Glavni sadržaj

Održiva Europa do 2030.

Pojedinosti

Datum objave
30. siječnja 2019.

Opis

A sustainable Europe by 2030

Održivi razvoj je razvoj kojim se ispunjavaju potrebe današnjih naraštaja, a da se pritom ne ugrožavaju mogućnosti budućih naraštaja da ispunjavaju vlastite potrebe. Taj koncept duboko je ukorijenjen u europske politike. Tijekom 40 godina Europa je uvela neke od najviših standarda u području okoliša i ambiciozne klimatske politike te je zagovarala Pariški sporazum.

Komisija sada pokreće raspravu usmjerenu na budućnost o održivom razvoju kao dio šireg promišljanja potaknutog Bijelom knjigom o budućnosti Europe koja je objavljena u ožujku 2017.

EU ima sve potrebno za poboljšanje vlastite konkurentnosti, ulaganje u održivi rast i poticanje djelovanja vlada, institucija i građana, pri čemu utire put ostatku svijeta. Korištenjem UN-ovih ciljeva održivog razvoja kao smjernica, u dokumentu za razmatranje utvrđeni su ključni čimbenici za prelazak na održivost. U njemu se iznose tri scenarija o najboljem napretku u pogledu ciljeva održivog razvoja.

  • Sveobuhvatna strategija EU-a za ciljeve održivog razvoja kojom se usmjerava djelovanje EU-a i njegovih država članica

U tom okviru ciljevi održivog razvoja prihvaćeni su na najvišoj političkoj razini EU-a te su osnova za buduće politike i aktivnosti. Institucije EU-a i države članice, uključujući regionalne i lokalne vlasti, blisko će surađivati kako bi osigurale bolju koordinaciju. Za praćenje napretka i utvrđivanje ključnih etapa za ostvarivanje rezultata do 2030. uspostavit će se postupak provedbe.

  • Komisija nastavlja uključivati ciljeve održivog razvoja u sve relevantne politike EU-a, neovisno o djelovanju država članica

Komisija će odluke u području politika i dalje donositi vodeći se ciljevima održivog razvoja te će se s pomoću njih usmjeravati izrada strategije rasta u razdoblju nakon 2020., a da se pritom neće zanemariti ostali politički prioriteti niti će se od država članica zahtijevati kolektivno ostvarivanje ciljeva održivog razvoja na razini EU-a. Tim bi se pristupom državama članicama, uključujući regionalne i lokalne vlasti, omogućilo da odluče hoće li i na koji način prilagoditi svoj rad ostvarenju ciljeva održivog razvoja.

  • Stavljanje većeg naglaska na vanjsko djelovanje i konsolidacija postojećeg cilja u pogledu održivosti na razini EU-a

EU je predvodnik u ostvarenju ciljeva održivog razvoja na razne načine. Na temelju tog iskustva mogao bi nastaviti s uvođenjem poboljšanja i pomoći drugim zemljama diljem svijeta u ostvarenju daljnjeg napretka. EU bi se mogao u okviru trgovinskih sporazuma i multilateralnih pregovora odlučiti na snažnije promicanje svojih socijalnih normi te normi u području okoliša i upravljanja. Mogao bi uspostaviti još tješnju suradnju s međunarodnim organizacijama na ostvarivanju istih ciljeva.

Datoteke

30. SIJEČNJA 2019.
Dokument Za Razmatranje: O Održivoj Europi Do 2030.
30. SIJEČNJA 2019.
Prilog I. Doprinos Junckerove Komisije Postizanju Ciljeva Održivog Razvoja
30. SIJEČNJA 2019.
Prilog II. Uspješnost EU-A U Postizanju Ciljeva Održivog Razvoja
30. SIJEČNJA 2019.
Prilog III. Sažetak Doprinosa Platforme S Više Dionika Za Ciljeve Održivog Razvoja Dokumentu Za Razmatranje „Prema Održivoj Europi Do 2030.”
30. SIJEČNJA 2019.
FACTSHEET: Towards a Sustainable Europe by 2030