Pāriet uz galveno saturu

Komisijas iecelšanas procedūra

Vairāk par Eiropas Komisijas iecelšanas procesu, tās pārskatatbildību un lēmumu pieņemšanu.

Iecelšanas process

Priekšsēdētāja ievēlēšana

Reizi piecos gados Eiropadome, kuru veido ES valstu un valdību vadītāji, ierosina Eiropas Parlamentam Komisijas priekšsēdētāja kandidātu.

Šo kandidātu ierosina, pamatojoties uz Parlamenta politisko sastāvu pēc notikušajām Eiropas Parlamenta vēlēšanām. Parasti viņu izraugās no Parlamenta lielākās politiskās grupas.

Ja priekšsēdētāja amata kandidātu atbalsta absolūts deputātu vairākums, izraudzītā persona tiek ievēlēta. 

Komandas izveidošana

Eiropas Savienības Padome, vienojoties ar ievēlēto Komisijas priekšsēdētāju, pieņem komisāra amata kandidātu sarakstu, pamatojoties uz ES dalībvalstu ierosinājumiem.  

Katram komisāra amata kandidātam jāuzstājas parlamentārajā komitejā, kuras pārziņā ir kandidātam piedāvātā amata joma, un komitejas locekļi balso par to, vai kandidāts ir amatam piemērots.

Tad Eiropas Parlaments balso par priekšsēdētāja, Savienības Augstā pārstāvja ārlietās un drošības politikas jautājumos un pārējo Komisijas locekļu kandidatūrām kopumā, kā kolēģiju.

Pēc balsojuma Parlamentā Eiropas Komisijas priekšsēdētāju un komisārus amatā ieceļ Eiropadome.

Pārskatatbildība

Eiropas Komisijai ir pārskatatbildība Eiropas Parlamenta priekšā. Tam ir tiesības apstiprināt vai noraidīt visu Komisijas politisko vadību 

Eiropas Komisija ir atbildīga arī par ES budžeta īstenošanu praksē. Katru gadu Parlaments lemj dot (vai nedot ) Eiropas Komisijai pozitīvu vērtējumu saistībā ar to, kā tā pārvaldījusi ES budžetu. Šo procesu sauc par budžeta izpildes apstiprināšanu. Parlamenta lēmuma pamatā ir vairāki Eiropas Revīzijas palātas un Eiropas Komisijas ziņojumi, tai skaitā ES budžeta gada pārvaldības un snieguma ziņojums

Lēmumu pieņemšana

Katrai ES dalībvalstiij ir viens komisārs, kura uzdevums ir aizstāvēt Eiropas Savienības kā vienota veseluma, nevis savas valsts intereses.

Viņu ziņā ir lēmumu pieņemšana Eiropas Komisijā. Visi kopā viņi:

  • lemj par Komisijas stratēģijām un politiku,
  • ierosina tiesību aktus, finansējuma programmas un gada budžetu, ko apspriež un pieņem Eiropas Parlaments un ES Padome. 

Lēmumu pieņemšanas procesā visi komisāri ir līdzvērtīgi un vienlīdz atbildīgi par šiem lēmumiem. Komisija pieņem kopīgus lēmumus par savu darbu rakstiskās vai mutiskās procedūras ietvaros.

Lai uzzinātu vairāk par Komisijas lēmumu pieņemšanu, skatiet: