Glavni sadržaj

Pojednostavljenje proračuna EU-a

Objašnjenje pravila uvedenih Financijskom uredbom kojima se pojednostavljuje pristup financiranju sredstvima EU-a te poboljšavaju zaštita, učinkovitost i transparentnost proračuna.

Financijska uredba glavna je referentna točka za načela i postupke kojima se uređuje donošenje, izvršenje i kontrola proračuna EU-a.

Trenutačna verzija Financijske uredbe primjenjuje se od 2. kolovoza 2018. Njome su pojednostavljena postojeća pravila i uvedena znatna poboljšanja koja će posebice koristiti građanima, malim i srednjim poduzećima te nevladinim organizacijama.

Jednostavniji pristup financijskim sredstvima EU-a i bolja suradnja među upravama

  • Od primatelja sredstava EU-a traže se manje opsežne i konkretnije informacije. Iste se informacije neće tražiti dvaput.
  • U zahtjevima za financiranje uzimat će se u obzir volontiranje.
  • Provjere i revizije neće se duplicirati zahvaljujući većem oslanjanju na prethodne kontrole koje su provela nacionalna tijela ili međunarodni partneri.
  • Proširena je mogućnost isplate na temelju rezultata i jednokratnih iznosa. Na primjer, po predočenju dokaza o provedenoj mjeri (npr. osposobljavanje ili pružanje humanitarne pomoći) isplaćivao bi se fiksan iznos, umjesto da se provjerava na stotine računa i potvrda o nastalim troškovima.

Veći fokus na postizanju boljih rezultata uz manje birokratskih prepreka i bolju kontrolu s nižim troškovima

  • Upotreba jednokratnih iznosa neće samo smanjiti troškove kontrole stotina računa nego će i smanjiti mogućnost pogreške zbog broja provjera.
  • Novim okvirom poboljšat će se suradnja između Europske komisije i nacionalnih tijela koja provode programe EU-a, kao što su zajednička poljoprivredna politika ili strukturni fondovi.
  • Novim pravilima poboljšat će se i suradnja s partnerskim organizacijama u cijelom svijetu, kao što su Europska investicijska banka, Ujedinjeni narodi i Svjetska banka.

Moderniji proračun EU-a

Revidiranim okvirom povećava se utjecaj financiranja sredstvima EU-a i fleksibilnost proračuna EU-a, zahvaljujući:

  • novim instrumentima, kao što su proračunska jamstva (npr. ono na kojem se zasniva Europski fond za strateška ulaganja), kojima će se u budućnosti učinkovito upravljati u okviru zajedničkog fonda za rezervacije
  • jednostavnijim pravilima za kombiniranje nacionalnih fondova i fondova EU-a (npr. strukturni fondovi i Europski fond za strateška ulaganja) i mogućnosti kombiniranja bespovratnih sredstava i financijskih instrumenata (npr. Instrument za povezivanje Europe).

Bolja zaštita proračuna EU-a

Jednostavnija pravila omogućuju učinkovitiju zaštitu financijskih sredstava EU-a:

  • Upotrebom jednokratnih iznosa smanjuju se pogreške, a oslanjanjem na procjene i revizije koje provode nadležna tijela na terenu poboljšava se učinkovitost kontrola.
  • Osim toga, novim pravilima jača se borba protiv fiktivnih poduzeća i poreznih utočišta kojima se koriste posrednici koji upravljaju sredstvima EU-a. Predviđeno je dobrovoljno objavljivanje informacija o vlasnicima udjela / dioničarima.
  • Povećat će se transparentnost, pojednostavniti izvješćivanje i ojačati odgovornost u javnim rashodima, a postojeća pravila o sukobu interesa izričito će se proširiti na tijela država članica.
30. SRPNJA 2018.
Financial Regulation 2018
2. KOLOVOZA 2018.
Financial Regulation 2018 Factsheet

Za više informacija o Komisijinu prijedlogu od 16. svibnja 2022. za ciljane prilagodbe Financijske uredbe vidjeti Financijsku uredbu EU-a.

Dokumenti

  • Uredba

Financijska uredba glavna je referentna točka za načela i postupke kojima se uređuje donošenje, izvršenje i kontrola proračuna EU-a.