Preskoči na glavno vsebino

Trajnostna Evropa do leta 2030

Več informacij

Datum objave
30. januar 2019

Opis

A sustainable Europe by 2030

Cilj trajnostnega razvoja je zadovoljiti potrebe sedanjih generacij, ne da bi ogrozili sposobnosti prihodnjih generacij, da zadovoljijo svoje lastne potrebe. Ta koncept je globoko zakoreninjen v evropskih politikah. Evropa je v 40 letih uvedla nekatere najvišje okoljske standarde na svetu in ambiciozne podnebne politike ter se v prvi vrsti zavzela za Pariški sporazum.

Komisija začenja v prihodnost usmerjeno razpravo o trajnostnem razvoju v okviru širšega razmisleka, ki ga je začela z objavo bele knjige o prihodnosti Evrope marca 2017.

EU mora izboljšati svojo konkurenčnost, vlagati v trajnostno gospodarsko rast in spodbujati ukrepanje vlad, institucij in državljanov ter biti vzor preostalemu svetu. Razmislek, ki temelji na ciljih ZN za trajnostni razvoj, opredeljuje ključne dejavnike, ki omogočajo prehod k trajnosti. Predstavlja tri scenarije, ki omogočajo najboljše uresničevanje ciljev trajnostnega razvoja.

  • Krovna strategija EU za cilje trajnostnega razvoja, ki bi usmerjala ukrepe EU in držav članic

V tem okviru so cilji trajnostnega razvoja potrjeni na najvišji politični ravni EU ter so osnova prihodnjih politik in dejavnosti. Institucije EU in države članice, vključno z regionalnimi in lokalnimi organi, bodo okrepile medsebojno sodelovanje za izboljšanje usklajevanja. Uveden bo postopek izvajanja za spremljanje napredka in določeni mejniki, ki jih je treba doseči do leta 2030.

  • Komisija bo še naprej vključevala cilje trajnostnega razvoja v vse ustrezne politike EU, neodvisno od držav članic

Komisija se bo pri svojem političnem odločanju in razvoju strategije za rast po letu 2020 še naprej opirala na cilje trajnostnega razvoja, ne da bi zapostavila druge politične prednostne naloge ali od držav članic zahtevala skupno doseganje ciljev po vsej EU. Ta pristop bi državam članicam, vključno z regionalnimi in lokalnimi organi, dopuščal več svobode pri odločanju, ali in kako prilagoditi svoja prizadevanja, da bi dosegle cilje trajnostnega razvoja.

  • Večji poudarek na zunanjem delovanju in utrditev sedanjih trajnostnih ciljev na ravni EU

EU ima na številnih področjih vodilno vlogo pri uresničevanju ciljev trajnostnega razvoja. Na podlagi svojih izkušenj bi lahko ukrepe še okrepila, hkrati pa drugim državam po svetu pomagala pri doseganju napredka. EU bi se lahko odločneje zavzemala za svoje okoljske in socialne standarde ter standarde upravljanja v okviru trgovinskih sporazumov in večstranskih pogajanj. EU bi lahko tudi tesneje sodelovala z mednarodnimi organizacijami pri uresničevanju istih ciljev.

Datoteke

30. JANUAR 2019
Reflection paper: Towards a Sustainable Europe by 2030
30. JANUAR 2019
Priloga I: Prispevek Junckerjeve Komisije K Ciljem Trajnostnega Razvoja
30. JANUAR 2019
Priloga II: Uspešnost EU Pri Doseganju Ciljev Trajnostnega Razvoja
30. JANUAR 2019
Priloga III : Povzetek Prispevka Večdeležniške Platforme O Ciljih Trajnostnega Razvoja K Dokumentu Za Razpravo „Za Trajnostno Evropo Do Leta 2030“
30. JANUAR 2019
FACTSHEET: Towards a Sustainable Europe by 2030