Preskoči na glavno vsebino

Carine

Z odpravo prelevmanov na sladkor leta 2017 so carine na uvoz iz držav zunaj EU edina tradicionalna lastna sredstva proračuna EU.

Sklep Sveta 70/243 z dne 21. aprila 1970 o nadomestitvi finančnih prispevkov držav članic z lastnimi sredstvi Skupnosti je Komisiji omogočil, da je začela zbirati lastna sredstva za financiranje proračuna EU, namesto da bi se v celoti zanašala na finančne prispevke držav članic. Prva lastna sredstva v proračunu EU so bili kmetijski prelevmani, carine in sredstva iz naslova DDV.

Carine se imenujejo tradicionalna lastna sredstva, ker so bile za razliko od davka na dodano vrednost in nacionalnih prispevkov, ki jih države članice dajo na voljo proračunu EU, vedno neposredni vir prihodkov za proračun EU.

Carine izhajajo iz trgovinske politike. Pobirajo se za uvoz proizvodov iz držav, ki niso članice EU, po stopnjah, določenih v skupni carinski tarifi.

Kako to natančno deluje?

Pobiranje

Države članice so odgovorne za pobiranje carin v skladu s pravili iz uredbe Sveta o izvajanju sklepa o virih lastnih sredstev. Države članice morajo imeti ustrezno nadzorno infrastrukturo, s katero zagotovijo, da njihove uprave, zlasti njihovi carinski organi, ustrezno izvajajo svoje naloge.

V obdobju 2021–2027 bodo države članice zadržale 25 % pobranih carin. To ne zajema le stroškov zbiranja, temveč pomeni tudi spodbudo za zagotovitev skrbnega pobiranja dolgovanih zneskov.

Plačila

Tradicionalna lastna sredstva so Komisiji na voljo mesečno, in sicer dva meseca po določitvi upravičenosti. Države članice s podrobnim prikazom upravičenosti obvestijo Komisijo o znesku tradicionalnih lastnih sredstev, ki se knjižijo v dobro računa. Za vsako zamudo pri dajanju tradicionalnih lastnih sredstev na razpolago Komisiji se plačajo obresti.

Nadzor

Komisija je v stiku z upravami držav članic, da bi zagotovila, da se zbiranje tradicionalnih lastnih sredstev izvaja v skladu s carinsko zakonodajo EU ter da se spoštujejo finančna pravila iz sklepa o virih lastnih sredstev (Sklep Sveta 2020/2053) in uredbe Sveta o izvedbenih ukrepih za lastna sredstva. Poleg tega so države članice finančno odgovorne za morebitne izgube tradicionalnih lastnih sredstev zaradi morebitnih upravnih napak na njihovi strani.