Pāriet uz galveno saturu

Ilgtspējīga Eiropa līdz 2030. gadam

Sīkāka informācija

Publikācijas datums
2019. gada 30. janvāris

Apraksts

A sustainable Europe by 2030

Ilgtspējīga attīstība ir tāda, kas apmierina pašreizējo paaudžu vajadzības, nekaitējot nākamo paaudžu iespējām apmierināt savējās. Tā ir ideja, kas dziļi iesakņojusies Eiropas politikā. 40 gadu laikā Eiropa ir ieviesusi pasaulē augstākos vides standartus un vērienīgu politiku klimata jomā. Tā arī ir panākusi Parīzes nolīguma noslēgšanu.

Šodien Komisija kā daļu no plašākām pārdomām, kas tika aizsāktas ar Balto grāmatu par Eiropas nākotni 2017. gada martā, sāk uz nākotni vērstas debates par ilgtspējīgu attīstību.

Eiropas Savienībai ir viss vajadzīgais, lai uzlabotu konkurētspēju, ieguldītu ilgtspējīgā izaugsmē un stimulētu darbības no valstu valdību, iestāžu un iedzīvotāju puses un līdz ar to arī rādītu piemēru pārējai pasaulei. Izmantojot ANO ilgtspējīgas attīstības mērķus (IAM) par orientieri, pārdomu dokumentā norādīti galvenie faktori pārejai uz ilgtspējīgu attīstību. Tajā izklāstīti trīs varianti, kā vislabāk sasniegt ilgtspējīgas attīstības mērķus.

  • Visaptveroša ES stratēģija ilgtspējīgas attīstības mērķu (IAM) jomā visu ES un dalībvalstu darbību virzīšanai

IAM ir apstiprināti augstākajā ES politiskajā līmenī un kalpo par turpmākās politikas un darbību bāzi. ES iestādes un dalībvalstis, tostarp reģionālās un vietējās pašvaldības, sadarbojas ciešāk, lai nodrošinātu labāku koordināciju. Tiks izveidots īstenošanas process progresa uzraudzīšanai, nosakot starpposma mērķus, kas sasniedzami līdz 2030. gadam.

  • Komisija turpinās integrēt IAM visās attiecīgajās ES politikas jomās, neuzliekot dalībvalstīm par pienākumu rīkoties

IAM arī turpmāk iedvesmos Komisijas politisko lēmumu pieņemšanu un orientēs izaugsmes stratēģijas izstrādi pēc stratēģijas “Eiropa 2020” noslēguma, tomēr neizslēdzot citas politiskās prioritātes un neuzliekot dalībvalstīm par pienākumu veikt pasākumus, lai kopīgi ES līmenī tiktu sasniegti IAM. Šāda pieeja dos lielāku rīcības brīvību dalībvalstīm, tostarp reģionālajām un vietējām pašvaldībām, lemt, vai un kā pielāgot darbu, lai sasniegtu IAM.

  • Lielāks akcents uz ārējo darbību, tajā pašā laikā nostiprinot ilgtspējas ambīcijas ES līmenī

Ilgtspējīgas attīstības mērķu izpildē ES daudzējādā ziņā ir vadošais faktors. Tā varētu balstīties uz šo pieredzi, lai vēl vairāk uzlabotu savu darbību un palīdzētu citām pasaules valstīm sasniegt turpmāku progresu. ES varētu lielākā mērā popularizēt ekoloģiskos, sociālos un pārvaldības standartus ar tirdzniecības nolīgumu un daudzpusēju sarunu palīdzību. Tā varētu arī ciešāk sadarboties ar starptautiskajām organizācijām šo pašu mērķu sasniegšanā.

Faili

2019. GADA 30. JANVĀRIS
Reflection paper: Towards a Sustainable Europe by 2030
2019. GADA 30. JANVĀRIS
I Pielikums. : Junkera Komisijas Ieguldījums Ilgtspējīgas Attīstības Mērķu Sasniegšanā
2019. GADA 30. JANVĀRIS
II Pielikums. Es Veikums Ceļā Uz Ilgtspējīgas Attīstības Mērķiem
2019. GADA 30. JANVĀRIS
Iii Pielikums. Daudzpusējas Iam Jomā Ieinteresēto Personu Platformas Ieguldījums Pārdomu Dokumentā “Ceļā Uz Ilgtspējīgu Eiropu 2030. Gadā” – Kopsavilkums
2019. GADA 30. JANVĀRIS
FACTSHEET: Towards a Sustainable Europe by 2030