Postup vymenovania
Voľba predsedu
Každých päť rokov Európska rada – zložená z hláv štátov alebo predsedov vlád – navrhuje Európskemu parlamentu kandidátov na predsedu alebo predsedníčku Európskej komisie.
Kandidát na predsedu alebo predsedníčku je navrhnutý na základe politického zloženia Parlamentu po voľbách do Európskeho parlamentu. Zvyčajne sa vyberá spomedzi zástupcov najväčšej politickej skupiny v Parlamente.
Kandidát je zvolený, ak získa podporu absolútnej väčšiny poslancov EP.
Výber tímu
Rada Európskej únie po dohode so zvoleným predsedom alebo predsedníčkou Komisie prijíma zoznam dezignovaných komisárov na základe návrhov členských štátov EÚ.
Každý kandidát na komisára musí byť vypočutý pred parlamentným výborom, ktorý obsahovo zodpovedá za portfólio kandidáta. Po vypočutí kandidáta členovia výboru hlasujú o jeho vhodnosti na danú pozíciu.
Predseda, vysoký predstaviteľ Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a ostatní členovia Komisie podliehajú ako celok schváleniu Európskeho parlamentu.
Po hlasovaní v Parlamente vymenuje predsedu alebo predsedníčku Európskej komisie a komisárov Európska rada.
Zodpovednosť
Demokratickú kontrolu Európskej komisie vykonáva Európsky parlament, ktorý má právo schváliť a odvolať celé politické vedenie Komisie.
Európska komisia je zodpovedná aj za uvádzanie rozpočtu EÚ do praxe. Parlament každý rok rozhoduje o tom, či schváli (alebo neschváli) spôsob, akým Európska komisia riadi rozpočet EÚ. Tento proces sa nazýva absolutórium. Parlament zakladá svoje rozhodnutie na niekoľkých správach Európskeho dvora audítorov a Európskej komisie vrátane výročnej správy o riadení a výkonnosti rozpočtu EÚ.
Rozhodovanie
Hoci má každá krajina EÚ jedného komisára, ich úlohou je ochrana záujmov EÚ ako celku, a nie národných záujmov.
Komisári majú v rámci Európskej komisie rozhodovaciu právomoc. Napríklad ako celok:
- prijímajú rozhodnutia o stratégiách a politikách Komisie,
- navrhujú právne predpisy, programy financovania a ročný rozpočet na diskusiu a prijatie v Parlamente a Rade.
V rozhodovacom procese majú všetci komisári rovnaký hlas a za tieto rozhodnutia nesú rovnakú zodpovednosť. Kolektívne rozhodnutia o činnosti Komisie sa prijímajú písomným alebo ústnym postupom.
Ďalšie informácie o procese rozhodovania v Komisii: