Preskoči na glavno vsebino

Politično vodstvo

Informacije o političnem vodstvu Evropske komisije, vlogi 27 komisarjev, postopku njihovega imenovanja in njihovih različnih političnih prednostnih nalogah.

Vloga komisarjev

Komisarji sicer prihajajo vsak iz svoje države EU, vendar je njihova naloga zagovarjati interese EU kot celote, in ne nacionalne interese.

Komisarji kot kolegij so nosilci odločanja, in sicer skupaj:

  • odločajo o strategijah in politikah Komisije
  • predlagajo predpise, programe financiranja in letni proračun Evropskemu parlamentu in Svetu, ki nato o predlogih razpravljata in jih sprejmeta.

Vloga Evropske komisije

 

Imenovanje Komisije

Izvolitev predsednika oziroma predsednice

Evropski svet, ki ga sestavljajo voditelji in voditeljice držav in vlad EU, Evropskemu parlamentu vsakih pet let predlaga kandidata ali kandidatko za predsednika oziroma predsednico Evropske komisije.

Kandidata ali kandidatko predlaga ob upoštevanju politične sestave Evropskega parlamenta po evropskih volitvah – navadno ga oziroma jo predlagajo iz vrst najmočnejše politične skupine v parlamentu.

Če evropski poslanci in poslanke z absolutno večino podprejo kandidata ali kandidatko, je ta izvoljen oziroma izvoljena.

Izbor komisarske ekipe

Svet Evropske unije v dogovoru z novoizvoljenim predsednikom oziroma novoizvoljeno predsednico Komisije sprejme seznam kandidatov in kandidatk za komisarsko ekipo na podlagi predlogov držav članic EU.  

Vsak kandidat oziroma kandidatka se mora predstaviti parlamentarnemu odboru, ki je pristojen za njegov ali njen predlagani resor. Člani odbora nato glasujejo o primernosti kandidata oziroma kandidatke za predlagani položaj. Ko vseh 27 kandidatov in kandidatk dobi podporo pristojnega odbora, Evropski parlament glasuje o celotni ekipi in jo potrdi ali ne. Po glasovanju in potrditvi v Parlamentu predsednika oziroma predsednico ter komisarje imenuje Evropski svet.

Odgovornost

Evropska komisija odgovarja Evropskemu parlamentu, ki ima pravico, da celotno politično vodstvo Komisije potrdi ali razreši.

Evropska komisija odgovarja tudi za izvrševanje proračuna EU. Parlament vsako leto odloča o tem, ali naj izda soglasje s tem, kako Evropska komisija upravlja proračun EU. Ta postopek se imenuje razrešnica. Odločitev Parlamenta temelji na več poročilih Evropskega računskega sodišča in Evropske komisije, vključno z letnim poročilom o upravljanju in smotrnosti izvrševanja proračuna EU.

Odločanje

Komisarji so pri sprejemanju odločitev enakopravni in za sprejete odločitve nosijo enako odgovornost. Komisija o svojem delu odloča skupaj po pisnem ali ustnem postopku.

Več informacij o sprejemanju odločitev Komisije.

Več o zakonodajnem postopku EU.

Odločanje na tedenskih sejah