Přejít na hlavní obsah

Krize na Blízkém východě

Teroristické útoky hnutí Hamás na Izrael

EU jednoznačně a co nejdůrazněji odsuzuje násilné a nerozlišující teroristické útoky, které provedlo hnutí Hamás 7. října 2023 v různých částech Izraele. Unie vyjádřila solidaritu s Izraelem a zdůraznila jeho právo bránit se v souladu s humanitárním a mezinárodním právem.

Rovněž zopakovala, že je důležité zajistit po celou dobu ochranu všech civilistů v souladu s mezinárodním humanitárním právem.

Po těchto útocích je nyní naléhavě nutné poskytnout humanitární pomoc civilistům v Gaze, kteří jsou rovněž obětí jednání hnutí Hamás.

Portrait of Ursula von der Leyen, President of the European Commission

Hrůzné činy, kterých se hnutí Hamás 7. října dopustilo na nevinných mužích, ženách, dětech, nelze nijak ospravedlnit. V návaznosti na tuto největší masovou vraždu Židů od holocaustu je naší morální povinností prokázat izraelskému lidu naši plnou solidaritu. Izrael má v souladu s mezinárodním právem a mezinárodním humanitárním právem plné právo na sebeobranu. To je i nadále základním východiskem. Toto východisko také propůjčuje důvěryhodnost naším diskusím ohledně reakce Izraele na teror Hamásu. Zároveň tak můžeme předkládat návrhy tolik potřebného politického řešení a opírat se při tom o naše tradiční vidění coby zastánců dvoustátního řešení. Podpora Izraele má zásadní význam. Nezbytná je i pomoc civilnímu obyvatelstvu v Gaze. Tamější humanitární situace je zoufalá.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, 6. listopadu 2023

Téma

Diplomatická snaha o řešení konfliktu

Evropská unie je i nadále odhodlána usilovat o trvalý a udržitelný mír založený na dvoustátním řešení, a to prostřednictvím snah o oživení mírového procesu na Blízkém východě.

EU zůstává v kontaktu s regionálními vedoucími představiteli a pokračuje ve svém diplomatickém úsilí mimo jiné tím, že:

  • vyzvala k ochraně civilního obyvatelstva v souladu s mezinárodním humanitárním právem,
  • zdvojnásobila své humanitární zapojení v regionu,
  • vyzývá k dialogu mezi Izraelem a jeho sousedy v zájmu zachování stability a míru v regionu,
  • usiluje o nalezení dlouhodobého řešení, které všem zajistí mír a bezpečnost.

Více než 20 let humanitární a rozvojové podpory EU Palestincům

EU byla vždy největším mezinárodním poskytovatelem pomoci palestinskému lidu. Navíc od roku 2000 poskytuje humanitární pomoc Palestincům v nouzi.

Více než 20 let humanitární a rozvojové podpory EU Palestincům

EU spolupracuje s Izraelem, Egyptem a Organizací spojených národů s cílem umožnit více konvojům vstup do Gazy, mimo jiné prostřednictvím koridorů a tzv. přestávek pro humanitární potřeby. Naší prioritou je spolupracovat s partnery na posílení logistických kapacit hraničního přechodu Rafáh. Zároveň pracujeme na doplňkových trasách, které by zaručily trvalý, regulovaný a stabilní tok pomoci.

8. dubna pak Evropská komise, Kyperská republika, Itálie, Německo, Nizozemsko, Řecko, Spojené arabské emiráty, Spojené království a Spojené státy oznámily svůj záměr otevřít námořní koridor s cílem zajistit dopravu tolik potřebné dodatečné humanitární pomoci do pásma Gazy po moři.

EU bude pokračovat ve svém úsilí o pomoc při evakuaci občanů EU a zraněných Palestinců a vyzvala všechny strany, aby umožnily bezpečný průchod osobám, které chtějí pásmo Gazy opustit a vrátit se do svých domovských zemí.

Humanitární pomoc

Téměř 1,1 miliardy eur
humanitární pomoci k pokrytí základních potřeb Palestinců (od roku 2000)
od roku 2000
Přes 103 milionů eur
humanitární finanční pomoci pro Palestince v nouzi v reakci na dramatický nárůst potřeb (v roce 2023)
v roce 2023

Humanitární pomoc

125 milionů eur
na podporu humanitárních organizací v Gaze a na Západním břehu Jordánu (v roce 2024)
275 milionů eur
vyčleněných na pomoc Palestincům v roce 2024
9. DUBNA 2024
More about the EU support to Palestinians - Factsheet

Řešení teroristického, nezákonného a škodlivého obsahu v sociálních médiích

Po teroristických útocích hnutí Hamás na Izrael a s ohledem na nezákonný a škodlivý obsah šířený v sociálních médiích je Komise v kontaktu s hlavními online platformami, aby zajistila, že budou dodržovat své závazky.

Stop nenávisti: Evropa sjednocená proti nenávisti

Komise rovněž zintenzivňuje své úsilí v boji proti antisemitismu a nenávisti vůči muslimům ve všech podobách – posiluje opatření napříč různými politikami, včetně bezpečnosti, digitálních technologií, vzdělávání, kultury a sportu. To zahrnuje dodatečné financování na ochranu míst, kde se konají bohoslužby. Zároveň budou jmenováni vyslanci s výslovným mandátem co nejvíce posílit možný účinek politik EU v oblasti boje proti nenávisti.