Odluka Vijeća 70/243 od 21. travnja 1970. o zamjeni financijskih doprinosa država članica vlastitim sredstvima Zajednica omogućila je Komisiji da počne prikupljati vlastita sredstva za financiranje proračuna EU-a umjesto da se u potpunosti oslanja na financijske doprinose država članica. Prva vlastita sredstva za financiranje proračuna EU-a bila su poljoprivredne pristojbe, carine i sredstva koja se temelje na PDV-u.
Carine se nazivaju tradicionalna vlastita sredstva jer oduvijek postoje kao izravan izvor prihoda za proračun EU-a, za razliku od doprinosa koji se temelje na porezu na dodanu vrijednost i nacionalnih doprinosa koje u proračun EU-a uplaćuju države članice.
Carine proizlaze iz poslovnih i trgovinskih politika. Ubiru se na uvoz proizvoda iz trećih zemalja po stopama koje se određuju u Zajedničkoj carinskoj tarifi.
Kako to konkretno funkcionira?
Naplata
Države članice nadležne su za naplatu carina u skladu s pravilima utvrđenima u Uredbi Vijeća o provedbi Odluke o vlastitim sredstvima. Države članice moraju imati odgovarajuću nadzornu infrastrukturu kako bi osigurale da njihove uprave, a posebno njihova carinska tijela, provode svoje zadaće na odgovarajući način.
U razdoblju 2021. – 2027. države članice zadržat će 25 % naplaćenih carina. Time se pokrivaju troškovi naplate, a služi i kao poticaj za osiguravanje savjesne naplate dospjelih iznosa.
Plaćanja
Tradicionalna vlastita sredstva stavljaju se na raspolaganje Komisiji jednom mjesečno, dva mjeseca nakon utvrđivanja tog prava. Države članice Komisiji dostavljaju detaljno izvješće o pravima, kojime obavješćuju Komisiju o iznosu tradicionalnih vlastitih sredstava koji se uplaćuje na račun. Kamata se obračunava za sva kašnjenja u stavljanju tradicionalnih vlastitih sredstava na raspolaganje Komisiji.
Kontrole
Komisija je u kontaktu s upravama država članica kako bi osigurala da se naplata tradicionalnih vlastitih sredstava provodi u skladu s carinskim zakonodavstvom EU-a i da se poštuju financijska pravila utvrđena u Odluci o vlastitim sredstvima (Odluka Vijeća br. 2020/2053) i Uredbi Vijeća o provedbenim mjerama za vlastita sredstva. Nadalje, države članice financijski su odgovorne za sve gubitke tradicionalnih vlastitih sredstava nastale zbog mogućih administrativnih pogrešaka samih država.