće siguran prolaz onima koji žele napustiti Gazu i vratiti se u svoje matične zemlje.

Humanitarna pomoć

gotovo 1,1 milijarda EUR
humanitarne pomoći za osnovne potrebe Palestinaca od 2000.
od 2000.
više od 103 milijuna EUR
humanitarne pomoći za Palestince koji trebaju pomoć, kao odgovor na drastično povećanje potreba 2023.
2023.

Humanitarna pomoć

125 milijuna EUR
za potporu humanitarnim organizacijama u Gazi i na Zapadnoj obali 2024.
275 milijuna EUR
namijenjenih za pomoć Palestincima 2024.
9. TRAVNJA 2024.
More about the EU support to Palestinians - Factsheet

Suzbijanje terorističkih, nezakonitih i štetnih sadržaja na društvenim mrežama

Nakon terorističkih napada Hamasa na Izrael i s obzirom na nezakonit i štetan sadržaj koji se širi na društvenim mrežama, Komisija je u kontaktu s glavnim platformama kako bi se pobrinula da one poštuju svoje obveze.

Nema mjesta za mržnju: Europa ujedinjena u borbi protiv mržnje

Komisija se dodatno angažira u borbi protiv antisemitizma i mržnje protiv muslimana u svim oblicima jačanjem djelovanja u raznim politikama, među ostalim u području sigurnosti, digitalizacije, obrazovanja, kulture i sporta. To uključuje dodatna sredstva za zaštitu vjerskih objekata, a poduprijet će se i imenovanjem izaslanika koji će nastojati maksimalno iskoristiti potencijal politika EU-a za borbu protiv mržnje.