Põhisisu juurde

Hamasi terrorirünnakud Iisraeli vastu

EL mõistis ühemõtteliselt ja kõige karmimalt hukka vägivaldsed ja valimatud terrorirünnakud, mille Hamas korraldas 7. oktoobril 2023 Iisraelis. EL on väljendanud solidaarsust Iisraeliga ja rõhutanud asjaomase riigi õigust end kaitsta kooskõlas humanitaar- ja rahvusvahelise õigusega.

Samuti on EL korranud, et on oluline tagada igal ajahetkel kõigi tsiviilisikute kaitse kooskõlas rahvusvahelise humanitaarõigusega.

Pärast neid rünnakuid on muutunud hädavajalikuks anda humanitaarabi tsiviilelanikele Gazas, kes on samuti Hamasi tegevuse ohvrid.

Portrait of Ursula von der Leyen, President of the European Commission

Hamasi 7. oktoobril korraldatud õudusele süütute meeste, naiste, laste ja imikute vastu ei ole mitte mingit põhjendust. See on rängim juutide massimõrv pärast holokausti ning meil on moraalne kohustus näidata üles täielikku solidaarsust Iisraeli rahvaga. Iisraelil on õigus end kaitsta kooskõlas rahvusvahelise õiguse ning rahvusvahelise humanitaarõigusega. See on jätkuvalt oluline lähtepunkt. See annab meile ka tõsiseltvõetavuse arutada Iisraeli reaktsiooni Hamasi terrorile. Kuid samuti esitada ideid hädavajaliku poliitilise lahenduse kohta, tuginedes kahe riigi kooseksisteerimisel põhinevale lahendusele. Iisraeli toetamine on väga oluline. Ka tsiviilelanike abistamine Gazas on väga oluline. Humanitaarolukord on väga tõsine.

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen, 6. november 2023

Fookuses

Diplomaatilised jõupingutused konflikti lahendamiseks

Euroopa Liit on jätkuvalt pühendunud püsivale ja kestlikule rahule, mis põhineb kahe riigi kooseksisteerimisel põhineval lahendusel, hoogustades jõupingutusi Lähis-Ida rahuprotsessis.

EL on jätkuvalt kontaktis piirkondlike juhtidega ja jätkab diplomaatilisi jõupingutusi, mis on muu hulgas järgmised:

  • tsiviilisikute kaitse nõudmine kooskõlas rahvusvahelise humanitaarõigusega;
  • humanitaartegevuse kahekordistamine piirkonnas;
  • üleskutse Iisraeli ja tema naabrite vahelisele dialoogile, et säilitada piirkonnas stabiilsus ja rahu;
  • pikaajalise lahenduse leidmine, mis toob rahu ja julgeoleku kõigile.

Üle 20 aasta ELi humanitaar- ja arenguabi palestiinlastele

EL on alati olnud Palestiina rahva suurim rahvusvaheline rahastaja. Lisaks on EL alates 2000. aastast andnud abivajavatele palestiinlastele humanitaarabi.

Üle 20 aasta ELi humanitaar- ja arenguabi palestiinlastele

EL teeb koostööd Iisraeli, Egiptuse ja ÜROga, et saata Gazasse rohkem konvoisid, sealhulgas humanitaarkoridoride ja humanitaarabivajadustega seotud pauside abil. Meie prioriteet on teha partneritega koostööd, et tugevdada Rafahi logistilist suutlikkust. Samal ajal töötame täiendavate marsruutidega, mis tagaksid püsiva, reguleeritud ja kindla abivoo.

8. märtsil teatasid Euroopa Komisjon, Saksamaa, Kreeka, Itaalia, Madalmaad, Küprose Vabariik, Araabia Ühendemiraadid, Ühendkuningriik ja Ameerika Ühendriigid oma kavatsusest avada merekoridor, et toimetada Gazasse meritsi hädavajalikku täiendavat humanitaarabi.

EL jätkab jõupingutusi, et aidata evakueerida ELi kodanikke ja vigastatud palestiinlasi, ning on kutsunud kõiki pooli üles võimaldama turvalist läbipääsu neile, kes soovivad Gazast lahkuda ja naasta oma kodumaale.

Humanitaarabi

Peaaegu 1,1 miljardit eurot
humanitaarabi, et aidata rahuldada palestiinlaste põhivajadusi alates 2000. aastast
alates 2000. aastast
Üle 103 miljoni euro väärtuses
humanitaarabi vahendeid abivajavatele palestiinlastele, et reageerida vajaduste järsule suurenemisele 2023. aastal
2023. aastal

Humanitaarabi

125 miljonit eurot
humanitaarabiorganisatsioonide toetamiseks Gazas ja Läänekaldal 2024. aastal
275 miljonit eurot
palestiinlaste abistamiseks 2024. aastal
9. APRILL 2024
More about the EU support to Palestinians - Factsheet

Võitlus terroristliku, ebaseadusliku ja kahjuliku sisuga sotsiaalmeedias

Pärast Hamasi terrorirünnakuid Iisraeli vastu ning pidades silmas sotsiaalmeedias ringlevat ebaseaduslikku ja kahjulikku sisu, suhtleb komisjon peamiste platvormidega, et tagada nende kohustuste täitmine.

  • Digiteenuste määrusega nõutakse suurtelt digiplatvormidelt ebaseadusliku sisu eemaldamist ning meetmete võtmist, et vähendada ohtu avalikule julgeolekule ja ühiskondlikule arutelule.
  • Terroristliku veebisisu vastane määrus võimaldab liikmesriikidel saata platvormidele eemaldamiskorraldusi terroristliku sisu eemaldamiseks ühe tunni jooksul.

Vaenule pole kohta. Euroopa seisab ühiselt vastu vihkamisele.

Komisjon tugevdab samuti jõupingutusi, et võidelda juudi- ja moslemivastase vaenu kõigi vormide vastu, astudes kindlamaid samme mitmesugustes poliitikavaldkondades, sealhulgas julgeoleku-, digitaal-, haridus-, kultuuri- ja spordipoliitikas. Siia hulka kuulub lisarahastus pühakodade kaitsmiseks. Samuti nimetatakse selle toetuseks saadikud, kellel on selge volitus kasutada kõiki ELi poliitika pakutavaid võimalusi, et astuda vastu vihkamisele.